Մայիսի 24-ին Օքսֆորդի համալսարանի Սուրբ Էնթոնիի քոլեջում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող քննարկում է լինելու: Այս մասին տեղեկացնում է Օքսֆորդի համալսարանում Կովկասի, եվրոպական անվտանգության և Մերձավոր արևելքի հարցերով մշտական հեղինակ-ներկայացուցիչ, վերլուծաբան Դենիս Սամութը:
«Օքսֆորդի համալսարանի Սուրբ Էնթոնիի քոլեջում «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և դրա լայն տարածաշրջանային ռազմավարական հետևաները» թեմայով ելույթ եմ ունենալու», – ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Սամութը:
Նա տեղեկացրել է, որ թեմային անդրադառանալու են նաև պրոֆեսոր Ռոյ Էլլիսոնը, պրոֆեսոր Նեիլ Մաքֆարլանը, դոկտոր Լեիլա Ալիյևան և Սոս Ավետիսյանը, գրում է Aysor.am-ը:
2015-ի հոկտեմբերի 22-ին Օքսֆորդի համալսարանի Բոդլիան գրադարանում բացվեց «Հայաստան. հարատևող մշակույթի գանձերը» խորագրով բացառիկ ցուցահանդես` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Միջոցառումը կազմակերպվել է բրիտանահայ բարերար Րաֆֆի Մանուկյանի նախաձեռնությամբ ու հովանավորությամբ` Մեծ Բրիտանիայում ՀՀ դեսպան Արմեն Սարգսյանի և Գյուլբենկյան հիմնադրամի աջակցությամբ:
Ցուցանմուշներ են հավաքվել Մանչեսթերի և Լոնդոնի համայնքներից, որոնք անհատական պատմությունների հիման վրա նկարագրելու են ցեղասպանության արհավիրքը վերապրած ու Մեծ Բրիտանիայում հաստատված հայերի կենցաղը, մշակութային և կրոնական կյանքը:
Ցուցահանդեսը տևել է մինչև 2016թ. փետրվարը։ Ցուցահանդեսին զուգահեռ կազմակերպվել են դասախոսություններ, քննարկումներ և համերգներ:

24 Май 2016 - 13:48 AMT
24 мая в колледже Сент Энтони Оксфордского университета пройдет обсуждение нагорно-карабахского конфликта. Об этом сообщает постоянный представитель по вопросам Кавказа, европейской безопасности и Ближнего Востока при Оксфордском университете, аналитик Деннис Самут.
«Я выступлю с речью на тему «Нагорно-карабахский конфликт и его широкие региональные стратегические последствия» в колледже Сент Энтони Оксфордского университета»,- на своей странице в Фейсбук написал Самут.
Он отметил, что выступят также профессора Рой Эллисон и Неил Макфарлан, доктор Лейла Алиева и Сос Аветисян, пишет Aysor.am.
22 октября 2015 года в Бодлианской библиотеке Оксфордского университета открылась выставка «Армения: нетленные сокровища культуры», посвященная 100-летию Геноцида армян. Мероприятие состоялось при содействии и по инициативе британского благотворителя Раффи Манукяна, посла РА в Великобритании Армена Саркисяна и Фонда Гюльбенкяна. Экспонаты были собраны в общинах Манчестера и Лондона, которые в сопровождении личных воспоминаний расскажут об укладе жизни британских армян, о культуре и религии народа, выжившего в Геноциде. Выставка продлилась до февраля 2016 года. В рамках выставки состоялись лекции, диспуты, концерты.