Մայիսի 5-ին Արցախի արևելյան շրջանում ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի զինվորների կողմից ինժեներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ հայտնաբերված անտիկ շրջանի դամբարանադաշտում սալարկղային դամբարաններ են, հավանական է մ.թ. առաջին դարերով թվագրությունը:
Այս մասին տեղեկացնում է հնագետ, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ Համլետ Պետրոսյանը:
ՊԲ զինծառայողները հայտնաբերել էին անտիկ դարաշրջանի 2 դանբարանադաշտ, որտեղ գտնվել են 2 ամբողջական գտածո` եռատերև սափոր ու գավաթ, ափսեի 4 բեկոր:
«Առաջին հայացքից: Սալարկղային դամբարաններ են, երեքնուկաձև շուրթով սափորի խեցու որակից դատելով՝ ավելի հավանական է մ.թ. առաջին դարերով թվագրությունը: Նման դամբարանները վերգետնյա նշաններ չեն ունենում և որպես կանոն հայտնաբերվում են հողային աշխատանքների ժամանակ», – գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում:
Հնագետի խոսքով, Արցախում նման թաղումները բավականին տարածված են հելլենիստական և հատկապես ուշ անտիկ ժամնակներում և կարասային թաղումների հետ թաղման հիմնական ձևն են հանդիսանում:
«Այս գյուտն ինքնին շատ կարևոր է, քանի որ արվում է ռազմական պայմաններում և որ հենց զինվորներն են ուշադիր մշակութային ժառանգության հանդեպ», – գրել է մասնագետը:
Գտածոները ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության վարչությունում են և մաքրման աշխատանքներ են տարվում, որպեսզի ֆոնդավորվեն:

7 Май 2016 - 15:54 AMT
Солдаты Армии обороны НКР во время проводимых инженерных на востоке Карабаха раскопали античный некрополь.
Археолог Гамлет Петросян прокомментировал находку армянских военнослужащих.
«На первый взгляд, это каменные ящики и судя по качеству глины вазы с трилистниками, вероятнее всего, они датируются первым веком н.э. Такие некрополи не могут быть обнаружены без проведения земляных работ», – написал Петросян на своей странице Facebook.
По объяснению археолога подобные некрополи были весьма распространены в Арцахе в эпоху эллинизма и особенно во времена поздней античности.
«Эта находка особенно важна тем, что она сделана в военных условиях и еще потому, что именно солдаты проявляют внимательность по отношению к культурному наследию», – считает Петросян.
В обнаруженных солдатами двух некрополях античной эпохи оказались два целых кувшина и чашки, также 4 фрагмента тарелки.