Այդ մասին վկայում է հատկապես նշանավոր հայ գահակալի կերպարի վերարտադրությունը եվրոպական երաժշտական արվեստում։ Հայտնի փաստ է, որ նրա կերպարն ընկած է քսանից ավելի օպերաների հիմքում։ PanARMENIAN.Net-ը ճշտել և ներկայացնում է բոլոր այն օպերաներն ու դրանց հեղինակներին, որոնք անդրադարձել են Տիգրան Մեծի կերպարին։
Ինչպես նշել է ֆրանսիացի ականավոր արևելագետ ու արվեստի պատմաբան Ռընե Գրուսեն (1885—1952), «Տիգրանը՝ այդ մեծագույն տիրակալը, անկասկած ավելի արժանի է պատմության հիացմունքին, քան իր ժամանակակից Միհրդատ Եվպատորը (Պոնտոսի թագավոր – PAN), Միհրդատը փայլուն կերպով «ինքնակործանման հասցրեց իր տերությունը», մինչդեռ Տիգրանն ապահովեց իր ժողովրդի հավերժ գոյությունը»։ Պատահական չէ, որ եվրոպացի կոմպոզիտորները 17 օպերա են գրել Միհրդատ Եվպատորի մասին, և գրեթե բոլորի մեջ Տիգրան Մեծը գլխավոր հերոսներից է։ Նման օպերաներից մեկը գրել է նաև Ամադեուս Մոցարտը 15 տարեկանում։
Ինչ վերաբերում է Տիգրանի կերպարն արտացոլող օպերաներին, առավել ընդունված տեսակետի համաձայն, դրանք 24-ն են, իսկ այն օպերաները, որտեղ այս կամ այն կերպ հիշատակվում է Տիգրանի կերպարը, որոշ տվյալներով շուրջ 32-ն են, սակայն վերջինների մի մասի հեղինակները հայտնի չեն կամ մի քանի հեղինակ ունեն («պաստիչո» ժանրի օպերաներ, որոնք գրված են մի քանի կոմպոզիտորի կողմից)։ Ընդգծենք, որ ոչ բոլոր օպերաներն են հենց Տիգրան Մեծի վերաբերյալ, կան ստեղծագործություններ, որտեղ թեև գլխավոր հերոսներից մեկը Տիգրան անունով, բայց ոչ հայոց թագավոր՝ այլ հայազգի իշխան կամ զորավար է։ Այդ ստեղծագործությունները հիմնականում գրվել են երաժշտական բարոկկո և կլասիցիստական ուղղությունների ներկայացուցիչների կողմից։
Եվրոպացի կոմպոզիտորներից Տիգրան Մեծի վերաբերյալ կամ նրա կերպարին որևէ կերպ անդրադարձող և մեզ հայտնի օպերաների հեղինակներից հայտնի են 24-ի անունները, որոնց մեծ մասը իտալացի կոմպոզիտորներ են։ Նրանց թվում կան նաև շատ հայտնի և նշանավոր անուններ։ Թվարկենք այդ հեղինակներին և ստեղծագործությունները (փակագծերում նշված է նաև ստեղծման կամ առաջին բեմադրության տարեթիվը)․ իտալացիներ՝ Տոմազո Ալբինոնի («Տիգրան, արքա Հայաստանի», 1697 թ․), Անտոնիո Մ․ Բոնոնչինի («Տիգրան` արքա Հայաստանի», 1710 թ․), Պիետրո Բերնարդոնի («Տիգրան՝ արքա Հայաստանի», 1710թ․), Ալեսանդրո Սկարլատի («Տիգրան», 1715թ․), Ֆրանչեսկո Գասպարինի («Տիգրան», 1719թ., Անտոնիո Վիվալդիի, Ֆրանչեսկո Կոնտիի և Ջուզեպե Օրլանդինիի համահեղինակությամբ), Անտոնիո Վիվալդի («Տիգրան», 1724 թ․), Ջեմինիանո Ջակոմելլի («Տիգրան», 1733թ․), Ջուզեպե Պագանելլի («Տիգրան», 1733թ․), Սանտո Լապիս («Տիգրան», 1739թ․), Ջուզեպե Արենա («Տիգրան», 1741թ․), Դանիել Դալ Բարբա («Տիգրան», 1744թ․), Անտոնիո Պալելլա («Տիգրան», 1745թ․), Ջովանի Լամպունիանի («Տիգրան», 1747թ․), Ջուզեպե Կարկանի («Տիգրան», 1750թ․) Իգնացիո Սելոնիատ («Տիգրան», 1757թ․), Նիկոլո Պիչինի («Տիգրան», 1761 թ․), Անտոնիո Տոցցի («Տիգրան», 1762թ․), Ջուզեպե Կոլլա («Տիգրան», 1767թ․), Պիետրո Ալեսանդրո Գուլիելմի («Տիգրան», 1767թ.), Վինչենցո Ռիգինի («Տիգրան», 1795թ․)։ Տիգրան Մեծի կերպարին անդրադարձել է նաև իտալացի կոմպոզիտոր Ջուզեպե Սարտին (1729-1802) «Պոմպեոսը Հայաստանում» օպերայում (տարեթիվն անհայտ է)։
Hungaroton լեյբլով ձայնասկավառակի կազմը (2004թ․), հատված Հունգարիայում բեմադրված Վիվալդիի «Տիգրան» օպերայից
Տիգրանի կերպարին անդրադարձել են նաև գերմանացի կոմպոզիտորներ Յոհան Ադոլֆ Հասսեն («Տիգրան», 1729 թ․) և Քրիստոֆ Վիլլիբալդ Գլյուկը («Տիգրան», 1743թ.), իսկ գերմանական ծագմամբ նշանավոր անգլիացի կոմպոզիտոր Գեորգ Ֆրիդրիխ Հենդելի «Հռադամիստ» օպերայում, որի սյուժեն վերցված է մ․թ․ 1-ին դարի հայոց պատմության դեպքերից, ի թիվս այլոց հիշատակվում է նաև Տիգրան իշխանը (Հենդելը «Տիգրան» վերնագրով օպերա չունի, ինչպես հաճախ նշվում է որոշ հրապարակումներում)։ Տիգրան Մեծին նվիրված օպերա է գրել նաև ռուս կոմպոզիտոր Ալեքսեյ Արտամոնովը («Տիգրան»), որի բեմադրության նկարիչն, ի դեպ, եղել է Մարտիրոս Սարյանը։
Թվարկված օպերաների մեծ մասի միայն անունը և գրվելու փաստն է հայտնի ներկայում․ դրանք կամ չեն պահպանվել, կամ պահպանվել են մասամբ։ Բացի այդ, մասնագետների դիտարկմամբ այդ օպերաների զգալի մասի լիբրետոյի հիմքում ոչ թե Տիգրան Մեծի՝ պատմությունից հայտնի իրական կերպարն է, այլ աղավաղված կամ ստեղծագործական մեծ ձևափոխությունների ենթարկված կերպարը, հետևաբար, դրանք առանձնապես մեծ հետաքրքրություն չեն ներկայացրել ժամանակակից բեմադրությունների համար։ Ներկայացնենք առավել նշանավոր կոմպոզիտորներից մեզ հասած երեք հայտնի օպերաները։
Անտոնիո Վիվալդիի (1678-1741) «Տիգրան» օպերայի հիմքում Տիգրան Մեծի և Պոնտոսի թագավոր Միհրդատ Եվպատորի դստեր՝ Կլեոպատրայի սիրո պատմությունն է։ Ի տարբերություն պատմական տվյալների՝ օպերայում բարեկամ թագավորները որպես թշնամիներ են ներկայացված։ Տիգրանը սիրահարված է Կլեոպատրային և նրա փոխադարձ սիրուն արժանանալու համար Ֆառնաս կեղծանվամբ զինվորագրվում է Միհրդատի բանակին և հաղթական մարտեր վարում Պոնտոսի թագավորի թշնամիների դեմ մղված ճակատամարտերում՝ դրանով իսկ շահելով Կլեոպատրայի սերը։ Տիգրանին սիրահարված էր նաև Սինոպի Օրոնտե իշխանի քույրը՝ Ապամիան, որի հետ ամուսնանալու մեծ ցանկություն ուներ Միհրատ թագավորը։ Մյուս կողմից, Կլեոպատրայի հետ ամուսնանալու ցանկություն ուներ իշխան Օրոնտեն։ Տիգրանը, Կլեոպատրայի նկատմամբ ունեցած սիրուն անդավաճան, մերժում է Ապամիային։ Այս սիրային խճճված պատմությամբ էլ զարգանում են օպերայի գործողությունները։
Հատված Սկարլատիի «Տիգրան» օպերայի բեմականացումից (Նիցցայի օպերային թատրոն, 2012թ․)․ կենտրոնում՝ Ֆլավիո Ֆերրի-Բենեդետին Տիգրանի դերում
Հետաքրքիր է, որ օպերան երեք համահեղինակ է ունեցել, և բարեբախտաբար, պահպանվել ու մեր օրերն են հասել օպերայի երկրորդ գործողության լիբրետոն և պարտիտուրը, որի հեղինակը հենց Վիվալդին է, 1-ին և 3-րդ գործողությունները, համապատասխանաբար հեղինակել են Բենեդետտո Միքելին և Նիկոլա Ռիմալդին։ Լիբրետոյի հեղինակը Վիվալդիի համակուրսեցի Ֆրանչեսկո Սիլվանին է։ Առաջին աննգամ բեմադրվել է Հռոմում 1724 թվականին։
Վիվալդիի «Տիգրան» օպերան Հայաստանի ազգային օպերայի և բալետի ակադեմիական թատրոնում բեմադրվել է 2001թ՝ եզրափակելով Հայաստանում քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն հռչակման 1700-ամյակի տոնակատարության պետական ծրագիրը։
Ալեսանդրո Սկարլատտիի (1660-1725) «Տիգրան, կամ սիրո և հավատարմության համարժեք կապեր» օպերան հերոսական դրամա է՝ գեղարվեստական, կեղծ պատմական սյուժեի հիման վրա, համեմված սիրային ինտրիգների և կատակերգական տեսարանների հատվածներով։ Գործողությունները կատարվում են առասպելական Տոմիրիս սկյութական թագուհու արքունիքում, որի զորքերի հրամանատարն էլ իշխան Տիգրանն է։ Կոմպոզիտորը և լիբրետիստ Դոմենիկո Լալլին համատեղ ստեղծել են խելացի և արժանապատիվ հայ իշխանի կերպարը։
Քրիստոֆ Վիլլիբալդ Գլյուկը
Այս օպերայում հայոց պատմության արձագանքների հետ կապը, ըստ Մ․ Խարմանդարյանի, արտացոլվում է նրանով, որ հայոց թագավորի արքունիքում դաստիարակված ու մեծացած իշխան Տիգրանը հայոց ազնվականության լավագույն հատկանիշների կրողն է։ Օպերայի տարբեր պերսոնաժների բերանով Տիգրանը անվանվում է «պատվախնդիր զինվորական, որի ազնվազարմ կերպարը սկյութների մեջ մարմանվորում է մեծ զորավարի կերպարը», «Տիգրանին հիացնում է բարեկամությունը, պատիվը, օրենքն ու բանականությունը», որի ազնվությունն ու մեծությունը խոստովանում են նույնիսկ նրա թշնամիները («Դամասկոսի և Լիդիայի թագավորները»)։ Օպերայում բազմիցս ընդգծվում է հատկապես Տիգրանի իմաստնությունն ու հնարամտությունը։
Տիգրան Մեծի կերպարին նվիրված լավագույն ստեղծագործություններից մեկը հեղինակել է երաժշտական կլասիցիզմի նշանավոր ներկայացուցիչ, 107 օպերայի հեղինակ, օպերային արվեստի բարեփոխիչ, երաժշտական դրամայի ստեղծող Քրիստոֆ Վիլիբալդ Գլյուկը (1714-1787), որն օպերային արվեստում բացահայտեց մի ամբողջ դարաշրջան։ Հայոց արքային նվիրված օպերան գրվել է կոմպոզիտորի գործունեության իտալական շրջանում, որտեղ կատարելապես յուրացնելով opera-seria-ի («լուրջ օպերա», երաժշտական դրամատիկ ստեղծագործություն) ժանրը, Գլյուկը ձեռնամուխ է լինում իր չորրորդ՝ «Տիգրան» օպերայի ստեղծմանը։ Այդ օպերան ստեղծելու համար Գլյուկը համագործակցում է իտալական թատրոնի խոշոր ներկայացուցիչ, թատրոնի ռեֆորմատոր և ազգային կատակերգության հիմնադիր Կարլո Գոլդոնիի հետ (1707-1793):
Գոլդոնիի «Տիգրանի» լիբրետոյի հիմքում իտալացի աբբա Ֆրանչեսկո Սիլվանիի «Առաքինությունը հաղթանակ է տանում սիրո և ատելության նկատմամբ» («La virtù trionfante dell'amore, e dell'odio, overo il Tigrane») պիեսն է։ Հռոմեացի պատմագիրների երկերից, մասնավորապես Պլուտարքոսի «Զուգահեռ կենսագրություններ» նշանավոր երկից ներշնչված՝ Ֆ․ Սիլվանին այս պիեսը գրել է դեռևս 1691 թվականին․ այդ գործը հետագայում Տիգրան Մեծի մասին գրված բազում օպերաների լիբրետոյի հիմքում է։
Ցավոք, Գլյուկի «Տիգրան» օպերան, ի թիվս կոմպոզիտորի միլանյան շրջանի այլ ստեղծագործությունների, միայն մասնակիորեն է պահպանվել։ Միլանյան երկերի մի մասը հրկիզվել է 1776-ին Միլանի օպերային թատրոնի հրդեհի ժամանակ, երբ ոչնչացավ այդ թատրոնի ողջ գրադարանն ու արխիվը։ Մյուս մասը տուժեց Նապոլեոնի դեմ մղված պատերազմի ժամանակ, երբ 1809-ին ֆրանսիական զորքերը թալանեցին Կալհսբուրգում գտնվող կալվածքը, որտեղ պահվում էին Գլյուկի ձեռագրերը։ Մնացածն էլ կորավ մասնավոր հավաքածուներում։

As French historian René Grousset (1885 –1952) wrote, ‘”Tigranes, this greatest ruler, undoubtedly deserves more admiration that his contemporary Mithridate (Eupator of Pontus), who actually led his state to collapse. Tigranes, on the contrary, secured the eternal existence of his nation.”
It’s not accidental that European composers dedicated to Mithridate 17 operas, where Tigranes was among the main heroes. One of these operas was created by Amadeus Mozart at the age of 15.
As to operas composed to honor Tigranes, their number, according to common opinion, reaches 24. Some experts believe they are about 32, although the authors of several of them are not known, or these were pasticcio operas created of works by different composers. Besides, Tigranes the Great is not the main hero of all these operas. Sometimes, characters named Tigran(es) were Armenian princes or commanders in operas mostly composed by baroque and classicism representatives.
The authors of the operas directly or indirectly referring to Tigranes the Great are mostly Italian. They are: Tomaso Albinoni (Tigrane rè d'Armenia,1697), Antonio Bononcini (Tigrane, re d'Armenia, 1710), Pietro Bernardoni (Tigrane, re d'Armenia, 1710), Alessandro Scarlatti (Tigrane, 1715), Francesco Gasparini (Tigrane re d'Armenia, 1719, with Antonio Vivaldi, Francesco Conti and Giuseppe Orlandini), Antonio Vivaldi (Tigrane, 1724), Geminiano Giacomelli (Tigrane, 1733), Giuseppe Paganelli (Tigrane, 1733), Santo Lapis (Tigrane, 1739), Giuseppe Arena (Tigrane, 1741), Daniel Dal Barba (Tigrane, 1744), Antonio Palella (Tigrane, 1745), Giovanni Lampugnani, (Tigrane, 1747), Giuseppe Carcano (Tigrane, 1750), Ignazio Celoniati (Tigrane ,1757), Niccolò Piccinni (Tigrane, 1761), Antonio Tozzi (Tigrane, 1762), Giuseppe Colla (Tigrane, 1767), Pietro Alessandro Guglielmi (Tigrane, 1767), Vincenzo Righini (Tigrane, 1795).
Tigranes the Great was also featured by Italian composer Giuseppe Sarti in the opera titled Pompeo in Armenia.
Recording of the Hungaroton label (2004), extract from Vivaldi’s II Tigrane opera staged in Budapest.
The great Armenian king was also the hero of the works by German composers Johann Adolph Hasse (Tigrane, 1729) and Christoph Gluck (Tigrane, 1743). Renowned German, later British baroque composer George Handel refers to the historical events taking place in the 1st century AD in an opera titled Radamisto, where Tigrane, Prince of Pontus, is one of the heroes. However, the opera had never been called Tigrane, as some editions say.
Russian composer Alexei Artamonov as well wrote an opera dedicated to Tigranes the Great. It should be noted that prominent artist Martiros Saryan was the artistic director of the performance.
However, all we know about the majority of the above mentioned operas is the date of creation and the name, since their contents were either lost or preserved partially. Besides, their librettos don’t feature the real image of Tigranes the Great but for most part a distorted historical character. That’s why these operas are of no interest to modern stage directors.
PAN is presenting three of operas written by outstanding composers that reached our days.
Tigrane opera by Antonio Vivaldi (1678-1741) tells about the love between the King Tigranes and Cleopatra, the daughter of Mithradates Eupator of Pontus. In contrary to the real historical events, the Kings in the opera are presented as enemies. Tigranes is in love with Cleopatra and to get her feelings, he joins the army of Mithradates under a fake name of Farnas and fights in battles against Mithradates’ foes, thus winning Cleopatra’s love. Meanwhile, the sister of Oronte, the Prince of Sinop, Apamia, whom King Mihrat wants to marry, falls in love with Tigranes. Oronte, in turn, wants to take Cleopatra to wife. Tigranes, true to his love for Cleopatra, rejects Apamia’s feelings.
This opera had three co-authors and, fortunately, the libretto and score of the Act Two composed by Vivaldi was preserved. The Act One and Act Three were composed by Benedetto Micheli and Niccolò Rinaldi respectively. The libretto was written by Francesco Silvani. The opera was for the first time staged in Rome in 1724.
Vivaldi’s Tigrane was performed in the Armenian National Theater of Opera and Ballet in 2001, concluding the events dedicated to the 1700 anniversary of Armenia’s adoption of Christianity as state religion.
Alessandro Scarlatti (1660 – 1725) composed Tigrane, o vero L'egual impegno d'amore e di fede (Tigranes or The Equal Ties of Love and Faith), an opera seria in three acts with a libretto by Domenico Lalli (loosely based on the Histories of Herodotus). It was first performed at the Teatro San Bartolomeo, Naples on February 16, 1715.
Scarlatti’s Tigrane opera (Opera di Nice, 2012). In the center: Flavio Ferri-Benedetti acting as Tigranes
Queen Tomiri (Tomyris in Herodotus) has two sons. One has been kidnapped and brought up as the Armenian Prince, Tigrane. The other has been killed by Ciro, King of Persia. To avenge his death, Tomiri fights and defeats Ciro with the help of Policare and Doraspe. In return for their assistance, she promises to marry one of them, but she is reluctant to come to a decision as she finds herself attracted to Tigrane, a commander in the allied army, unaware he is her son. Ciro's daughter, Meroe, is also in love with Tigrane and arrives at Tomiri's court in disguise, bent on avenging her father. Tomiri entrusts the choice of her husband to Tigrane, who says that whichever of the two kings can beat him in combat will win Tomiri's hand. Policare and Doraspe plot against Tigrane, however, Tomiri reconciles them. Meroe is about to kill Tomiri as she sleeps when she is prevented by Tigrane. Caught with Meroe's dagger in his hand, Tigrane is accused of trying to murder Tomiri. Unwilling to reveal the truth, which would endanger Meroe, Tigrane is sentenced to death. As he faces execution, Meroe reveals her identity. She is led away in chains and Tigrane is freed. The truth about Tigrane's parents is finally discovered and Tomiri is reunited with her son. She pardons Meroe and allows her to marry Tigrane while the queen herself chooses Policare as her husband.
According to music critics, this opera represents Tigranes as a personality possessing the best Armenian traits.
Christoph Willibald Gluck
One of the best operas dedicated to Tigranes the Great was written by Christoph Willibald Gluck (1714–1787), a prominent composer of the Classical music era and the author of 107 operas. The one dedicated to the Armenian king was written during the Italian period of his creation, when he matures in the opera-seria genre and composes his fourth opera: Tigrane. Italian playwright and librettist Carlo Goldoni contributed Gluck in his work, referring to Francesco Silvani’s The Virtue is above Love and Hate (La virtù trionfante dell'amore e dell'odio, ovvero il Tigrane) play. Inspired by the works of famous historians, specifically Plutarch’s Parallel Lives, Silvani wrote the play in 1691 that further served as the basis for a number of opera librettos. Unfortunately, Gluck’s Tigrane opera as well as many of his works created at that time were preserved only partially. Some of them were burnt in 1776, when the fire destroyed the Milan grand opera house, the others were lost during the war, when Napoleon’s soldiers looted the estate in Kahlenberg, where Gluck’s works were kept. The rest disappeared after become part of private collections.