Մայիսի 16-ի լույս 17-ի գիշերը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում ադրբեջանական կողմը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային և դիպուկահար զինատեսակներից անկանոն բնույթի կրակահերթեր արձակել հայ դիրքապահների ուղղությամբ:
ԼՂՀ ՊԲ-ից ստացված օպերատիվ տեղեկատվության համաձայն` անցած գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը տաբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ու հետևակի մարտական մեքենայից (30 արկ), 60 միլիմետրանոց ականանետերից (16 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետերից (32 արկ) խախտել է կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունը: Առավել ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել շփման գոտու հարավարևելյան (Հադրութ) և արևելյան (Մարտունու) ուղղություններով:
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական զինուժը առաջնագծում իրադրության ապակայունացման և սադրիչ գործողությունների է դիմել Վիեննայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահների ջանքերով կազմակերպված Հայաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետությունների նախագահների հանդիպման ընթացքում, ինչի արդյունքում հարավային ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ դիրքերից մեկում մայիսի 17-ին` ժամը 00:50-ի սահմաններում, հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1996թ. ծնված Խաչատուր Վարդանի Հարությունյանը: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Առաջնագծում ստեղծված լարվածության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:

17 Май 2016 - 07:41 AMT
В ночь на 17 мая на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы противник продолжал вести беспорядочный огонь по армянским позициям из стрелкового и снайперского оружия различного калибра.
В ночь на 17 мая на линии соприкосновения карабахский и азербайджанских ВС Азербайджан из разнокалиберного стрелкового оружия, боевой пехотной машины (30 снарядов), 60 –мм минометов (16 снарядов) и автоматических станковых гранатометов (32снаряда) нарушил договоренность о прекращении огня.. Наиболее интенсивные нарушения наблюдались в юго-восточной части (Гадрут) и восточной (Мартуни) линии соприкосновения. Примечательно, что ВС Азербайджана прибегли на линии фронта к дестабилизирующим ситуацию провокационным действиям в то время, когда в Вене проходила встреча президентов Армении и Азербайджана, организованная усилиями сопредседателей МГ ОБСЕ. В результате нарушения противником договоренности о прекращении огня на одном из боевых постов Армии обороны, расположенных в южном направлении, 17 мая в 00:50 смертельное огнестрельное ранение получил солдат-срочник Хачатур Варданович Арутюнян, 1996года рождения. Для выяснения деталей проводится расследование.
Вся ответственность за созданную на линии соприкосновения напряженность ложится на азербайджанскую сторону.