Նորավանքից բացի, Մոմիկը հայտնի է նաև որպես Արենիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու ճարտարապետ: Նրան են վերագրում նաև աշխատանքը Տաթևի Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու վրա:
Մոմիկի մասին շատ քիչ կենսագրական տվյալներ կան: Նա գործել է 1283-1339թթ.: Այդ տարիներին նա բազմաթիվ մանրանկարներ է ստեղծել, սակայն մեզ է հասել միայն 4 ձեռագիր մատյան` 1283-1284թթ. ժողովածու (Վիեննա), Մատենադարանում պահվող 1283թ, 1292թ. և 1302թթ. Ավետարանները, 1283 թ. Ավետարանը:
Մոմիկը երկար ժամանակ աշխատաել է Կիլիկիայում, և հետագայում նկարել է կիլիկիացի մանրանկարիչների ոճով: Իր հերթին նա զգալի ազդեցություն է ունեցել մանրանկարչության նոր ուղղությունների զարգացման վրա: Վերադառնալով Արևելյան Հայաստան` նա դարձավ Սյունիքի Օրբելյան իշխանների տան նկարիչ-ճարտարապետը։ Մոմիկի մանրանկարներն աչքի են ընկնում գունային մեծ ներդաշնակությամբ: Գործող անձիքն Մոմիկի մանրանկարներում ունեն իրենց հատուկ գունային լուծումները, որոնցով անվրեպ կարելի է ճանաչել առանձին կերպարների: Օրինակ, Մարիամի մանուշակագույն ծածկոցն ու երկնագույն հագուստով, Հովսեփի երկնագույն թիկնոցը, Պետրոսի երկնագույն թիկնոցն ու մանուշակագույն հագուստով, Քրիստոսի հանդերձանքը բաց կարմիր և մանուշակագույն երանգներով:
Մոմիկ. «Ողբ» և «Հարություն»
Մոմիկի մանրանկարներում գլխավոր շեշտը դրված է կերպարների վրա` նրանց շարժումների և միմիկայի: Նրա կերպարները խորապես արտահայտիչ են ու դրամատիզմով լի:
Ճարտարապետական կառույցները մանրանկարներում իրենց հերթին ոչ թե պատկերված են որպես երկրաչափական ֆիգուրների կուտակում, այլ իրական շինությունների տեսքով, որոնց համահունչ են մարդկային պատկերների համամասնությունները:
Մոմիկի մոտ նկատվում են «հեռանկարային մտածողության սկզբունքներ», ինչը գեղանկարչական վարպետության նոր մակարդակի դրսևորում է: Նրա մանրանկարների տարածությունը միշտ չէ, որ զբաղված է ֆիգուրներով ու առարկաներով, այն ինքնին կոմպոզիցիոն լուծում ունի, որը կոչված է ընդգծելու պատկերված իրադարձության ազդեցիկությունը:
Մոմիկն իր ստեղծագործությունների տակ մակագրել է` «Վարպետ»:
Մոմիկի վարպետությունն առանձնահատուկ դրսևորում է ստացել խաչքարերում, որոնցից մեկը նա քանդակել է ի հիշատակ իր հովանավոր` Սյունյաց եպիսկոպոս, նշանավոր պատմիչ Ստեփանոս Օրբելյանի: Մոմիկի երկրորդ խաչքարը թվագրվում է 1308 թվականով` այն աչքի է ընկնում սլացիկ համամասնությամբ, հստակ մոտիվներով, նուրբ երկշերտ քանդակով: Մոմիկի այդ գլուխգործոցը գտնվում է Էջմիածնում: Նրա մեկ այլ հայտնի խաչքարը պահվում է Մայր Աթոռի գանձարանում:

Besides Noravank, he was the architect of Surb Astvatsatsin (Holy Mother) Church in Areni. According to some sources, he also worked on the design of Surb Grigor Lusavorich (Gregory the Illuminator) Church in Tatev.
There is little biographical information about Momik, whose activity covers the period from 1283 to 1339. Just four of his manuscripts – a collection of 1283-1284, Gospels of 1283, 1292 and 1302 and a Gospel of 1283 have been preserved out of a big number of miniatures created by him.
Momik had worked in Cilicia for a long time, adopting the style of the local artists and at the same time inspiring development of a new trend in miniature painting. Upon returning to Eastern Armenia, he appointed as a court architect, sculptor and miniaturist at Orbelian princes, who ruled in Syunik.
Momik’s miniatures are remarkable for harmonic color reproduction. The specific color solutions help unmistakably recognize the main characters, like Mary’s lilac veil and Joseph’s blue coat.
Mournfulness and Resurrection
Momik paid special attention to figures, their movements and gestures. His characters are expressive and full of drama. Architectural structures are presented as real buildings with consideration of human figure proportions.
Momik’s works reflect “the principles of perspective thinking”, what marks a new level of pictorial art. His miniatures have a composite solution that is meant to emphasize the significance of the depicted event.
He also had a talent for carving khachkars, one of which honors bishop of Syunik, his friend and patron Stepanos Orbelian (1306). Two of his khachkars notable for their proportions and superfine two-layer carving are kept in Holy Etchmiadzin.
A genius master and leading representative of medieval architecture, Momik, signed his name as Vardapet (master) and used to say about himself: “Your humble servant, least deacon, worthless scribe, good-for-nothing Momik.”