Մանուկ տարիքում ընթերցված հեքիաթների, դրանք ենթագիտակցության խիտ ֆիլտրով անցկացնելու ու սեփականը ստանալու մասին Արաքս Սարգսյանը պատմեց PanARMENIAN.Net-ի հետ հարցազրույցում:
(?)Քո ստեղծագործություններից անհնար է հեռացնել հայացքը: Ինչ-որ մոգական, կախարդական ուժ կա դրանցում: Թերևս, նման էներգետիկա կտավին հաղորդելու համար ստեղծագործական խիստ յուրօրինակ ճանապարհ է պետք անցնել:
(!)Ճանապարհը սկսել եմ 11 տարեկանում, երբ ընդունվեցի Գեղագիտության ազգային կենտրոն` Վահագն Բաղդասարյանի խումբ: Նա խնդրեց ինձ նկարել ցանկացած մի բան, ես էլ վիշապ նկարեցի: Նա համաձայնեց իմ նախասիրությունների հետ, ու սովորելու ամբողջ ընթացքում ոչ մի սահմանափակում չեղավ: Ավելին` նկատելով ներուժ հենց այս ուղղությամբ, խրախուսեցին ու նյութեր առաջարկեցին: Դա սկիզբն էր բուն նկարչական գործունեության:
Սակայն, եթե ավելի հեռուն նայենք, ճանապարհը սկսվել էր հեռավոր մանկության տարիներին, երբ երեք տարեկան հասակում ընթերցում էի Գրիմ եղբայրների հեքիաթները, ֆրանսիական ու սկանդինավյան առասպելները` բնագիր տարբերակով:
Իրականում, ի հակառակ ձևավորված կարծրատիպերի, դրանք այնքան էլ բարի չէին, բավականին մռայլ էին ու ունեին իրենց մութ կողմերը: Դա, թերևս, իմ աշխարհայացքի ակունքն էր: Հետագայում, դեկորատիվ-կիրառական արվեստի ուղղությամբ բակալավրիատն ավարտելուց հետո, վերջնականապես ձևավորվեց աշխատանքներիս հիմնական ուղղությունը:
(?)Իսկ ավելի մանրամա՞սն:
(!)Զուտ ֆորմալ` թեմատիկան կարելի է բաժանել երկու հիմնական ուղղության. ֆենթեզի և սարսափ ժանրերի, սակայն դրանք հաճախ միախառնվում են: Հիմնականում աշխատում եմ գրաֆիկայի ժանրում, որովհետև դա, ի տարբերություն յուղաներկի, կամ թվային նկարչության, առավել ծավալուն ու ազդեցիկ է:
Իհարկե, ոգեշնչման աղբյուրները բազմաթիվ են. սկսած գրականությունից, ֆիլմերից, մինչև առանձին մարդիկ: Բայց ինչ-որ կոնկրետ ստեղծագործությունից ազդվելը միայն սկիզբն է: Հետո ինքդ քեզ համար պետք է հասկանաս, թե տվյալ աշխատանքի ո՞ր հատկանիշներն են քեզ ցնցել: Ու միայն բացահայտելուց հետո դրանք կարող ես դարձնել քոնը: Հաճախ դա տեղի է ունենում ենթագիտակցական մակարդակում:
(?)Ինչպե՞ս է գիտակցված ոգեշնչման առարկան, որը կարող է տվյալ պահին ոգևորություն ու հիացմունք առաջացնել, հետագայում դառնում հիմք սեփական ստեղծագործության համար:
(!)Ոգեշնչվել կարելի է բացարձակապես ամեն ինչից: Կարևոր չէ, գի՞րք է դա, ֆի՞լմ, թե՞ կտավ: Առաջին քայլը գիտակցված է. դու ցանկանում ես, որոշ առումով, մրցակցել քո ոգեշնչման առարկայի հեղինակի հետ: Բայց դա չպետք է լինի պատճենելու տեսքով: Կարող ես այդ պահին մատիտը մի կողմ դնել, իսկ որոշ ժամանակ անց, արդեն չգիտակցված, թղթի վրա կամայական «խզբզելու» ընթացքում կհայտնվի մի պատահական գիծ, մի շտրիխ, որը հետագայում կզարգանա, որպես առանձին ստեղծագործություն: Իսկ աշխատանքն ավարտելուց հետո հասկանում ես, որ դա քո նախկին ոգեշնչման արդյունքն է` «մարսված», ենթագիտակցության պրիզմայով անցած: Եթե ստեղծագործությունը գոնե կիսով չափ ծնվել է ենթագիտակցությունից, ապա այն ամբողջությամբ քոնն է:
(?)Յուրաքանչյուր առանձին ստեղծագործություն կարող է բխել ինչ որ կոնկրետ ապրումից: Բայց հեղինակի ընդհանուր ստեղծագործական ուղին ունի սեփական ամենա-ամենաաղբյուրը, որից էլ ամեն ինչ բխում է:
(!)Դժվար է հիմա առանձնացնել, բայց, թերևս, Լյուիս Քերոլի «Ալիսան հրաշքների աշխարհում» դասական ստեղծագործությունն է ինձ համար դարձել նման արժեք: Դա ոչ միայն առանձին շարք ստեղծելու առիթ դարձավ: Այն «սեղանի գիրք» է, որի պարբերաբար ընթերցումը կարող է ամեն անգամ տարբեր կերպ ընկալվել: Քերոլի ստեղծած «գրական սիմետրիան» հաճախ է իմ աշխատանքներում արտացոլվում, այս, կամ այն կերպ, առկայությունը մշտական է:
(?)Գիտեմ, որ ցուցահանդեսներով ես ներկայացել տարբեր ժամանակներում, ինչպես նաև համագործակցում ես լեգենդար Laika Entertainment կինոընկերության հետ: (Խմբ. – Laika Entertainment-ը հռչակավոր ամերիկյան անիմացիոն ստուդիա է, որտեղ ստեղծվել են Coraline, Moongirl , ParaNorman, The Boxtrolls, Corpse Bride ֆիլմերը):
(!)2011-2012թթ-ին ստեղծված շարքով մասնակցել եմ ՀՀ նախագահի մրցանակին: 2014թ-ին Leika Entertainment-ից որոշ հրաշալի մարդկանց հետ համագործակցության շրջանակներում կայացավ մեր առաջին համատեղ ցուցահանդեսը, ապա` երկրորդը Պորտլենդում: Ցուցահանդեսները կազմակերպվել էին Բեն Ադամսի հետ համագործակցությամբ ու աջակցությամբ, նկարչի, ով աշխատում է Leika անիմացիոն ընկերությունում ու մասնակցել է այնպիսի ֆիլմերի ստեղծմանն, ինչպիսիք են Coraline, Para Norman, Boxtrolls անիմացիոն ֆիլմերը, ինչպես նաև Kubo-ն, որն էկրաններին կհայտնվի այս տարվա ամռանը:
Նախատեսում ենք համագործակցության ևս մեկ տարբերակ` գրաֆիկական վեպի, կամ գրքի պատկերապատման տեսքով, սակայն թեմատիկան դեռ հայտնի չէ:

In a conversation with PanARMENIAN.Net, Sargsyan told about the fairy tales she read as a child, later filtering them through her subconscious and developing a style of her own.
(?)One can’t take eyes off your paintings. They have some magical, fascinating power. I guess you have to conquer an immensely unique path to convey such energy to the paintings.
(!)I began my journey at the age of 11, when I entered the National Center of Aesthetics,starting painting in Vahagn Baghdasaryan's group. When he asked me to draw something, I painted a dragon, and he went along with my preferences, putting no restrictions throughout the course. Moreover, noticing my potential, the center further encouraged me and offered relevant materials. And this is how my artistic activity began.
But if we look deeper, my journey began in my distant childhood, when, at the age of three, I started reading Grimm Brothers' fairy tales, as well as French and Scandinavian legends in their original language.
In fact, contrary to established stereotypes, those works were pretty grim and had their dark sides which, perhaps, came to form the basis of my worldview. After getting my BA in decorative-applied art, the main direction of my work was finally shaped.
(?)Could you expand on that?
(!)Formally, themes can be divided into two main directions – genres of fantasy and horror – which, however, often mingle. I mainly work in graphics which is broader and more compelling compared to oil paintings or digital art.
There are, of course, a slew of sources of inspiration, starting from literature and movies to separate individuals. But finding inspiration from a specific work is just the beginning. You then have to find out which traits of that particular work stunned you. And only after this revelation can you adopt those features. This often happens subconsciously.
(?)How can the object of conscious inspiration which can at that moment arouse enthusiasm and admiration, later serve as a basis for your own work?
(!)Inspiration can be found anywhere – irrespective of whether that’s a book, a movie or a painting. The first step is conscious: you seek to compete with the author of the object of your inspiration in some sense. But that should never be expressed in the form of copying. You may put the pencil aside, and after a while, when unconsciously “doodling” on the paper, a random line will appear that will further develop into a unique work of art. Only after completing the work you understand that it is the result of you inspiration – “absorbed” and filtered through the prism of subconscious. If a work is at least partially born in the subconscious, then it is entirely yours.
(?)Every single piece is derived from a specific experience. What was it that served as an inspiration in your creative path?
(!)It is difficult to single out now, but I guess “Alice's Adventures in Wonderland” by Lewis Carroll has come to serve as such a source for me. Not only has the book led to creation of a separate series, but it has also become “a desk book” which I every so often read and perceive each time differently. Carroll’s “literary symmetry” is often reflected in my work one way or another.
(?)I know you’ve held exhibitions at different times, also collaborating with Laika Entertainment.
(!)My series of works of 2011-2012 was nominated for a Presidential award. In the framework of collaboration with some cool people from Laika Entertainment, our first joint exhibition was held, followed by a second one in Portland, Oregon.The exhibitions were organized through the collaboration with and support of Ben Adams an artist who works at the animation company Laika and has worked on films like Coraline, Para Norman, Boxtrolls and Kubo which comes out this Summer.
We are planning to collaborate on another project too in the form of illustrating a graphic novel or a book, but the topic is still unknown.