Արդեն 20 տարի է՝ Հայաստանում գործում է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերությունը` աշխարհում ոչ ալկոհոլային զովացուցիչ ըմպելիքներ արտադրող խոշորագույն ընկերություններից մեկի մասնաճյուղը, որն առաջարկում է ըմպելիքների մեծ ընտրանի: Մայիսի 10-ին՝ ընկերության 20-ամյա գործունեությանը նվիրված պաշտոնական միջոցառման ընթացքում, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունն ամփոփել է անցած տարիների ընթացքում ծավալած գործունեությունն ու արձանագրած ձեռքբերումները:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» ընտանիքի կարևոր անդամն է, և շատ հպարտ ենք հայաստանյան մեր թիմի ձեռքբերումներով: Մասնագետների ջանքերի շնորհիվ` «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության արտադրած ըմպելիքներն աչքի են ընկնում միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանող որակով: Այս տարի ուրախ ենք նշել մեր հայաստանյան մասնաճյուղի զարգացման պատմության 20-ամյա հոբելյանը: Սպասում ենք նորանոր ձեռքբերումների»,- իր ելույթում նշեց «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» Խմբի տարածաշրջանային տնօրեն Քիթ Սանդերսը:
Իր հերթին «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովան ընդգծեց, որ 20 տարվա ընթացքում հիմնական 3 ոլորտ են թիրախավորել՝ բիզնեսի կայացումը, մրցունակ ընկերության ստեղծումն ու համայնքների զարգացման մեջ ներդրումների միջոցով հասարակության լիարժեք անդամ դառնալը:
«Մեր ընկերության հաջողության հիմքում մեր կադրերն են ու այն գործունեությունը, որ ծավալել ենք տարիների ընթացքում: Մեր աշխատակիցները մեր հիմնական հարստությունն են, ավելի քան 11.000 մատակարարի հետ համատեղ աշխատանքն էլ հիմք է դարձել հետագա զարգացման համար»,- նշեց նա՝ ընդգծելով, որ ընկերությունը հաճախակի աշխատանքի է վերցնում բուհերի շրջանավարտների և հետագայում վերապատրաստում նրանց:
Անցած 20 տարվա ընթացքում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության ներդրումային փաթեթը կազմել է մոտ 21.5 միլիարդ դրամ, ստեղծվել է ավելի քան 300 աշխատատեղ: Հաջողակ բիզնես գործունեությանը զուգահեռ, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունն իրականացրել է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության բազմաթիվ ծրագրեր: Ջրային ռեսուրսների կառավարումը, էներգիայի խնայողությունը և կլիմայի պաշտպանությունը, համայնքների և երիտասարդության զարգացումը, առողջ և ակտիվ ապրելակերպի խթանումն ընկերության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտի առանցքային ուղղություններից են:
«Լինելով Հայաստանում առաջին միջազգային ներդրողներից` «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը, անշուշտ, էական դերակատարություն է ունեցել երկրի տնտեսական զարգացման գործում: Մուտք գործելով հայկական շուկա` «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերությունը ներդրել է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող բիզնես մշակույթ և գործելաոճ: Շնորհավորում եմ անցած 20 տարվա ընթացքում գրանցած հաջողությունների համար և ապագայում նորանոր ձեռքբերումներ մաղթում»,- ասաց ՀՀ-ում Հունաստանի դեսպան Իոաննիս Տայիսը:
Միջոցառման ընթացքում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հատուկ մրցանակ հանձնեց ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովային` նշելով 20-ամյա պատմության ընթացում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում ընկերության ակտիվությունը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը, ՀՀ կառավարության, դիվանագիտական առաքելությունների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» Խմբի այլ երկրների մասնաճյուղերի ղեկավարներ և բազմաթիվ գործընկերներ: Ներկաները բարձր գնահատեցին ընկերության 20-ամյա գործունեությունը` կարևորելով Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում ունեցած ավանդը:

11 Май 2016 - 17:05 AMT
«Кока-Кола Хелленик Ботлинг Кампни Армения» – филиал одной из ведущих в мире компаний по производству безалкогольных напитков, осуществляет деятельность в Армении уже 20 лет. 10 мая, во время официальной церемонии, посвященной 20-летию компании, «Кока-Кола Хелленик Армения» подвела итоги деятельности за последние годы.
«Кока-Кола Хелленик Ботлинг Кампни Армения» является важным членом семьи «Кока-Кола Хелленик», и мы очень гордимся достижениями нашей команды. Благодаря усилиям профессионалов, напитки производства компании отличаются своим качеством в соответствии с лучшими международными стандартами. В этом году мы рады отметить 20-летний юбилей истории развития нашего армянского филиала и с нетерпением ждем новых достижений»,- в своей речи отметил региональный директор компании «Кока-Кола Хелленик Армения» Кит Сандерс.
Генеральный директор компании «Кока-Кола Хелленик Армения» Сайора Аюпова, в свою очередь, подчеркнула, что за 20 лет деятельности компания ставила 3 основные цели – формирование бизнеса, создание конкурентоспособной компании и становление полноценным членом общества за счет инвестирования в программы развития общин.
«В основе успеха компании – наши сотрудники и деятельность, которую мы осуществляем на протяжении многих лет. Наши кадры являются основным достоянием, а совместная работа с более чем 11.000 поставщиков стала основой для дальнейшего развития»,- сказала она, подчеркнув, что компания часто принимает на работу выпускников университетов и в дальнейшем занимается их переподготовкой.
За последние 20 лет пакет инвестиций «Кока-Кола Хелленик Армения» составил около 21,5 млрд драмов, было создано более 300 рабочих мест. Наряду с успешной коммерческой деятельностью, компания «Кока-Кола Хелленик Армения» осуществила множество программ в рамках политики корпоративной социальной ответственности. Ключевыми направлениями политики КСО компании являются рациональное использование водных ресурсов, сохранение энергии и защиты климата, развитие общины и молодежи, также пропаганда здорового и активного образа жизни.
«Будучи одним из первых иностранных инвесторов в Армении, компания «Кока-Кола Хелленик Армения» играет важную роль в экономическом развитии страны. Войдя на армянский рынок, компания внедрила культуру и методы ведения бизнеса, которые соответствуют самым высоким международным стандартам. Поздравляю по случаю достигнутых за эти годы успехов и желаю новых достижений», – сказал посол Греции в Армении Иоаннис Таис.
Во время мероприятия генеральный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян наградил главного директора компании Сайору Аюпову специальным призом, отметив 20-летнюю историю компании в области корпоративной социальной ответственности.
В мероприятии приняли участие посол США в Армении, представители правительства Армении и общественных организаций, дипломаты, а также руководители филиалов компании «Кока-Кола Хелленик Армения» в других странах и множество других партнеров. Присутствующие высоко оценил 20-летнюю деятельность компании и важность ее вклада в развитие экономики Армении.