Այն մասին, թե ինչ է Imaginary Guardians-ը և երբ խաղը պատրաստ կլինի, PanARMENIAN.Net-ին տված հարցազրույցում պատմել է նախագծի ղեկավար և գեյմ-դիզայներ Դավիթ Աշոտյանը:
Մեծ մրցակցությունը շուկայում հիանալի հնարավորություն է ընձեռում անկախ մշակողներին իրենց դրսևորելու համար: Հատկապես, եթե ներկայացվող պրոդուկտը ինքնաբավ է: Օրինակ, խոշորագույն ընկերություններից մեկը` Sony Publishing-ը շեշտադրված ուշադրություն է դարձնում ինդի-թիմերի մշակումներին` նորանոր հնարավորություններ ստեղծելով նրանց համար և առաջ մղելով նրանց արտադրանքն իր հայտնի Play Station 4 հարթակի միջոցով: Imaginary Guardians խաղը հենց այդպիսի համագործակցության է միտված:
«Ես ամենայն լրջությամբ մոտեցա այս նախագծին: Հավաքեցի պրոֆեսիոնալների թիմ, երաժշտություն ձայնագրեցի, ստեղծեցի ընդհանուր հայեցակարգ և եզակի դիզայն: Այս պահի դրությամբ մենք աշխատում ենք խաղային դիզայնի փաստագրավորման վրա, որը 4 ամսից կներկայացվի Sony Publishing-ին և այլ ընկերությունների: Միաժամանակ, անիմատորներն աշխատում են դեմո-տարբերակի գեյմփլեյի վրա: Կերպարների ստեղծման նպատակով թիմը համագործակցել է նաև քանդակագործների հետ` ավելի պարզ պատկերացնելու համար եռաչափ մոդելները: Ուստի խաղի ցուցադրական տարբերակը բավականին տպավորիչ է ստացվել»,-ասել է զրուցակիցը:
Imaginary Guardians-ը խաղարկային ժանրերի զարմանալի համադրում է: Առաջին հերթին, դա սլեշեր է (Hack and slash-ը տերմին է, որը բնորոշում է համակարգչային խաղի գեյմփլեյը, որտեղ հիմնական տեղը տրված է մերձամարտում բազում հակառակորդների ոչնչացմանն` ամենատարբեր զինատեսակների միջոցով): Միաժամանակ, խաղում առկա են գլուխկոտրուկի տարրեր և Tower Defense: (Tower Defense-ը համակարգչային ռազմավարական խաղերի ժանր է: Այդ ժանրի խաղացողի խնդիրն է հաղթել նախահարձակ թշնամիներին, քանի դեռ նրանք չեն հատել քարտեզը, աշտարակներ կառուցելու միջոցով, որոնք գրոհում են թշնամուն, երբ նրանք անցնում են դրանց մոտով.-խմբ.):
«Imaginary Guardians-ում 6 խաղային կերպար կա: Խոչընդոտների մեծ մասը կարելի է հաջողությամբ հաղթահարել միայն լավ համակարգված թիմային խաղի դեպքում: Խաղացողներից յուրաքանչյուրն ընտրում է իր կերպարին, իսկ սյուժետային մանրամասները բացահայտվում են միայն աստիճանաբար: Սա շատ մանրակրկիտ կերպով մշակված պատմություն է, որն աստիճանաբար բացահայտում է կերպարներից յուրաքանչյուրին: Կատարվող իրադարձությունների մեջ էլ ավելի ընկղմվելու համար մենք ստեղծել ենք մուլտիպլիկացիոն հատվածներ, ուստի Imaginary Guardians ոչ միայն կարելի է խաղալ, այն կարելի է նաև դիտել»,-պարզաբանել է Աշոտյանը:
2017-ին կհրապարակվի Imaginary Guardians աշխարհի նախապատմությունը ներկայացնող պատկերազարդ գիրքը: Դա թույլ կտա խաղի ապագա մասնակիցներին ավելի լավ զգալ նոր խաղային աշխարհը: Խաղի հեղինակը վստահ է, որ մեծ ընկերություններն անուշադրության չեն մատնի նախագիծը, քանի որ նրանց ներկայացվելու է լիարժեք և եզակի աշխատանք: Ըստ նախագծի ղեկավարի, հայկական խաղային ինդուստրիան կարող է միանգամայն մրցունակ լինել միջազգային շուկայում: Սակայն, դրա համար կպահանջվի համբերություն և իրապես առաջնակարգ պրոդուկտի ստեղծում:

О том, что такое Imaginary Guardians и когда игра будет готова, рассказал в интервью PanARMENIAN.Net руководитель проекта и гейм-дизайнер Давид Ашотян.
Большая конкуренция на рынке – прекрасная возможность для независимых разработчиков, чтобы заявить о себе. Особенно, если представляемый проект самодостаточен. Например, один из крупнейших игроков – компания Sony Publishing, обращает пристальное внимание разработкам инди-команд, открывая для них новые возможности и продвигая их продукцию при помощи своей популярной платформы Play Station 4. Игра Imaginary Guardians нацелена именно на такого рода сотрудничество.
«Я серьезно взялся за этот проект. Собрал команду профессионалов, записал музыку, создал общую концепцию и уникальный дизайн. На данный момент активно работаем над документацией игрового дизайна, которая через четыре месяца будет представлена Sony Publishing и другим крупным компаниям. Одновременно, аниматоры работают над геймплеем демо-версии. Для создания персонажей команда сотрудничала также со скульпторами, чтобы было легче представить трехмерные модели. Поэтому, демонстрационная версия игры получилась довольно впечатляющей»,- рассказал наш собеседник.
Imaginary Guardians – удивительная смесь различных игровых жанров. Во-первых это слэшер (Hack and slash – термин, характеризующий геймплей компьютерной игры, в котором основное место отдано истреблению множества противников в ближнем бою с помощью разнообразного оружия, – прим. ред.). Одновременно, в игре существуют элементы головоломки и Tower Defense (Название жанра компьютерных стратегических игр. Задача игрока в играх подобного жанра — расправиться с наступающими врагами, до того, как они пересекут карту, с помощью строительства башен, атакующих их, когда те проходят вблизи. – прим. ред.).
«В Imaginary Guardians существует шесть игровых персонажей. Большое количество препятствий можно с успехом преодолеть только при помощи хорошо скоординированной командной игры. Каждый игрок выбирает своего персонажа, а сюжетные подробности раскрываются только по мере прохождения. Это тщательно проработанная история, постепенно раскрывающая каждого из персонажей. Для большего погружения в происходящее мы создали мультипликационные вставки, поэтому в Imaginary Guardians можно не только играть, ее можно и смотреть», – пояснил Ашотян.
В 2017 году будет опубликована книга с иллюстрациями, рассказывающая предысторию о вселенной Imaginary Guardians. Это позволит будущим игрокам лучше прочувствовать новый игровой мир. Автор игры уверен – крупные компании не оставят проект без должного внимания, поскольку им будет представлено нечто полноценное и уникальное. По словам руководителя проекта, армянская игровая индустрия вполне способна конкурировать на международном рынке. Однако, для этого требуется терпение и создание действительно выдающегося продукта.