PanARMENIAN.Net –ն իր տպավորություններն է ներկայացնում «Առաջին վրիժառուն. Դիմակայություն» ֆիլմից:
Հայտնի Civil War («Քաղաքացիական պատերազմ») կոմիքսի վրա հիմնված ֆիլմի սյուժեն կենտրոնացած է Կապիտան Ամերիկայի և Երկաթե մարդու դիմակայության վրա, որի համար առիթ կհանդիսանա Գերհերոսների գրանցման ակտի սահմանումը կառավարության կողմից, որին կսատարի Սթարկը և որը կմերժի Ռոջերսը:
Տաղանդավոր մարդը տաղանդավոր է ամեն ինչում ասացվածքը լավ է բնութագրում Ռուսոների տանդեմը: Եղբայրներին հաջողվեց ոչ միայն հաջողության հասնել «Ձմեռային զինվորի» դեպքում, որը ջերմորեն ընդունեցին ինչպես քննադատները, այնպես էլ շարքային հանդիսատեսը, այլ նաև շարունակության մեջ պահպանել այն լավագույնը, ինչ կար Կապիտան Ամերիկայի մասին երկրորդ ֆիլմում` միաժամանակ վերացնելով աննշան թերությունները:
«Դիմակայությունը», որպես ստեղծագործություն, առանձնանում է Marvel կինոաշխարհում` հիշեցնելով, որ նույնիսկ հսկայական «հոսքագիծը» կարող է ոչ միայն միանման բլոկբասթերներ արտադրել, այլ նաև կինոնկարներ, որտեղ հստակ երևում է հեղինակի ձեռագիրը:
Գերհերոսների երկու առանցքային խմբերի բախման մասին ֆիլմը հատված-հատված հավաքվում է ամուր դրամատիկ առանցքի շուրջ`բոլոր հատվածները օրգանապես միահյուսվում են` «Դիմակայությունը» վերածելով համոզիչ առակի: Ավանդաբար կոմիքսներին հատուկ չար ու բարիի հավերժ պայքարի փոխարեն, նոր կինոնկարում պայմանական բարին կատաղի դիմադրում է ինքն իրեն: Նման մի բան փորձել էին անել նաև «Բեթմենն ընդդեմ Սուպերմենի» ֆիլմի հեղինակները, սակայն դրամատիկ հիմքը փլուզվեց սյուժեի «ծանրության» տակ: Ռուսոները, որպես տաղանդավոր բեմադրիչներ, հիանալի զգում են նուրբ սահմանը իսկական կինոյի և «թամաշայի» միջև, որին կարող է վերածվել ցանկացած կինոկոմիքս: Նրանք հմտորեն խուսանավում են` չվերածելով ֆիլմը չափազանց լուրջ թրիլերի («Մութ ասպետի» նմանությամբ), բայց չեն էլ կորցնում շարադրանքի թելը` տարվելով պատմության «կոմիքսությամբ»:
Կինոնկարի հաջողությունը բացատրվում է առաջին հերթին նրանով, որ Ռուսո եղբայրները կոմիքսների մոլեռանդներ չեն: Տարօրինակ է հնչում, սակայն դրա մեջ օրինաչափություն կա: Առաջին երկու «Վրիժառուների» հեղինակ Ջոս Ուիդոնը կոմիքսների մոլեռանդ երկրպագու էր: Ինչ-որ պահի նա հրաժարվեց ռեժիսորի դերից` գործելով որպես ֆանատ. արդյունքում, հանդիսատեսն իսկական «թամաշայի» ականատես եղավ ամեն անկյունից դուրս պրծնող գերհերոսներով, անսանձ, բայց անբովանդակ էքշնով, և վերածում է պատմությունը մի անհեթեթության: Ռուսոների շեշտադրումները հստակ են` առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղում միայն կինոն է, և հետո միայն` ֆանատների բազան:
«Դիմակայությունը» կարելի է բնութագրել որպես աշխույժ, 100-տոկոսանոց զվարճալի ֆիլմի ջերմամիջուկային միաձուլում բավականին լուրջ դրամայի հետ: Կինոնկարն աղերսներ ունի «Երկաթե մարդու» հետ` իր պուրիտանական հստակությամբ և «Գալակտիկայի պաշտպանների» հետ` իր մասշտաբներով և նուրբ հումորի առկայությամբ: Իսկ հնարամիտ և դիտարժան էքշնը, վիզուալ էֆեկտների անիմաստ կույտի չվերածվելով, երկար կհիշվի հանդիսատեսի կողմից:

Картина «Первый мститель: Противостояние» отсмотрена, и PanARMENIAN.Net делится впечатлениями.
Основанный на популярном комиксе Civil War («Гражданская война»), сюжет фильма сосредоточится на противостоянии Капитана Америки и Железного человека, поводом для которого послужит введение правительством Акта о регистрации супергероев, который поддержит Старк, но отвергнет Роджерс.
Поговорка «талантливые люди талантливы во всем» точно описывает творческий тандем Руссо. Братья умудрились не только не удариться лицом в грязь при создании «Зимнего солдата» (тепло принятого как критиками, так и рядовым зрителем), но и перенести в продолжение все самое лучшее из второй картины про Капитана Америку, одновременно устранив незначительные недостатки. «Противостояние», как отдельное произведение, стоит особняком в длинном ряду киновселенной Marvel, напоминая, что даже огромный конвейер способен выдать не только однообразные блокбастеры, но и штучные картины, в которых четко прослеживается авторский почерк.
Фильм о столкновении двух ключевых групп супергероев по кусочкам собирается вокруг прочного драматического стержня – при этом все эти сегменты органично переплетаются, превращая «Противостояние» в убедительную притчу. Вопреки традициям, заложенным в комиксах (вечная борьба добра против зла), в новой картине условное добро яростно противостоит себе самому. Нечто подобное пытались сделать создатели «Бэтмена против Супермена», однако драматическая основа разрушилась под громоздкой сюжетной конструкцией. Руссо, как талантливые постановщики, прекрасно чувствуют тонкую грань между балаганом, в который может превратиться любой кинокомикс, и настоящим кинематографом. Они умело балансируют на самом острие, не превращая фильм в чрезмерно серьезный триллер (подобно «Темному рыцарю»), но и не теряя нить повествования из-за увлечения «комиксовостью» истории.
Лучшим объяснением успеха картины служит то, что братья Руссо не являются фанатами комиксов. Звучит странно, однако в этой странности кроется некая закономерность. Автор первых двух «Мстителей» Джос Уидон – ярый любитель комиксов и настоящий «гик», отказался в какой-то момент от обличия режиссера, действуя, как фанат: в результате зрителю был представлен настоящий цирк с мельтешащими из-за каждого угла супергероями, с безудержным, но несодержательным экшеном и превращением истории в некое подобие абсурда. Руссо прагматично и четко расставляют акценты – на первом, втором и третьем месте – только кино, и только после – фанатская база.
«Противостояние» можно охарактеризовать, как термоядерное слияние бойкого, стопроцентно развлекательного кино с довольно серьезной драмой. Картина родственна первому «Железному человеку» с его пуританской выверенностью и «Стражам галактики» по масштабности и наличию тонкого юмора. А изобретательный и зрелищный экшен, не будучи бессмысленным нагромождением визуальных эффектов, запомнится зрителю надолго.