«Չելսին» սկսել է մեծ ակտիվություն դրսևորել այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի և Դորտմունդի «Բորուսիայի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի պայմանագիրը «Բորուսիայի» հետ չի երկարացվելու, հայտնում է Mirror-ը:
Ավելի վաղ BamS-ը հայտնել էր, որ անգլիական ակումբն արդեն առաջարկել է ֆուտբոլիստի համար ավելի քան €60 միլիոն` մտադիր լինելով շարունակել պայքարը:
Մխիթարյանի պայմանագիրը «Բորուսիայի» հետ ավարտվում է 2017-ին: Այս խաղաշրջանում 18 գոլի և 20 գոլային փոխանցման հեղինակ դարձած կիսապաշտպանը չի ցանկանում երկարացնել պայմանագիրը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Թուրինի «Յուվենտուսը» հուսով է առաջ անցնել Լոնդոնի «Արսենալից» Հենրիխ Մխիթարյանի համար մրցավազքում: Թուրինի ակումբը պատրաստ է ֆուտբոլիստի համար 24 մլն եվրո (մոտ $35 մլն ) վճարել: Լոնդոնի «Արսենալը» մոտ $32 մլն է առաջարկել Մխիթարյանի համար: Մխիթարյանի շաբաթական աշխատավարձը Լոնդոնում կկազմի մոտ 100 հազար ֆունտ` դա տարեկան $7.5 միլիոնից ավելի կկազմի:
Այս պահի դրությամբ ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ գերմանական ակումբը ճնշման տակ է: Կամ Մխիթարյանին հիմա «կգնեն», կամ «Բորուսիան» կզրկվի ֆուտբոլիստից 2017-ին առանց հատուցման:
Հենրիխ Մխիթարյանը ճանաչվել է գերմանական Բունդեսլիգայի ապրիլ ամսվա լավագույն խաղացող: Նա նաև 5-րդն է Whoscored 2015/16 խաղաշրջանի ֆուտբոլիստների արդյունավետության վարկանիշում: Առաջին 4 հորիզոնականները զբաղեցնում են համապատասխանաբար «Բարսելոնայի» հարձակվողներ Լիոնել Մեսին ու Նեյմարը, «ՊՍԺ» հարձակվող Զլաթան Իբրահիմովիչը, Մադրիդի «Ռեալի» հարձակվող Գարեթ Բեյլը:
Մխիթարյանն ընթացիկ առաջնությունում 12 անգամ ճանաչվել է հանդիպման լավագույն խաղացող: Ցուցանիշով հայ ֆուտբոլիստից առաջ են միայն Լիոնել Մեսին ու Զլաթան Իբրահիմովիչը, ովքեր լավագույն խաղացող են ճանաչվել 13-ական անգամ: Գոլային փոխանցումների ցուցանիշով հայ ֆուտբոլիստը 2-րդն է «Արսենալի» հարձակվող Մեսութ Օզիլից հետո (15՝ 18-ի դիմաց):

10 Май 2016 - 07:54 AMT
«Челси» стал проявлять большую активность после того, как стало известно, что контракт между полузащитником армянской сборной Генрихом Мхитаряном и дортмундской «Боруссией» не будет продлен, пишет Mirror.
Ранее BamS сообщал, чтоанглийский клуб уже предложил за футболиста свыше €60 млн, собираясь продолжать добиваться его покупки и дальше.
Текущий контракт Мхитаряна с «Боруссией» истекает в 2017 году. Как сообщается, перспективный полузащитник, забивший 18 голов и сделавший 20 голевых подач в этом сезоне, отказался продлить контракт с «Боруссией».
Ранее стало известно, что за Мхитаряна борятся также туринский «Ювентус» и лондонский «Арсенал» за Мхитаряна. Туринский клуб готов заплатить за футболиста £24 млн (около $35 млн). СМИ сообщали, что лондонский «Арсенал» предложил за Мхитаряна около $32 млн, а недельная зарплата футболиста в Лондоне составит около 100 тыс фунтов, это более $7.5 млн в год.
На данный момент СМИ сообщают, что немецкий клуб находится под давлением. Мхитаряна или в скором времени выкупят у него, или «Боруссия» рискует лишиться футболиста бесплатно в 2017 году.
Полузащитник сборной Армении и дортмундской «Боруссии» Генрих Мхитарян признан лучшим игроком апреля чемпионата немецкой Бундеслиги. Как передает сайт чемпионата, по результатам опроса, в котором приняли участие более 26 тыс человек,Мхитарян набрал 42% голосов. Второе место в рейтинге занял полузащитник мюнхенской «Баварии» Артуро Видаль (31%). Армянский футболист также занимает 5 место по результативности среди футболистов 2015/16 сезона в рейтинговой таблице Whoscored.