Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը՝ գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանի ղեկավարությամբ նախապատրաստվում է Եվրոպայի առաջնությանը:
Հայաստանը կներկայացնեն Հարություն Մերդինյանը, Արթուր Դավթյանը, Արթուր Թովմասյանը, Վահագն Դավթյանը և Արմեն Պետրոսյանը: Երիտասարդական առաջնությունում կներկայանա միայն Արթուր Ավետիսյանը:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն ասել է, որ մարզիկները նախապատրաստական վերջին փուլում են, սակայն նրանց հավաքած միավորները (թիմային) դեռ չեն գոհացնում նրան, հայտնում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
2016-ի մարտին ՀՀ մարզիկները 3 մեդալով են վերադառձել մարմնամարզության աշխարհի գավաթից:Հարություն Մերդինյանը նժույգթափերում գրավել է առաջին տեղը, օղակների վարժությունում Վահագն Դավթյանը նվաճել էր արծաթե, իսկ Արթուր Թովմասյանը` բրոնզե մեդալ: Աշխարհի գավաթակիր Մերդինյանը Ռիոյի Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր է նվաճել:

Сборная Армении по спортивной гимнастике под руководством главного тренера Акопа Серобяна готовится к чемпионату Европы.
Армению представят: Арутюн Мердинян, Артур Давтян, Артур Товмасян, Ваагн Давтян и Армен Петросян. На молодежном чемпионате выступит только Артур Аветисян.
Главный тренер сборной Армении Акоп Серобян отметил, что спортсмены находятся на последнем подготовительном этапе, однако набранные ими очки (командные) пока не удовлетворяют тренера.
Сборная отравится на чемпионат 21мая.
Чемпионат Европы состоится с 25 по 29 мая в швейцарском городе Берн.
В марте 2016 года армянские спортсмены с чемпионата мира по спортивной гимнастике привезли 3 медали. На проходящем в Катаре розыгрыше Кубка мира в упражнении на коне Арутюн Мердинянстал обладателем Кубка мира по спортивной гимнастике.В упражнении на кольцах представители Армении Ваагн Давтян на втором месте, Артур Товмасян – на третьем. Чемпион мира Мердинян завоевал путевку на летние Олимпийские игры в Рио.