ՀՀ առողջապահության նախարարի հանձնարարությամբ փոխնախարար Գագիկ Միրիջանյանն այցելել է մայիսի 13-ին Արցախում հրազենային վիրավորում ստացած և ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխված 21-ամյա Հովհաննես Պողոսյանին։ Զինծառայողի առողջական վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր։
Հակառակորդի կողմից կրակի դադարեցման պայմանավորվածության խախտման արդյունքում ՊԲ հյուսիսային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային ծանր վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1995թ. ծնված Հովհաննես Էդուարդի Պողոսյանը:
Նա ստացել է հրազենային միջանցիկ գանգուղեղային ծանր վիրավորում, գլխուղեղի սալջարդ, այլ բազմաբեկորային կոտրվածքներ։ Նրան միացված է արհեստական շնչառության սարք։ Վիրավորի մոտ առկա է ուղեղային կոմա։ Նախարարի տեղակալը բժիշկների հետ քննարկել է վիրավորի հետագա բուժման մանրամասները։ Նշենք, որ վիրավորում ստանալուց հետո զինծառայողը տեղափոխվել էր Մարտակերտի հոսպիտալ, վիրահատվել, ապա տեղափոխվել Ստեփանակերտի հոսպիտալ, հայտնում է ԱՆ մամուլի ծառայությունը:
Հայկական «Քրոս» (Կարմիր խաչ) առողջության կենտրոնում այժմ վերականգնողական բուժում է ստանում 3 զինծառայող, որոնցից 2-ը` ծանր վիրավորումներ են ստացել Արցախում ապրիլյան հակամարտության վերջին օրերին: Երեք տղաներն էլ հենաշարժական ապարատի հետվնասվածքային խնդիրներ ունեն: Հայկ Թորոսյանի, Հայկ Սեխլիյանի և Արամ Սարյանի հետ միաժամանակ աշխատում է փորձառու մասնագետների մի ամբողջ խումբ: Վերականգնող բժշկի, բուժքույրերի, կինեզիստի, սթրեսոլոգ-հոգեբանի մանրակրկիտ և երկարատև բուժման արդյունքում փուլ առ փուլ, նախապես մշակված ծրագրային մոտեցմամբ է իրականացվելու վիրավորների յուրաքանչյուր մկանի վերականգնումը:
Վիրավոր զինծառայողների վերականգնողական բուժման մանրամասներին ծանոթանալու, բուժման հետագա ռազմավարությունը քննարկելու, խորհրդատվություն տրամադրելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանի հրավերով Հայաստան էին ժամանել Ֆրայբուրգի համալսարանական կլինիկայի առաջատար նեղ մասնագատներ:

16 Май 2016 - 08:29 AMT
Заместитель министра здравоохранения Армении Гагик Мириджанян по поручению главы ведомства посетил Центральный клинический военный госпиталь Минобороны Армении, куда был переведен раненый в ночь на 14 мая в Карабахе 21-летний военнослужащий Ованнес Погосян. Его состояние оценивается как крайне тяжелое, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Армении.
Вследствие нарушения договоренности со стороны противника на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, тяжелое ранение получил военнослужащий Ованнес Эдуардович Погосян, 1995 года рождения.
Он получил тяжелое проникающее огнестрельное ранение головы, у него диагностирован также ушиб головного мозга и осколочные переломы. Раненый находится в мозговой коме и подключен к аппарату искусственного дыхания.
Замминистра здравоохранения обсудил с врачами детали дальнейшего лечения раненого.
После получения ранения солдат был доставлен в госпиталь Мартакерта, прооперирован и переведен в госпиталь Степанакерта.
В армянском центре здоровья проходят реабилитацию 3 военнослужащих, 2 из которых получили тяжелые ранение в ходе военных действий в конце апреля в Карабахе. Айк Торосян, Айк Сехлиян и Арам Сарьян имеют посттравматические проблемы опорно-двигательного аппарата. С ними работает большая команда опытных профессионалов.