Կառավարության հավանությանն է արժանացել «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի փաթեթը:
Փաթեթի կարգավորման առարկան մաքսային կանոնների խախտումների համար քրեական պատասխանատվության դրույթների ներդաշնակեցումը, ինչպես նաև «Մաքսային կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում և հարկային իրավահարաբերությունները կարգավորող իրավական ակտերում ԵՏՄ անդամակցությամբ պայմանավորված՝ անհստակությունները, տարընթերցումները կարգավորելն է:
Ակնկալվում է, որ նախագծերի փաթեթի ընդունման արդյունքում մաքսային կանոնների խախտումների համար սահմանված պատասխանատվության նորմերը կներդաշնակեցվեն ԵՏՄ օրենսդրությանը, ինչպես նաև կպարզեցվեն և կհստակեցվեն հարկային և մաքսային վարչարարությանը վերաբերող առանձին դրույթներ:
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը հայտնել է, որ նախագծերի փաթեթով առաջարկվող անկյունաքարային մոտեցումներից մեկը քրեական օրենսդրությունով նախատեսված մաքսանենգություն հոդվածի ապաքրեականացումն է՝ ՀՀ ներմուծվող ապրանքների մասով:
«Դա նշանակում է, որ այս փաթեթի ընդունումից հետո ՀՀ ապրանքների ներմուծումը, որը կատարվել է մաքսային հսկողությունը շրջանցելով կամ որի մասով ներկայացված մաքսային հայտարարագրերում առկա են ոչ ճշգրիտ տեղեկություններ՝ չի դիտարկվելու մաքսանենգություն և չի կիրառվելու քրեական օրենսդրությամբ նախատեսված պատասխանատվությունը: Նման դեպքերում տնտեսավարող սուբյեկտներին առաջադրվելու է վճարել պակաս վճարված մաքսային վճարները:
Ինչպես նաև քրեական պատասխանատվությունը փոխարինվելու է վարչական պատասխանատվությամբ՝ մաքսային արժեքի 100 տոկոսի չափով:
Այնուհետև, եթե դրանից հետո տնտեսավարող սուբյեկտները չեն փոխհատուցի պետությանը պատճառված վնասը, ապա արդեն նոր միայն կիրառելի կլինի «Քրեական օրենսգրքի» 205 հոդվածն այնպես, ինչպես դա կիրառելի է հարկերի չվճարման պարագայում»,- ասել է Միրումյանը՝ հավելելով, որ ապաքրեականացումը չի վերաբերում, մասնավորապես՝ թմրանյութերի, զենք-զինամթերքի, ռադիոակտիվ նյութերի, ինչպես նաև կանխիկ դրամի սահմանաչափը գերազանցող ներմուծմանը:

5 Май 2016 - 15:30 AMT
Правительство Армении утвердило законопроект о внесении изменений в закон «О таможенном регулировании» с целью рармонизации положений об уголовной ответственности за нарушение таможенных правил, а также решения проблемы нечеткостей в правовых актах, связанных со вступлением в ЕАЭС.
Ожидается, что в результате принятия пакета поправок нормы установленной за нарушения таможенных правил ответственности будут гармонизированы с законодательством ЕАЭС.
Заместитель председателя Комитета по государственным доходам Вахтанг Мирумян заявил, что предложенный пакет проектов предусматривает декриминализацию контрабанды назаконного ввоза товаров. «После принятия этого пакета импорт товаров в Армению, который был совершен в обход таможенного контроля или же в таможенных декларациях содержится неточная информация об импортируемом товаре, не будет рассматриваться контарбандой и не будет применяться уголовной ответственности. В подобных случаях хозяйственным субъектам будет предложено выплатить невыплаченные таможенные пошлины.
Криминальная ответственность будет заменена на штраф в размере 100% от таможенной стоимости. Если хозсубъекты не компенсируют нанесенный государству ущерб, будет применяться ст.205 УК РА, – как это происхофит в случае невыплаты налогов, заявил Мирумян.
Мирумян также подчеркнул что декриминализация не будет применяться в случае контрабанды наркотиков, оружия и радиоактивных материалов, а также не распространится на случаи перевозки наличных денег, превышающих допустимый лимит.