Միացյալ Նահանգները կոչ է անում ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերին բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալ՝ համապարփակ կարգավորման հասնելու նպատակով: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի Պետքարտուղարության փոխխոսնակ Մարք Թոները՝ մեկնաբանելով Հայաստանի խորհրդարանում ԼՂ անկախության ճանաչման նախաձեռնությունը:
ՀՀ կառավարությունը մայիսի 5-ի նիստում դրական եզրակացություն է տվել «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին: Այն սահմանված կարգի համաձայն կներկայացվի ՀՀ Ազգային ժողով:
«Միացյալ Նահանգները, ամբողջ միջազգային հանրության հետ միասին, չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղը: Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշվի միայն համապարփակ կարգավորման ենթատեքստում: Այսպիսով, մենք կոչ ենք անում կողմերին կարգավորման սեղանի շուրջ հավաքվել բարի կամքով՝ այդ նպատակներին համապատասխանող կարգավորման հասնելու համար». մեջբերում է Ամերիկայի Ձայնը:
Պետքարտուղարության ներկայացուցիչն ավելացրել է, որ ԱՄՆ-ն առաջնորդվում է ուժի չկիրառման, ինքնորոշման իրավունքի և սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքներով, միևնույն ժամանակ նշելով.
«Այս ամենը, սակայն, պետք է մշակվի Մինսկի խմբի համատեքստում: Գոյություն ունի գործընթաց, որը պետք է հարգեն բոլոր կողմերը»:
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 28-ին Մարկ Թոներն արդեն հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն խստորեն դատապարտում է ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում ցանկացած բռնություն և ցանկանում է, որ հնարավորինս շուտ վերսկսվի բանակցային գործընթացը։

Соединенные штаты Америки призывают все стороны карабахского конфликта вернуться за стол переговоров, чтобы достичь урегулирования конфликта. Об этом заявил официальный представитель госдепартамента США Марк Тонер, комментируя инициативу признания независимости НКР парламентом Армении.
Правительство Армении на заседании 5 мая представило свое положительное заключение по законопроекту о признании Нагорно-Карабахской Республики. Законопроект депутатов НС РА Гранта Багратяна и Заруи Постанджян в установленном порядке будет представлен на рассмотрение Национального собрания.
«Соединенные Штаты, также как и международная общественность, не признают Нагорный Карабах.Окончательный статус Нагорного Карабаха будет определен только в контексте всеобъемлющего урегулирования. Таким образом мы призываем стороны сесть за стол переговоров в духе доброй воли для того, чтобы достичь урегулирования конфликта»,- цитирует Голос Америки.
Представитель Госдепа также отметил, что США руководствуются принципами неприменения силы, права на самоопределение и неприкосновенности границ.
«Все это, однако, должно быть разработано в рамках Минской группы ОБСЕ. Существует процесс, который должен соблюдаться всеми сторонами.
28 апреляМарк Тонер заявил, чтоСША строго осуждают любое насилие на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских ВС и желают, чтобы переговорный процесс был восстановлен как можно быстрее.