«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ և DEG-ը (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) մայիսի 12-ին Լոնդոնում ստորագրել են $20 մլն-ի վարկային պայմանագիր` 6 տարի մարման ժամկետով: Վարկն ուղղվելու է ՀՀ-ում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը:
Պայմանագիրը ստորագրել են Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը, DEG Եվրոպայի և Ասիայի ֆինանսական կազմակերպությունների գծով տնօրեն Ռենա Թերֆրակտը և Եվրոպայի և Ասիայի ֆինանսական կազմակերպությունների գծով ավագ ներդրումային կառավարիչ Ջուլիան Լոքը:
DEG-ը KfW Bankengruppe-ի (KfW բանկային խումբ) անդամ է: Ֆինանսավորում է զարգացող և անցումային շրջանում գտնվող երկրներում մասնավոր ընկերությունների ներդրումները: Որպես Եվրոպայի զարգացման ֆինանսավորման խոշորագույն կազմակերպություններից մեկը` DEG-ը, խրախուսում է մասնավոր բիզնեսի կառույցների ներդրումները կայուն տնտեսական աճի և կենսամակարդակի բարձրացման մեջ:
«Ինչպես տեսնում եք, Հայաստանը դեռ գրավիչ է օտարերկրյա գործընկերների և ներդրողների համար: Այս գործակցության հիմնական նպատակը փոքր և միջին ձեռնարկությունների զարգացումն է, ինչը մնում է մեր կարևորագույն, ստրատեգիկ ուղղություններից մեկը: Աշխատում ենք ներդրումների ծավալները մեծացնելու ուղղությամբ», – լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն Գևորգ Թառումյանը:
Ամերիաբանկ-DEG գործակցությունը սկսել է դեռևս 2009-ից, երբ այս կազմակերպության և Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) հետ կնքվեց վարկային գծի պայմանագիր: Հետագայում gwրծակցությունը վերածվեց ռազմավարական գործընկերության, երբ 2012թ. նոյեմբերին ստորագրվեց 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր: Այս համագործակցությունը համահունչ է Բանկի ռազմավարությանը, համաձայն որի փոքր և միջին բիզնեսի ֆինանսավորումը Բանկի վարկային քաղաքականության առաջնային ուղղություններից մեկն է:
Թառումյանը, թվարկելով վերջին շրջանում Ամերիաբանկի ձեռքբերումներն ու հաջողությունները, խոսել է նաև «Տարվա գործարք` էներգաարդյունավետություն» մրցանակի մասին, որը շնորհվել է բանկին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից՝ 2015-ին Հայաստանում ջերմոցային ենթակառուցվածքի էներգաարդյունավետության բարելավման համար:
Ամերիաբանկը «Ալտերնատիվ էներգիա» ՍՊԸ-ի համար թողարկել է երկու ակրեդիտիվ, որոնք հաստատել և ֆինանսավորել է Կոմերցբանկը` ՎԶԵԲ-ի երաշխավորությամբ:
Թառումյանը տեղեկացրեց, որ Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) նույնպես մասնակցել է գործարքին` ծածկելով քաղաքական և վճարման ռիսկերի որոշակի մասը: Նախագծի ամբողջ արժեքը կազմել է $2,3 մլն, որից $1,91 մլն-ի ֆինանսավորումն իրականացվել է Ամերիաբանկի կողմից թողարկված ակրեդիտիվների միջոցով:
Ֆինանսական գծով տնօրենը նկատեց, որ ստացված ֆինանսավորման շնորհիվ «Ալտերնատիվ էներգիա» ընկերությունը Չեխիայից ձեռք է բերել էներգախնայող բարձրակարգ սարքավորումներ, որոնք հնարավորություն են ընձեռում մեկ տարվա ընթացքում տնտեսելու $390.000-ի էներգիա սովորական սարքավորումներով աշխատող ջերմոցային ընկերությունների համեմատությամբ, ինչպես նաև կրճատելու բնական գազի օգտագործումը 1.950.000 մ³-ի չափով:
Նրա խոսքով, արդիական բարձրակարգ սարքավորումների օգտագործման շնորհիվ ընկերությունը հնարավորություն է ստանում ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի հարցին, թե արդյոք ջերմոցային տնտեսությունների համար վարկերն արտոնյալ պայմաններով են տրամադրվում, Թառումյանը շեշտեց, որ ջերմոցային տնտեսությունների վարկավորումը 2 փուլով է ընթանում:
«Առաջին փուլում մենք ակրեդետիվ ենք տալիս, որը շատ ավելի շահավետ պայմաններով է, քան վարկը: Երկրորդ փուլում արդեն վարկն է, որի պայմանները կախված են վարկունակությունից, ժամկետներից և այլն, սակայն փորձում ենք համեմատաբար մատչելի պայմաններ տրամադրել: Եթե համեմատենք, ապա մեր տրամադրած վարկերը շատ մրցունակ են ժամկետների, տոկոսադրույքի առումով», – պարզաբանեց ֆինանսական տնօրենը:
Նա նաև ընդգծեց, որ ջերմոցային տնտեսությունները նույնպես ստրատեգիկ ուղղություն են, բանկի ներգրավմամբ ծրագրերը հնարավորություն են տալիս գյուղատնտեսությունը դարձնել անկախ եղանակային պայմաններից:
«Այդ թվում, ֆինանսավորել ենք խոշոր տնտեսություններին, որպեսզի կարողանան արտահանել Հայաստանից դուրս», – նկատեց Թառումյանը:
Ամերիաբանկը կարևորելով ջերմոցային տնտեսությունների դերը Հայաստանի գյուղատնտեսության զարգացման համար` ակտիվորեն հանդես է գալիս ջերմոցային տնտեսությունների ֆինանսավորմամբ, մասնավորապես` էներգաարդյունավետություն և բարձր արտադրողականություն ապահովող սարքավորումների ներկրման համար: Հայաստանում ջերմոցային տնտեսությունների նախագծերի ավելի քան 70%-ի ֆինանսավորումն իրականացվում է Ամերիաբանկի կողմից:
Էներգախնայող և նորագույն տեխնոլոգիական սարքավորումների օգտագործման շնորհիվ ջերմոցային տնտեսությունները հնարավորություն են ստանում ձեռք բերել մրցակցային առավելություններ, ողջ տարին ապահովել անխափան արտադրություն և նշանակալից ներդրում ունենալ Հայաստանի տնտեսության զարգացման մեջ:
Ամերիաբանկի մյուս հաջողություններից մեկն այն է, որ Fitch վարկանշային կազմակերպության կողմից Ամերիաբանկին տրվել է «B պլյուս» վարկանիշ կայուն հեռանկարով: Այսպիսով, միջազգային վարկանիշային հեղինակավոր կազմակերպությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը` սահմանելով կայուն հեռանկար մեկ տարի առաջ շնորհած բացասական հեռանկարի (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) փոխարեն:
Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: Fitch-ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայաց ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը, Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 14,8%), առևտրի ֆինանսավորման, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների գծով (մասնաբաժինը շուկայում`15%):
Թառումյանը նշեց, որ վարկանիշի հեռանկարը վերանայելով՝ Fitch-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշումներին: Նրա խոսքով, դա հնարավորություն կտա բանկին ամրապնդել կայուն դիրքերը:
Բացի այդ, բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված $30 մլն միջոցների հաշվին:
Fitch-ի կողմից Կայուն հեռանկարով «B պլյուս» վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և Բանկի հանդեպ ունեցած վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:

13 Май 2016 - 17:59 AMT
Америабанк и DEG (Deutsche Investitious-Und Entwisklungesellschaft mbH) подписали 12 мая в Лондоне кредитное соглашение на $20 млн сроком погашения в 6 лет. Кредит будет использован для финансирования программ для малого и среднего бизнеса.
Соглашение подписали председатель директората – генеральный директор Америабанка Артак Анесян, директор по линии финансовых организаций Европы и Азии DEG Рена Терфракт и старший инвестиционный управляющий DEG по линии финансовых организаций Европы и Азии Джулиан Лок.
«Как видите, Армения остается привлекательной для иностранных партнеров и инвесторов. Мы придаем важность данной сделке, поскольку малый и средний бизнес остается одним из основных направлений для банка. Мы стараемся ежегодно наращивать объем инвестиций», – сказал на встрече с журналистами финансовый директор Америбанка Геворг Тарумян.
Тарумян, перечисляя последние успехи и достижения Америабанка, также вспомнил о присуждении премии «Сделка года – энергоэффективность» со стороны Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) за улучшение энергоэффективности тепличной инфраструктуры в Армении в 2015 году.
В рамках сделки, в частности, было выпущено два аккредитива для ООО «Альтернативная энергия», которые были подтверждены и профинансированы Коммерцбанком под гарантию ЕБРР. При этом, Банк развития Нидерландов (FMO) также участвовал в сделке, покрыв некоторую часть политических и платежных рисков. Общая стоимость проекта составила $2,3 млн, из которых $1,9 млн было профинансировано посредством выпущенных Америабанком аккредитивов.
Благодаря полученному финансированию «Альтернативная энергия» приобрела в Чехии высококачественное энергосберегающее оборудование, которое позволило сэкономить за год энергию на сумму в $390 тыс по сравнению с тепличными компаниями, работающими на обычном оборудованием, а также сократить объем использования природного газа в размере 1.950 млн куб. м.
По словам Тарумяна, благодаря использованию современного высококачественного оборудования компания получает возможность получить конкурентные преимущества как на местном, так и на внешнем рынках.
Он отметил, что Америабанк особое внимание уделяет программам кредитования сельского хозяйства, подчеркнув, что по итогам 2015 года около 70% предоставленных сфере кредитов было выдано именно Америабанком.
«Особое внимание мы придаем развитию тепличного хозяйства, в частности, импорту оборудования, обеспечивающего энергоэффективность и высокую производительность, что позволяет стимулировать развитие сельского хозяйства и увеличить объемы экспорта», – сказал Тарумян.
Отвечая на вопрос PanARMENIAN.Net об условиях льготного кредитования тепличного хозяйства, Тарумян подчеркнул, что процесс проходит в 2 этапа.
«На первом этапе мы даем аккредитив, который выгоднее, чем кредит. Второй этап – это займ, условия которого зависят от кредитоспособности, сроков и т.д., но мы стараемся предоставлять относительно доступные условия. Предоставленные нами кредиты являются очень конкурентоспособными с точки зрения сроков и процентной ставки», – прояснил финансовый директор.
Америабанк, придавая важность роли тепличных хозяйств для развития сельского хозяйства Армении, активно занимается финансированием тепличных хозяйств, в частности, в целях импорта оборудования, обеспечивающего энергоэффективность и высокую производительность. Америабанк занимается финансированием более 70% проектов тепличных хозяйств в Армении.
Благодаря использованию энергосберегающего и новейшего технологического оборудования тепличные хозяйства получают возможность получить конкурентные преимущества, в течение всего года обеспечить бесперебойное производство и внести значительный вклад в развитие экономики Армении.
Одним из других успехов Америабанка является присвоенное международным рейтинговым агентством Fitch Ratings рейтинг эмитента по долгосрочным облигациям в иностранной валюте на уровне «В+» (Long-term Issuer Default Rating -IDR), повысив прогноз с негативного на стабильный.
Подтверждение рейтинга свидетельствует о приемлемых финансовых показателях банка, значительном резерве ликвидности, а также об управляемости рефинансируемых рисков и высоком авторитете.
Агентство Fitch отмечает, что, несмотря на существующую высокую конкуренцию в банковской системе Армении, Америабанк занимает уверенную позицию на рынке, обеспечивая лидирующую позицию в сфере кредитования (доля на рынке – 14,8%), а также в финансировании торговли и по обязательствам к клиентам (доля – 15%).
Тарумян отметил, что с пересмотром прогноза банка на стабильный, Fitch ожидает, что Америабанк сохранит свои позиции и сумеет противостоять давлениям сложной внешней среды. Кроме того, банк имеет также достаточный уровень доходности и значительный ерзерв капитала за счет привлеченных от ЕБРР в декабре 2015 года денежных средств в $30 млн.
Получение рейтинга «B +» со стабильным прогнозом будет способствовать узнаваемости Америабанка на международной арене и повышению уровня доверия к банку, а также расширению партнёрских отношений с иностранными инвесторами в Армении.