Հայաստանը մինչև հունիսի կեսը «Նաիրիտի» վերագործարկման վերաբերյալ առաջարկներ է ակնկալում ստանալ ռուսական «Ռոստեխից»: Այդ մասին մայիսի 5-ին լրագրողներին է հայտնել ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը, հայտնում է ԱՌԿԱ գործակալությունը:
Նախատեսվում էր, որ «Ռոստեխի» մաս կազմող «ՌԴ-Խիմկոմպոզիտը», որը ՌԴ քիմիական արդյունաբերության առաջատարներից մեկն է կոմպոզիտային նյութերի արտադրության ոլորտում, առաջարկություններ կներկայացնի «Նաիրիտի» վերագործարկման մասին մինչև 2016-ի օգոստոսի 1-ը:
«Մենք նրանց պատասխանին ենք սպասում, որը նախատեսվում է մինչև հունիսի 16-ը»,-ասել է Յոլյանը:
Նա հավելել է, որ աշխատանքային խումբը կշարունակի աշխատանքը, որի նպատակն է ընթացիկ վիճակի ուսումնասիրությունն ու ձեռնարկվելիք քայլերը:
«Նաիրիտի» գործարկման համար, ըստ նախնական գնահատականների, կպահանջվի մոտ $200-300 միլիոնի ներդրում:
Մարտի 16-ին խորհրդարանում կառավարական ժամի շրջանակում Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Լևոն Յոլյանը հայտարարեց, որ «Ռոստեխ» կորպորացիայի «ՌՏ-Խիմկոմպոզիտ» հոլդինգը առաջարկություններ կներկայացնի «Նաիրիտի» վերագործարկման վերաբերյալ:
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի հրամանով ստեղծվել է աշխատանքային խումբ՝ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի առկա վիճակը և հետագա անելիքները ուսումնասիրելու համար:
«Նաիրիտը» քլորոպրենային կաուչուկի միակ արտադրողն էր ԽՍՀՄ տարածքում: 2006-ին ընկերության բաժնետոմսերի 90 տոկոսը վաճառվեց բրիտանական Rhinoville Property Limited կոնսորցիումին 40 մլն դոլարվ, բաժնետոմսերի 10 տոկոսը պատկանում է ՀՀ կառավարությանը: 2010-ի ապրիլից գործարանը չի աշխատում:
Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի աշխատակազմը 2015-ի հունիսի 24-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարություն է ներկայացրել «Նաիրիտ»-ի հետագա շահագործման, տեխնիկական և ֆինանսական կենսունակության վերաբերյալ վերջնական հաշվետվությունը և խորհուրդ տվել լուծարել գործարանը։ Ըստ ՀԲ-ի՝ «Նաիրիտը» շարունակում է վատնել կառավարության ռեսուրսները:
ՀՀ կառավարությունը 2015-ի օգոստոսին ամբողջությամբ մարել է քիմիական հսկայի աշխատակիցների աշխատավարձերի բոլոր պարտքերը:

5 Май 2016 - 12:11 AMT
Армянский химгигант «Наирит» может быть перезапущен до середины июня: Армения ждет предложения от Ростеха
Армения планирует получить предложения от госкорпорации Ростех по перезапуску армянского химгиганта «Наирит» до середины июня 2016 года, 5 мая сказал журналистам министр энергетики и природных ресурсов Левон Йолян.
Планировалось, что входящий в Ростех холдинг «РТ-Химкомпозит» – один из лидеров российской промышленности в сфере полимерных композиционных материалов – представит предложения по перезапуску «Наирита» до 1 апреля 2016 года.
«Мы ждем от них ответа, и получить его планируется до 16 июня», – сказал Йолян, пишет АРКА.
При этом он отметил, что деятельность рабочей группы, целью которой является изучение текущего состояния и будущих шагов относительно ЗАО «Завод Наирит», продолжается.
Для запуска «Наирита», по предварительным оценкам аудиторов, необходимы инвестиции в размере $200-300 млн.
В начале февраля 2016 года министр энергетики Армении Евранд Захарян заявил, что акции армянского химического гиганта «Наирит», переданные под залог Межгосбанку СНГ, были возвращены государству.
Научно-производственное объединение «Наирит» было на территории СССР монопольным производителем хлоропренового каучука. В 2006 году 90% акций компании «Наирит» были проданы британскому консорциуму Rhinoville Property Limited за 40 млн долларов, оставшиеся 10% акций принадлежат правительству Армении. С апреля 2010 года производство на заводе остановлено.
Всемирный банк в обнародованном весной 2015 года предварительном отчете о перспективах дальнейшей эксплуатации, технической и финансовой дееспособности «Наирита» выступил с заключением об экономической нецелесообразности перезапуска завода. Указанные факторы делают предприятие неконкурентоспособным, в связи с чем ВБ рекомендует властям Армении распустить «Наирит», но правительство изыскивает возможности для его перезапуска и не заинтересовано в ликвидации предприятия, поскольку это потребует дополнительных ресурсов.
Правительство Армении в августе 2015 года полностью погасило задолженность по линии заработной платы всем бывшим сотрудникам химического гиганта. Общая сумма задолженности оставляла 5,3 млрд драмов (около $11 млн).