Սահմանամերձ գյուղերն ուշադրության կենտրոնում պահելու ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ռազմավարությունը շարունակվում է: Ընկերությունը 10 համակարգիչ է տրամադրել Հայաստանի հյուսիսարևելյան վահան հանդիսացող Վահան գյուղի միջնակարգ դպրոցին՝ ժամանակակից մեթոդներով ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու նպատակով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, երկու տարի առաջ դպրոցն ապահովվել է նաև գերարագ ինտերնետ կապով: Անվճար հիմունքներով էլ տրամադրվել է 3G Wi-Fi երթուղիչ: Այժմ, ստեղծված նոր հնարավորություններից կօգտվի 155 աշակերտ:
Գեղարքունիքի մարզի Վահան գյուղը, Ադրբեջանի հետ 28 կմ երկարությամբ սահման ունի: Տարածքի սահմանամերձ լինելու հանգամանքը վահանցիներին ստիպում է միշտ սթափ լինել և հակառակորդի տեսադաշտում ապրել զգոն սահմանապահի կարգավիճակով: Հերոսական պատմությամբ համայնքը դեռևս 2008 թվականից գտնվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում: Ընկերությունն աջակցել է գյուղի գազատարի կառուցման հարցում:
Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորն առաջնորդվում է բիզնես շահն ու պատասխանատվությունը չտարանջատելու սկզբունքով: Անցած երկու տարիների ընթացքում, գործընկեր կառույցի՝ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հետ համատեղ, նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառմամբ՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարևոր ևս երկու ծրագիր է իրականացրել Վահանում: Գյուղում տեղադրվել է արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ, լուսավորվել է 1100մ երկարությամբ տարածք: Այդ համակարգի կիրառումը կարևոր է ոչ միայն բնապահպանական, այլև էներգախնայողության տեսանկյունից. գյուղում 80%-ով կրճատվել է էներգիայի ծախսը: Այդ սկզբունքով շահագործված արևային ջրատաքացուցիչների շնորհիվ, զգալի չափով թեթևացել է նաև մանկապարտեզի հոգսը. 60%-ով էլ նվազել են գազի սպառումն ու ջեռուցման ծախսերը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում ամրագրված արժեքային համակարգին հավատարիմ, վահանցիներին աջակցությամբ իրենց մարդասիրությունն են փաստել նաև ընկերության Հաշվապահության և ֆինանսների վարչության աշխատակիցները. անձնական ներդրման արդյունքում հավաքված շուրջ 2մլն դրամով, դպրոցի շենքում կառուցվել է սան հանգույց:
Արդեն հաստատված բյուջեի շրջանակներում, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը գյուղում ծրագիր է իրականացնելու նաև 2016-ին: Ի դեպ, որպես պատասխանատվության դրսևորում, Ռալֆ Յիրիկյանը կամավորության սկզբունքով, իր անձնական նախաձեռնությամբ և ֆինանսական միջոցներով, 10 համակարգիչ էլ տրամադրել է Լոռու մարզի Չկալով գյուղի դպրոցին, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:

The computer class of the secondary school in the village of Vahan was equipped with 10 new PCs, according to a VivaCell-MTS announcement.
Owing to VivaCell-MTS support, high-speed internet connection and a free 3G Wi-Fi router were provided to the school two years ago. 155 students of Vahan School have benefited from the project.
The village in Armenia's Gegharkunik province shares a 28-km-long border with Azerbaijan. Since 2008, VivaCell-MTS has been supporting Vahan community, with a gas pipeline constructed as part of its first project.
In the last two years VivaCell-MTS, in cooperation with the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) implemented two more projects in Vahan, using state-of-the-art technologies. The initiatives included installation of a LED system to provide outdoor lighting along a 1,100-meter area of the village. The environmentally friendly and energy-efficient LED lights also reduce energy costs by up to 80%. In the framework of the initiatives promoting nature conservation, energy efficiency and community development, a solar water heating system has been installed in the kindergarten of Vahan community ensuring an up to 60% reduction of gas consumption and heating costs. Besides, the AMD 2 million personal donations by the company's Accounting and Finance Department employees were used to build a toilet in the village school building.
VivaCell-MTS will continue projects aimed at the development of the border vilage of Vahan in 2016 too.
Pushing personal volunteering initiatives as an expression of individual responsibility, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian has made a donation from his personal funds to provide another 10 computers to the secondary school of the village of Chkalov in Lori province.