Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ֆինանսավորում է Հայաստանի երկրորդ խոշորագույն քաղաքի՝ Գյումրիի փողոցների վերակառուցման ծրագիրը՝ տրամադրելով 14,6 միլիոն եվրո գումարի չափով սուվերեն վարկ:
Ֆինանսավորումը կտրամադրվի քաղաքի հիմնական փողոցների վերակառուցման և փողոցային լուսավորության արդիականացման համար, և կհատկացվի երեք տրանշներով:
Վարկային համաձայնագիրը կնքվել է մայիսի 11-ին Լոնդոնում, ՎԶԵԲ-ի տարեկան ժողովի ժամանակ, Հայաստանի փոխվարչապետ՝ Վաչե Գաբրիելյանի, և Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի գծով ՎԶԵԲ-ի տնօրեն՝ Ֆրանսիս Մալիժի կողմից:
Փողոցների վերակառուցման ծրագիրը կներառի նոր ասֆալտապատ մայթեր, կատարելագործված դրենաժային ենթակառուցվածք, հետիոտներիի համար բարելավված հարմարություններ և ընդհանուր ճանապարհային անվտանգության բարելավում: Փողոցային լուսավորության արդիականացումը ներառում է նոր` էներգաարդյունավետ լուսադիոդային (LED) լուսավորություն, վերահսկողության և մոնիտորինգի համակարգ, սյուների փոխարինում և վերանորոգում, ինչպես նաև սնուցման մալուխների փոխարինում: Սա կկրճատի էլեկտրաէներգիայի սպառումը և նվազագույնի կհասցնի շահագործման և տեխսպասարկման ծախսերը, որի արդյունքում կբարձրանա սպասարկման որակը և կբարելավվի բնապահպանական չափանիշներին համապատասխանությունը: Ակնկալվում է, որ լուսադիոդային նոր լուսավորությունը զգալիորեն կկրճատի էլեկտրաէներգիայի սպառման ծախսերը և կհանգեցնի քաղաքապետարանի համար էլեկտրաէներգիայի տարեկան ծախսերի խնայողությանը:
Ծրագիրը ներդրումային դրամաշնորհների տեսքով 7.3 մլն եվրո ընդհանուր գումարի համաֆինանսավորում կստանա ՎԶԵԲ-ի Բաժնետերերի հատուկ հիմնադրամից և այլ միջազգային դոնորներից: Ներդրմանը նախորդող տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը իրականացվել է Ավստրիայի կառավարության կողմից տրամադրված՝ տեխնիկական համագործակցության միջոցներով:
ՎԶԵԲ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար՝ Մարկ Դեյվիսն ասել է. «Այս կարևոր ծրագիրը զգալիորեն կբարելավի Գյումրիի բնակիչների անվտանգությունն ու կյանքի որակը: Սա նաև մասնավոր հատվածի ներգրավման միջոցով ենթակառուցվածքների որակի բարձրացման հիանալի օրինակ է»:
1992թ.-ին Հայաստանի Հանրապետությունում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան 1 մլրդ եվրո 149 ծրագրերում՝ երկրի ֆինանսական, կորպորատիվ, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում, ընդ որում ներդրումների 88 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին:

The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is financing a street rehabilitation program in Gyumri, the second largest city in Armenia, with a €14.6 million sovereign loan, the EBRD announced on Wednesday, May 11.
To be issued in three tranches, the financing will fund the rehabilitation of the city’s major streets, as well as modernization of street lighting.
The loan agreement was signed during the EBRD’s Annual Meeting in London on Wednesday by Deputy Prime Minister of Armenia Vache Gabrielyan and EBRD Managing Director for Eastern Europe and the Caucasus Francis Malige.
The street rehabilitation program will include new asphalt pavements, upgraded drainage infrastructure, improved facilities for pedestrians and overall road safety improvements. The street lighting refurbishment will introduce new energy-efficient LED lighting, a control and monitoring system, pole replacement and renovation as well as power cable replacement. This will reduce energy consumption and minimize operating and maintenance costs, resulting in better service quality and improved environmental standards. The new LED lighting is expected to cut the cost of energy consumption significantly and will result in annual electricity cost savings for the municipality.
Gyumri, located some 125 kilometres north-west of Yerevan, is an important economic centre whose commercial significance will further be enhanced by an improved urban infrastructure. The project will enable the 146,000 inhabitants of Gyumri and visitors to enjoy better, safer streets.
The project will be co-financed by investment grants to a total amount of €7.3 million provided by the EBRD Special Shareholder Fund (SSF) and other international donors. A pre-investment feasibility study was implemented with the help of technical cooperation funds provided by the government of Austria.
Head of the EBRD’s Armenia office Mark Davis said: “This important project will bring considerable improvements to the safety and quality of life of the citizens of Gyumri. It is also a great example of boosting infrastructure quality through private sector involvement.”
Since the start of its operations in Armenia in 1992, the EBRD has invested over €1 billion in 149 projects in the country’s financial, corporate, infrastructure and energy sectors, with 88 per cent of these investments going to the private sector.