2016-ին «Թանգարանների գիշեր» միջոցառումը Հայաստանում անցկացվում է մայիսի 21-ին: Այն իրականացվում է Մշակութային ժառանգության պահպանության բնագավառում ամենահին միջազգային կազմակերպություններից մեկի` Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ԻԿՕՄ) առաջարկով:
Գարնանային ակցիային, այս տարի մասնակցում է Հայաստանում գործող մոտ 112 թանգարան: Մայիսի 21-ին՝ ժամը 18:00-ից մինչև կեսգիշեր, մասնակից-թանգարաններն անվճար կգործեն բոլոր այցելուների համար, իսկ մայիսի 18-ին՝ «Թանգարանների միջազգային օրը» ամբողջ օրվա ընթացքում` կրկին անվճար: Վերը նշված երկու օրերի ընթացքում, թանգարաններն իրենց դռները կբացեն հասարակության առջև:
1977-ից ի վեր՝ «Թանգարանների միջազգային օրը» համախմբում է աշխարհի 5 մայրցամաքի, ավելի քան 30 հազար թանգարանի՝ կոչ անելով տարվա համար առաջարկված թեմայի շրջանակում հանդես գալ հատուկ միջոցառումներով ու նախաձեռնություններով:
Յուրաքանչյուր տարի առաջադրվում է օրվա խորհրդին առնչվող որևէ յուրահատուկ թեմա, ինչը հնարավորություն է տալիս շեշտելու թանգարանների գործունեության բազմազանությունը: Այս տարվա կարգախոսը «Թանգարանները և մշակութային լանդշաֆտներն» է:
«Թանգարանների գիշեր» ծրագիրը մեկնարկել է 2005-ից՝ ԻԿՕՄ-ի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Եվրախորհրդի հովանավորությամբ: Օրվա նպատակն է բարձրացնել թանգարանների դերը հասարակության սոցիալ-մշակութային կյանքում, ստեղծել նպաստավոր միջավայր՝ թանգարանների հանրայնացման համար:

13 Май 2016 - 08:46 AMT
21 мая в Армении пройдет мероприятие «Ночь музеев» 2016. Мероприятие организуется по предложению одной из старейших организаций в сфере сохранения культурного наследства – Международного совета музеев.
К данной весенней акции присоединилось около 112 музеев Армении.
21 мая с 18:00 до полуночи участвующие в акции музеи бесплатно откроют свои двери для посетителей, а 18 мая – в Международный день музеев, вход будет бесплатным в течение всего дня.
Начиная с 1977 года «Международный день музеев» объединяет более 30 тыс музеев с 5 континентов мира, призывая выступить со специальными мероприятиями и инициативами в рамках предложенной для года темы. Каждый год предлагается новая оригинальная тема, касающаяся символа дня, что дает возможность разнообразить деятельность музеев. В этом году мероприятие проводится под девизом «Музеи и культурные ландшафты».
Программа «Ночь музеев» стартовала с 2005 года при поддержке Международного совета музеев, ЮНЕСКО и Совета Европы. Целью мероприятия является повышение роли музеев в социально-культурной жизни общества, создание благоприятной среды для популяризации музеев.