2016-ի մայիսի 10-ին Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը (ՎԶԵԲ) Կոնվերս Բանկին շնորհել է «Տարվա գործարք՝ սոցիալական ներգործություն» մրցանակը՝ GE Healthcare նոր սերնդի բարձրակարգ բժշկական սարքավորումներով «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի ամբողջական տեխնիկական վերազինմանն աջակցելու համար:
Լոնդոնում՝ ՎԶԵԲ-ի Տարեկան ժողովի և բիզնես ֆորումի ժամանակ, մրցանակը հանձնվել է Կոնվերս Բանկի գործադիր տնօրեն Տիգրան Դավթյանին և Միջազգային հարաբերությունների և առևտրի ֆինանսավորման բաժնի պետ Իննեսա Ամիրբեկյանին:
Առևտրի աջակցման ծրագրի մրցանակաբաշխության պատմության մեջ առաջին անգամ մրցանակը շնորհվել է «Սոցիալական ներգործություն» անվանակարգում՝ գործարքը ճանաչելով բացառիկ ոչ միայն իր յուրահատուկ ֆինանսական կառուցվածքով, այլ նաև երկրի առողջապահության ոլորտի զարգացման գործում իր սոցիալական նշանակությամբ:
Գործարքի իրականացման համար Կոնվերս Բանկի կողմից թողարկվել էր $3.7 մլն-ի ակրեդիտիվ՝ համաշխարհային առողջապահության ոլորտում տրանսֆորմացիոն բժշկական տեխնոլոգիաների և լուծումների առաջատար մատակարար General Electric Medical Systems ընկերությունից նորարարական բժշկական սարքավորումները առաջին անգամ Հայաստան ներկրելու համար: Ակրեդիտիվը հաստատվել է բելգիական KBC Բանկի կողմից և ապահովվել ՎԶԵԲ-ի՝ կոմերցիոն և քաղաքական հնարավոր ռիսկերը ծածկող 100% երաշխիքով:
«Սա կրկնակի նվաճում է մեզ համար: Ծրագիրն ազդարարում է Հայաստանում լիովին նոր բարձրորակ բժշկական ծառայությունների և լուծումների դարաշրջան: Եվ երկրորդ, հանդիսանալով ՎԶԵԲ-ի երկար տարիների գործընկերը, մեզ համար պատիվ է ստանալ այս կարևոր մրցանակը, հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ մրցանակը շնորհվել է «Սոցիալական ներգործություն» անվանակարգում առաջին անգամ»,- ասել է Տիգրան Դավթյանը:
GE Healthcare ժամանակակից բժշկական սարքավորումներն ունեն ամենամեծ պահանջարկն աշխարհում, քանի որ ապահովում են ճշգրիտ և արդյունավետ ախտորոշում և կրճատում են ճառագայթման ռիսկը: Նոր սարքավորումների շնորհիվ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնն այսօր կարող է ախտորոշել նույնիսկ ամենաբարդ հիվանդությունները, ինչպես նաև ապահովել բարձր որակի բուժում և կատարել նորարարական վիրահատություններ:
Սարքավորումների տեղադրումից հետո, 2015թ. հուլիսից մինչև 2015թ. տարեվերջ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում բուժվող հիվանդների հոսքը ավելացել է 12-15 տոկոսով: Սպասվում է, որ 2016թ.-ին այն կավելանա 20-25 տոկոսով: Իրականում նախագիծը մեկանգամյա բնույթ չի կրում. բացի սարքավորումների մատակարարումից GE Medical Systems ընկերությունը կանցկացնի վերապատրաստում և կտրամադրի երաշխիքային սպասարկում առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում:
«Հաստատված ակրեդիտիվը մի քանի կողմերի մասնակցությամբ իրականացված բարդ միջնորդական գործարքի մի մասն էր: Գործարքն իրականացնելու և Կոնվերս Բանկի հաճախորդների ծախսերն ու հնարավոր ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով, մեր կողմից մշակվել է գործարքի յուրօրինակ կառուցվածք, շահավետ՝ գործարքում ներգրավված բոլոր կողմերի համար: Մենք բարձր ենք գնահատում KBC Բանկի և ՎԶԵԲ-ի կողմից ցուցաբերած շարունակական աջակցությունը, որը թույլ տվեց Կոնվերս Բանկին ապահովել լավագույն հնարավոր լուծումը այս բարդ բազմակողմ գործարքի համար»,- ասել է Իննեսա Ամիրբեկյանը:
Այս գործարքը հիմք հանդիսացավ՝ ՎԶԵԲ-ի Առևտրի աջակցման ծրագրի շրջանակներում ամենաակտիվ հաստատող բանկերից մեկի՝ KBC Բանկի հետ առևտրի ֆինանսավորման բնագավառում հետագա գործակցության զարգացման համար: Իր հերթին ՎԶԵԲ-ն աջակցություն է ցուցաբերել այս գործարքին, քանի որ վերջինս համահունչ է մասնավոր բժշկական հաստատությունների կողմից մատուցվող ծառայությունների զարգացումը խթանող իր քաղաքականությանը: Առևտրի աջակցման ծրագրի շրջանակներում Կոնվերս Բանկի և ՎԶԵԲ-ի միջև համագործակցությունը սկսվել է դեռևս 2009-ին և շարունակաբար զարգացել և ընդլայնվել է տարիների ընթացքում:
«Կոնվերս Բանկը Հայաստանում մեր երկարամյա և հավատարիմ գործընկերն է: Մենք բարձր ենք գնահատում Բանկի հանձնառությունն ու նվիրվածությունը՝ ուղղված Հայաստանում և տարածաշրջանում առևտրի ֆինանսավորման զարգացմանը»,- ասել է Հայաստանում ՎԶԵԲ-ի գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսը:
Նրա խոսքով, Կոնվերս Բանկն իր գործունեությամբ նպաստում է Հայատանի՝ որպես տարածաշրջանային ինտեգրման առաջատարի հանդես գալուն, քանի որ միջսահմանային առևտրի խթանումը ճանապարհ է հարթում էլ ավելի համապարփակ միջտարածարշրջանային համագործակցության, ինչպես նաև նպաստում է երկրի ընդհանուր տնտեսական աճին:
Կարդացեք նաև՝ Կոնվերս Բանկն ամփոփել է Visa Shopping Festival-ի արդյունքները. Հաղթողը 1 մլն դրամ է ստացել

Օn May 10, 2016 Converse Bank was honored with the Deal of the Year–Social Impact award by the Trade Facilitation Programme (TFP)of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) for supporting the complete technical renovation of Izmirlyan Medical Center with GE Healthcare new generation, intelligent medical equipment.
Converse Bank Executive Director, Tigran Davtyan and International Relations and Trade Finance Head, Innesa Amirbekyan received the award at the EBRD’s Annual Meeting and Business Forum in London. Presented for the first time in the history of the TFP awards, the Social Impact category recognizes a transaction outstanding not only by its unique financial structure but also exceptional by its social importance in the development of a country’s healthcare sector.
Converse Bank supported the project by issuing a $3.7 million letter of credit for the first Armenian import of innovative medical equipment from General Electric Medical Systems, a leading provider of transformational medical technologies and solutions to the global healthcare industry worldwide. The letter of credit was confirmed by Belgian KBC Bank and supported by the EBRD 100% guarantee covering possible commercial payment and political risks.
“It is a double achievement for us. First of all, we are extremely proud to have helped realize a project of such social significance, which ushered in a completely new era of patients’ care in Armenia with high-quality professional diagnostics and medical treatment solutions. And second, being long-term partner with EBRD we are honored and pleased to receive this significant award, especially considering that it is granted in the category of “Social Impact” for the first time,” said Tigran Davtyan.
GE Healthcare state-of-the-art medical equipment has the largest demand in the world as it allows precise and efficient diagnostics and reduces the risk of irradiation for people who are often forced to undergo screening. Thanks to the new equipment, Izmirlyan Medical Center can now diagnose even the most challenging diseases, as well as ensure high-quality treatment and safe performance of innovative surgeries. Since the successful installation of the equipment in summer 2015, the number of patients treated at Izmirlyan Medical Center has increased by 12-15% as of late 2015; in 2016 it is expected to increase by 20-25%. In fact, it was not a one-time transaction; alongside with supply of equipment GE Medical Systems will be providing training and warranty services over the next five years.
“The confirmed letter of credit itself was a part of a complex intermediary transaction with several parties. In order to facilitate the deal and to minimize Converse Bank’s clients’ expenses and potential risks, we structured the transaction in a different and unique way, beneficial for all the parties involved. We really appreciate the support of KBC Bank and the EBRD who provided continuous assistance, allowing Converse Bank to ensure the best possible solution for this complex multiple-party transaction”, said Innesa Amirbekyan.
This exceptional deal served as a solid basis for further development of trade finance cooperation with KBC Bank being one of the most active confirming banks in the frames of EBRD’s TFP. The EBRD, in turn, supported this deal in line with its policy of promoting the improvement of services provided by private medical institutions. Cooperation of Converse Bank and EBRD in the frames of TFP goes back to 2009 and has recorded steady development and expansion ever since.
Mark Davis, Head of EBRD operations in Armenia, said: “Converse Bank has been a long-standing partner for us in the country. It is our pleasure to honor its commitment and dedication to promoting trade in Armenia and the region. The work of Converse Bank helps Armenia pioneer regional integration, as facilitation of cross-border trade lays ground for more cohesive inter-regional cooperation and boosts economic growth in the country.”