Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապի Հայաստան այցը կմեկնարկի հունիսի 24-ին: Այցի շրջանակներում Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, որից հետո Սրբազան քահանայապետը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին. Մայր տաճարում տեղի կունենա Բարիգալստյան` «Հրաշափառի» արարողությունը:
Նույն օրը երեկոյան Սրբազան քահանայապետը ՀՀ նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ ՀՀ իշխանությունների, հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Այցի առաջին օրը կամփոփվի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում կայանալիք Ֆրանցիսկոս պապի և Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հանդիպմամբ:
Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ Սուրբ և անմահ պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Գյումրիում Հռոմի պապը նաև կայցելի Անարատ Հղության հայ քույրերի միաբանության «Տիրամայր Հայաստանի» կուսաստան, ՀԱԵ Շիրակի թեմի առաջնորդանիստ Յոթ Վերք Ս. Աստվածածին եկեղեցի և Սրբոց Նահատակաց հայ կաթողիկե Մայր տաճար: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և Խաղաղության աղոթք:
Հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Սրբազան քահանայապետը հանդիպում կունենա Հայ կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ, կմասնակցի Ս. Պատարագի արարողությանը և էկումենիկ ճաշկերույթի՝ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, Հայաստանյայց Առաքելական Ս. Եկեղեցու արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների, Հայ կաթողիկե արքեպիսկոպոսների և եպիսկոպոսների ու պապական պատվիրակության հետ: Ապա Ֆրանցիսկոս պապը հանդիպում կունենա Հայ եկեղեցու պատվիրակների և բարերարների հետ:
Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապը և Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը կստորագրեն Համատեղ հայտարարություն: Հովվապետերը նաև աղոթք կմատուցեն Խոր Վիրապի վանքում:
Նույն օրը Հռոմի պապը Երևանից կմեկնի Հռոմ, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը, ընդունելով Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն պատրիարք և Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի, ՀՀ իշխանությունների և Կաթոլիկ եկեղեցու հրավերը, 2016 թ. հունիսի 24-ից 26-ը կայցելի Հայաստան:
2015-ի ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագի ժամանակ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն Օսմանյան կայսրությունում հայերի սպանություններն անվանել է «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»: Նա հայտարարեց, որ XX դարում մարդկությունը վերապրել է երեք «մեծ չլսված ողբերգություն»` Հայոց ցեղասպանությունը, նացիզմն ու ստալինիզմը։

Визит Папы Римского Франциска в Армению начнется 24 июня. Официальная церемония встречи начнется в аэропорту «Звартноц», после чего Папа Римский отправится в монастырь Святой Эчмиадзин, сообщает пресс-служба президента Армении.
В тот же день в президентском дворце Папа Римский встретится с главой Армении Сержем Саргсяном, а затем с представителями армянских властей, общества и дипломатического корпуса. Первый день визита завершится встречей Папы Римского Франциска с Католикосом всех армян Гарегином Вторым.
Утром 25-го июня Папа Франциск посетит мемориал Памяти жертв Геноцида армян «Цицернакаберд» и Музей-институт геноцида.
Затем вместе с Католикосом всех армян, Папа Римский отправится в Гюмри, где на площади Вардананц будет обслужена Святая и бессмертная литургия. В Гюмри Папа Римский посетит также монастырь «Армения Богородица», а также Кафедральную церковь Святой Богородицы Ширакской епархии ААЦ. После этого Папа Франциск отправится в армянскую католическую кафедральную церковь Святых Мучеников.
В тот же день вечером на Площади Республики в Ереване состоится экуменическая церемония и будет вознесена молитва во имя мира.
26-го июня Папа Римский встретится с епископами Армянской Католической Церкви, примет участие в святой литургии и экуменическом обеде с Католикосом всех армян Гарегином Вторым, архиепископами и епископами Армянской Апостольской Церкви, Армянской Католической Церкви и представителями папской делегации. Затем Папа Франциск проведет встречу с благотворителями Армянской Церкви.
Папа Римский и Католикос всех армян подпишут совместное заявление. Главы двух церквей также помолятся в монастыре Хор Вирап. В тот же день Папа Франциск отбудет из Еревана в Рим.
В мае 2013 года на встрече с предводителем армянских католиков Нерсесом Педросом XIX, Франциск заявил, что хотел бы посетить Армению в связи со 100-летней годовщиной Геноцида армян и принять участие в церемонии поминовения. Визит не состоялся, однако папа римский провел службу в Ватикане, назвав Геноцид армян одним из трех самых ужасных бедствий 20-го века. Давление на него и Святой престол был беспрецедентным. Турецкая сторона пыталась всеми способами сорвать проведение мессы, однако их усилия оказались напрасными.