Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապի Հայաստան այցը կմեկնարկի հունիսի 24-ին: Այցի շրջանակներում Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, որից հետո Սրբազան քահանայապետը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին. Մայր տաճարում տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը:
Նույն օրը երեկոյան Սրբազան քահանայապետը ՀՀ նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ ՀՀ իշխանությունների, հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Այցի առաջին օրը կամփոփվի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կայանալիք Ֆրանցիսկոս պապի և Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հանդիպմամբ:
Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ Սուրբ և անմահ պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Գյումրիում Հռոմի պապը նաև կայցելի Անարատ Հղության հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանի» կուսաստան, ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդանիստ Յոթ Վերք Ս. Աստվածածին եկեղեցի և Սրբոց Նահատակաց հայ կաթողիկե Մայր տաճար: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և Խաղաղության աղոթք:
Հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Սրբազան քահանայապետը հանդիպում կունենա Հայ կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ, կմասնակցի Ս. Պատարագի արարողությանը և էկումենիկ ճաշկերույթի՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների, Հայ կաթողիկե արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների ու պապական պատվիրակության հետ: Ապա Ֆրանցիսկոս պապը հանդիպում կունենա Հայ եկեղեցու պատվիրակների և բարերարների հետ:
Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապը և Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը կստորագրեն Համատեղ հայտարարություն: Հովվապետերը նաև աղոթք կմատուցեն Խոր Վիրապի վանքում:
Նույն օրը Հռոմի պապը Երևանից կմեկնի Հռոմ, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը, ընդունելով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն պատրիարք և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, ՀՀ իշխանությունների և Կաթոլիկ եկեղեցու հրավերը, 2016 թ. հունիսի 24-ից 26-ը կայցելի Հայաստան:
2015-ի ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագի ժամանակ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Օսմանյան կայսրությունում հայերի սպանություններն անվանել է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Նա հայտարարեց, որ XX դարում մարդկությունը վերապրել է երեք «մեծ չլսված ողբերգություն»` Հայոց ցեղասպանությունը, նացիզմն ու ստալինիզմը։

The press service of the Armenian President on Friday, May 13 unveiled the details ofPope Francis' upcoming visit to Armenia, ARKA says.
The head of the Roman Catholic Church will begin the Armenia visit on June 24. After the official welcoming ceremony at Yerevan’s Zvartnots airport, the Pope will head to Holy Etchmiadzin, the seat of the head of the Armenian Apostolic Church.
A welcoming ceremony will further be held at the Etchmiadzin Cathedral. On the same day, the Pope will meet with President Serzh Sargsyan at the presidential palace, with another meeting with of Armenian authorities, representatives of the country's society and the diplomatic corps to follow.
The first day of the visit will be wrapped up by a meeting of Pope Francis with the head of the Armenian Church, Catholicos of All Armenians Karekin II.
In the morning of June 25, the Pope will visit the Tsitsernakaberd Memorial to pay tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide, and the Genocide Museum. Then the Pope and the Catholicos will leave for Gyumri, where a Divine Liturgy will be served at Vardanants Square.
In Gyumri, the Pope will visit the monastery of the Congregation of the Armenian Sisters of the Immaculate Conception, as well as the Cathedral of the Holy Mother of God (Seven Wounds) of the Shirak Diocese of the Armenian Apostolic Church. Afterwards, the pontiff will visit the Holy Martyrs Armenian Catholic Church.
On the evening of the same day, an ecumenical ceremony will be held and a prayer for peace will be offered at the Republic Square in Yerevan.
On June 26, the Pope will meet with the bishops of the Armenian Catholic Church, also set to take part in the holy liturgy and ecumenical dinner with Catholicos of All Armenians Karekin II, archbishops and bishops of the Armenian Apostolic Church, the Armenian Catholic Church and representatives of the papal delegation. The pope will then meet with delegates and benefactors of the Armenian Church.