Fitch միջազգային վարկանշային հեղինակավոր կազմակերպությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը` սահմանելով Կայուն հեռանկար մեկ տարի առաջ շնորհած Բացասական հեռանկարի (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) փոխարեն:
Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: Fitch-ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայաց ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը, Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 14,8%), առևտրի ֆինանսավորման և հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների գծով (մասնաբաժինը շուկայում`15%):
Վարկանիշի հեռանկարը վերանայելով Կայուն` Fitch-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշումներին: Բացի այդ, Բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված 30 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցների հաշվին:
Fitch-ի կողմից Կայուն հեռանկարով «B պլյուս» վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և Բանկի հանդեպ ունեցած վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:

Fitch Ratings has revised the Outlook on Ameriabank's Long-term Issuer Default Rating (IDR) to Stable from Negative, while affirming the IDR at “B+.”
According to Fitch Ratings, the affirmation of the banks' IDRs, which are driven by their “B+” Viability Ratings (VRs), reflects the banks' reasonable financial metrics, albeit under moderate pressure from a challenging operating environment. The VRs also reflect Ameriabank's respectively moderate and solid loss absorption capacities, adequate liquidity buffers in light of upcoming wholesale funding maturities and strong domestic franchises.
The revision of the Outlook on the bank's ratings to Stable reflects Fitch's expectation that the bank is likely to remain resilient to pressures from the difficult operating environment. The bank also has a fairly strong ability to absorb impairment through earnings and improved capital buffer following the $30 million equity injection in December 2015.
The Bank’s “B+” IDR will raise Ameria’s awareness in the international arena, increasing the level of trust in the bank and further expanding relations with foreign investors in Armenia.