Այն մասին, թե ինչ է Imaginary Guardians-ը և երբ խաղը պատրաստ կլինի, PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել է նախագծի ղեկավար և գեյմ-դիզայներ Դավիթ Աշոտյանը:
Մեծ մրցակցությունը շուկայում հիանալի հնարավորություն է ընձեռում անկախ մշակողներին իրենց դրսևորելու համար: Հատկապես, եթե ներկայացվող պրոդուկտը ինքնաբավ է: Օրինակ, խոշորագույն ընկերություններից մեկը` Sony Publishing-ը շեշտադրված ուշադրություն է դարձնում ինդի-թիմերի մշակումներին` նորանոր հնարավորություններ ստեղծելով նրանց համար և առաջ մղելով նրանց արտադրանքն իր հայտնի Play Station 4 հարթակի միջոցով: Imaginary Guardians խաղը հենց այդպիսի համագործակցության է միտված:
«Ես ամենայն լրջությամբ մոտեցա այս նախագծին: Հավաքեցի պրոֆեսիոնալների թիմ, երաժշտություն ձայնագրեցի, ստեղծեցի ընդհանուր հայեցակարգ և եզակի դիզայն: Այս պահի դրությամբ մենք աշխատում ենք խաղային դիզայնի փաստագրավորման վրա, որը 4 ամսից կներկայացվի Sony Publishing-ին և այլ ընկերությունների: Միաժամանակ, անիմատորներն աշխատում են դեմո-տարբերակի գեյմփլեյի վրա: Կերպարների ստեղծման նպատակով թիմը համագործակցել է նաև քանդակագործների հետ` ավելի պարզ պատկերացնելու համար եռաչափ մոդելները: Ուստի խաղի ցուցադրական տարբերակը բավականին տպավորիչ է ստացվել»,-ասել է զրուցակիցը:
Imaginary Guardians-ը խաղարկային ժանրերի զարմանալի համադրում է: Առաջին հերթին, դա սլեշեր է (Hack and slash-ը տերմին է, որը բնորոշում է համակարգչային խաղի գեյմփլեյը, որտեղ հիմնական տեղը տրված է մերձամարտում բազում հակառակորդների ոչնչացմանն` ամենատարբեր զինատեսակների միջոցով): Միաժամանակ, խաղում առկա են գլուխկոտրուկի տարրեր և Tower Defense: (Tower Defense-ը համակարգչային ռազմավարական խաղերի ժանր է: Այդ ժանրի խաղացողի խնդիրն է հաղթել նախահարձակ թշնամիներին, քանի դեռ նրանք չեն հատել քարտեզը, աշտարակներ կառուցելու միջոցով, որոնք գրոհում են թշնամուն, երբ նրանք անցնում են դրանց մոտով.-խմբ.):
«Imaginary Guardians-ում 6 խաղային կերպար կա: Խոչընդոտների մեծ մասը կարելի է հաջողությամբ հաղթահարել միայն լավ համակարգված թիմային խաղի դեպքում: Խաղացողներից յուրաքանչյուրն ընտրում է իր կերպարին, իսկ սյուժետային մանրամասները բացահայտվում են միայն աստիճանաբար: Սա շատ մանրակրկիտ կերպով մշակված պատմություն է, որն աստիճանաբար բացահայտում է կերպարներից յուրաքանչյուրին: Կատարվող իրադարձությունների մեջ էլ ավելի ընկղմվելու համար մենք ստեղծել ենք մուլտիպլիկացիոն հատվածներ, ուստի Imaginary Guardians ոչ միայն կարելի է խաղալ, այն կարելի է նաև դիտել»,-պարզաբանել է Աշոտյանը:
2017-ին կհրապարակվի Imaginary Guardians աշխարհի նախապատմությունը ներկայացնող պատկերազարդ գիրքը: Դա թույլ կտա խաղի ապագա մասնակիցներին ավելի լավ զգալ նոր խաղային աշխարհը: Խաղի հեղինակը վստահ է, որ մեծ ընկերություններն անուշադրության չեն մատնի նախագիծը, քանի որ նրանց ներկայացվելու է լիարժեք և եզակի աշխատանք: Ըստ նախագծի ղեկավարի, հայկական խաղային ինդուստրիան կարող է միանգամայն մրցունակ լինել միջազգային շուկայում: Սակայն, դրա համար կպահանջվի համբերություն և իրապես առաջնակարգ պրոդուկտի ստեղծում:

One of such teams has been working in Armenia on an ambitious megaproject titled Imaginary Guardians for already three years.
In an interview with PanARMENIAN.Net, project head David Ashotyan tells what is Imaginary Guardians and when the game will be completed.
Market competition is a perfect opportunity for independent developers to make a name, especially if the project is self-sufficient. For example, one of the major companies in the field, Sony Publishing, keeps an eye on such firms, promoting their projects with their platform Play Station 4. Imaginary Guardians is meant for this kind of cooperation.
“We are serious about this project. A team of professionals has created a general concept, music and unique design. We are currently working on game design documentation, which will be presented to Sony Publishing and other giants in four months. Simultaneously, animators are developing the gameplay demo. To create the characters, the team collaborated with sculptors in order to make 3D model development easier,” Ashotyan said.
Imaginary Guardians is a mix of game genres. First, it’s hack and slash, a term that refers to a type of gameplay emphasizing combat. At the same time, there are elements of puzzle and Tower Defense (a type of strategy video game where the goal is to defend a player's territories or possessions by obstructing enemy attackers, usually achieved by placing defensive structures on or along their path of attack.)
Imaginary Guardians has six game characters, who can overcome the obstacles only in case of coordinated team work. Each player chooses a character while the plot is being discovered in the course of playing. For better effect, we have created animated embeddings, so that it will be possible just to watch the game as well,” Ashotyan said.
An illustrated book telling about the history of the Imaginary Guardians galaxy to be published in 2017 will take you to a breathtaking adventure of seven brave friends, who strive against the evil, grim spirits -Darklings. This adventure/drama will reveal how important and powerful friendship and teamwork can be. With its story twists and dramatic moments every page will drive you into unusual mood. More than 100 illustrations will guide you through the magical wilderness, where heroes overcome troublesome obstacles.
According to Ashotyan, the Armenian game industry can be competitive at the international market, however, patience and quality products are needed for success.