«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերութունն աշխարհում ոչ ալկոհոլային զովացուցիչ ըմպելիքներ արտադրող խոշորագույն ընկերություններից մեկի մասնաճյուղն է, որը, լինելով Հայաստանում կոկա-կոլա զովացուցիչների միակ լիազորված շշալցնողը, մեծ ընտրանի է առաջարկում: Մայիսի 10-ի միջոցառմանն ամփոփվել են 20-ամյա գործունեությունն ու ձեռքբերումները:
20 տարվա ընթացքում ընկերությունն ավելի քան 21.5 միլիարդ դրամի ներդրում է արել՝ նպաստելով երկրի տնտեսության զարգացմանը: Ավելի քան 300 մասնագետից բաղկացած մեծ թիմն էլ ուղղակիորեն ներգրավված է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի առօրյա գործունեությունում, իսկ 11.000-ից ավելի կորպորատիվ հաճախորդներն օգնում են արտադրանքն արագ հասցնել սպառողին: Ինչպես միջոցառման ընթացքում նշեց ընկերության գլխավոր տնօրեն Սայյորա Այուպովան, աշխատակիցներն ընկերության հարստությունն են:
«Աշխատանքի ենք վերցնում բուհերի շրջանավարտների, ուղարկում նրանց արտասահման` սովորելու ու լավագույն փորձը Հայաստան բերելու: Իհարկե, Հայաստանում և տարածաշրջանի մյուս երկրներում որոշ դժվարություններ կան, բայց մենք կենտրոնանում ենք հնարավորությունների վրա»:
Իր հերթին «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» ընկերության տարածաշրջանային տնօրեն Քիթ Սանդերսը, անդրադառնալով Խմբում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի գործունեությանը, նշեց, որ ընկերությունն ընտանիքի կարևոր անդամն է:
«Հպարտ ենք հայաստանյան մեր թիմի ձեռքբերումներով: Մասնագետների ջանքերի շնորհիվ` Հայաստանում արդեն 20 տարի գործող ընկերության արտադրած ըմպելիքներն առանձնանում են միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող որակով»,- ասաց Սանդերսը՝ 20-ամյա հոբելյանի առթիվ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ին նորանոր ձեռքբերումներ մաղթելով:
Միջոցառմանը ներկա Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, որն Ընկերությանը պարգևատրեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների ոսկե մեդալով, ընդգծեց՝ իր ղեկավարած միության մոնիթորինգային խումբն ուսումնասիրել է շուկան ու ոլորտը և առանձնացրել «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի աշխատանքը բնական ռեսուրսների վերարտադրության, էներգիայի խնայման, տեղական համայնքների զարգացման ու բնակչության շրջանում առողջ ապրելակերպի հաստատման գործում:
«1996-ին ամերիկյան այս բրենդի մուտքը հայկական շուկա բարձրացրեց որակի ստանդարտների, սպասարկման, շուկայում աշխատելու, օրինական դաշտում աշխատելու, ինչպես նաև սոցիալական պատասխանատվության սանդղակը: Ընկերությունը ոչ միայն արտադրում է, վաճառում ու շահույթ ստանում, այլև լրջորեն զբաղվում է շրջակա միջավայրի պաշտպանությամբ, ջրային ռեսուրսների ռացիոնալ օգտագործմամբ, համայնքների զարգացման հարցով»,- նշեց Ղազարյանը՝ հավելելով. «նաև զովացուցիչ հաճույք է պատճառում»:
Իր հերթին Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավար Արա Սադոյանը նշեց, որ 2014 թվականին «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի հետ համայնքների զարգացման ծրագրի շրջանակում մայրաքաղաքի փոքր կենտրոնում խաղահրապարակ են բացել:
«Շատ ողջունելի է այն աշխատանքը, որ ընկերությունը նախաձեռնում է և կյանքի կոչում: «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ն միջազգային խոշոր ընկերություն է, որն իր մեծ լուման ունի Հայաստանի տնտեսության, այդ թվում՝ Երևանի զարգացման գործում»:
Միջոցառմանը ներկա էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը նշեց, որ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի մասշտաբի խոշոր միջազգային ընկերությունների գործունեությունը Հայաստանում նոր բիզնես մշակույթ է բերում երկիր:
«Ընկերությունն իր 20 տարվա գործունեությամբ ապացուցում է, որ Հայաստանում նման միջազգային ընկերությունները կարող են ոչ միայն տարիներ շարունակ զարգացնել բիզնեսը, այլև օրինակ ծառայել մյուսների համար»:
Հայաստանում գործող ընկերությունը 3 տարի ղեկավարած (2002-2005թթ.) Կոնստանտինոս Սպանուդիսը նկատեց՝ այն տարիների ընթացքում, որ այստեղ չի եղել, մեր երկիրը շատ է փոխվել, Երևանն էլ ամբողջությամբ այլ քաղաք է դարձել. «Մեր բիզնեսը Հայաստանում ծաղկել է երկրին զուգահեռ, ինչը կարևոր ձեռքբերում է»:
Հյուրերի թվում էր նաև Ամերիկյան առևտրի պալատի նախագահ Տիգրան Ջրբաշյանը, որն առանձնացրեց՝ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ն Հայաստանում հունական խոշոր բիզնեսի առաջին ներկայացուցիչն էր և որոշիչ դեր է խաղացել տնտեսության ձևավորման և բիզնեսի զարգացման տեսակետից:
«Ընկերության մի շարք աշխատակիցներ հետագայում տեղափոխվեցին այլ ոլորտներ: Եվ, կարելի է ասել, որ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ն դարձավ այն ընկերություններից, որը կրթեց վաճառքի, կառավարման ոլորտում աշխատող նոր սերնդին»:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ն մոտ 8 տարի ղեկավարած Գագիկ Դանիելյանի խոսքով, ընկերության հաջողության գրավականն այն է, որ 20 տարվա ընթացքում կարողացել են հասնել գործընկերների հետ փոխշահավետ գործակցության՝ հասկանալով և բավարարելով միմյանց կարիքները` միաժամանակ նպաստելով բիզնեսի զարգացմանը:
«Գործընկերների հետ մեր աշխատանքն ի սկզբանե միտված է եղել տարիների գործակցության, ոչ թե կարճ ժամանակում շահույթ ստանալու: Այսօր բիզնես գործընկերներ ունենք, ում հետ արդեն մոտ 20 տարի աշխատում ենք, այսինքն՝ կարողացել ենք ճիշտ ընտրություն կատարել»:
Ընկերության հետ 10 տարուց ավելի գործակցող «Օրրան» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հիմնադիր Արմինե Հովհաննիսյանի խոսքով՝ բախտավոր են, որ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի պես գործընկեր ունեն, քանի որ նաև ընկերության շնորհիվ է, որ ամեն տարի կարողանում են կարիքավոր երեխաներին ապահովել տաք սննդով, կրթությամբ և անհրաժեշտ այլ ծառայություններով:
Միջոցառմանը ներկա էին և ելույթ ունեցան նաև Հայաստանում Հունաստանի ու ԱՄՆ դեսպանները, որոնք ողջունեցին ընկերության 20 տարվա նվաճումներն ու նորանոր հաջողություններ մաղթեցին հետագա գործունեությունում: «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի աշխատակիցները նույնպես միացան շնորհավորանքներին՝ մաղթելով շարունակել կերտել պատմություն ու երջանկություն պարգևել իր սպառողներին:
Ավազե անիմացիոն շոուով և համերգային ծրագրով ուղեկցվող երեկոն ավարտվեց տոնական տորթը կտրելու արարողությամբ:

13 Май 2016 - 16:23 AMT
«Кока-Кола Хелленик Армения» – филиал одной из ведущих в мире компаний по производству безалкогольных напитков. Будучи единственным официальным боттлером напитков Кока-Кола в Армении, компания предоставляет большой выбор прохладительных напитков.
На мероприятии, прошедшем 10-го мая, компания подвела итоги 20-летней деятельности, за которые инвестировала более 21,5 млрд драм, способствуя развитию экономики страны. Команда, состоящая из более 300 специалистов, непосредственно задействована в повседневной деятельности «Кока-Кола Хелленик Армения», корпоративные же клиенты, число которых превышает 11.000, помогают быстро доставлять продукт потребителям.
Как отметила в ходе мероприятия генеральный директор компании Сайора Аюпова, их главным достоянием являются сотрудники компании:
«Мы часто принимаем на работу выпускников университетов и отправляем их за границу для приобретения лучших навыков, после чего они возвращаются и внедряют свои новые знания в нашу сферу. Конечно, в Армении и других странах региона существуют некоторые сложности, но мы сосредоточены на возможностях».
В свою очередь, региональный директор «Кока-Кола Хелленик» Кит Сандерс, говоря о деятельности «Кока-Кола Хелленик Армения» в группе, отметил, что компания является важным членом семьи.
«Мы гордимся достижениями нашей армянской команды. Благодаря усилиям профессионалов, напитки, произведенные компанией, действующей в Армении уже 20 лет, отличаются высоким качеством, соответствующим международным стандартам»,- сказал Сандерс, пожелав компании новых достижений.
Присутствовавший на мероприятии председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян наградил компанию золотой медалью организации. Он подчеркнул, что мониторинговая группа возглавляемого им союза изучила рынок и сферу в целом и выделила компанию «Кока-Кола Хелленик Армения» за достижения в воспроизводстве натуральных ресурсов, энергосбережении, развитие общин и пропаганде здорового образа жизни среди населения.
«Вход американского бренда на армянский рынок в 1996 году поднял уровень стандартов качества, обслуживания клиентов, работы на рынке, в правовом поле, а также уровень социальной ответственности. Компания не только производит, продает и получает прибыль, но и обращает должное внимание на защиту окружающей среды, рациональное использование водных ресурсов и развитие общин»,- отметил Казарян.
В свою очередь, префект центрального административного района «Кентрон» Ара Садоян отметил, что в 2014 году совместно с компанией «Кока-Кола Хелленик Армения» в рамках программы по развитию сообществ в малом центре столицы была открыта детская площадка.
«Мы приветствуем инициируемые и претворяемые в жизнь компанией проекты. «Кока-Кола Хелленик Армения» – крупная международная компания, которая имеет большой вклад в экономику страны, в том числе – в развитие Еревана».
Присутствующий на мероприятии заместитель министра экономики Гарегин Мелконян сказал, что деятельность такой крупной международной компании, как «Кока-Колла Хеленик Армения», способствует развитию культуры бизнеса в стране.
«Кока-Кола Хелленик Армения» своей 20-летней деятельностью подтверждает, что подобные международные компании могут не только в течение долгих лет развивать свой бизнес в Армении, но и служат примером для других».
Констанинос Спанудис, управлявший компанией в течение трех лет (2002-2005 гг.), заметил, что за те несколько лет, что он не был в Армении, страна изменилась до неузнаваемости, а Ереван стал совершенно иным городом. «Наш бизнес в Армении расцвел, подобно самой стране, что является значительным достижением».
В числе гостей был также председатель Американской торговой палаты Тигран Джрбашян. Он отметил, что «Кока-Кола Хелленик Армения» – первый представитель греческого крупного бизнеса, и что компания сыграла решающую роль в становлении и развитии экономики и предпринимательства.
«Ряд сотрудников компании впоследствии перешли в иные отрасли деятельности. Можно сказать, что «Кока-Кола Хелленик Армения» стала компанией, обучившей новое поколение сотрудников в области управления и сыгравшей значительную роль в их становлении».
Управлявший компанией около восьми лет Гагик Даниелян основным ключом к успеху назвал тот факт, что компании «Кока-Кола Хелленик Армения» удалось достичь взаимовыгодного сотрудничества с партнерами.
«Наша работа с партнерами изначально была направлена на долгосрочное сотрудничество, а не на извлечение краткосрочной выгоды. Сегодня у нас есть бизнес-партнеры, с которыми мы работаем около 20 лет».
Основатель благотворительной общественной организации «Орран» Армине Ованнисян, подводя итоги десятилетнего совместного сотрудничества, назвала их успешными. Она отметила, что в том числе благодаря компании «Кока-Кола Хелленик Армения» ее организации удается ежегодно обеспечивать нуждающихся детей питанием, образованием и всем необходимым.
На мероприятии также присутствовали и выступили с речью послы Греции и США в Армении. Они отметили достижения компании за 20 лет, пожелав успехов и в дальнейшей деятельности. Сотрудники компании «Кока-Колла Хеленик Армения» также присоединились к поздравлениям в адрес компании, пожелав продолжить создавать историю и приносить счастье потребителям.
Вечер, сопровождавшийся песочным анимационным шоу и концертной программой, закончился разрезанием праздничного торта.