ՀՀ Գյուղատնտեսության նախարարությունը Հայաստանի շուկաներում թուրքական լոլիկներ չի հայտնաբերել: Այս մասին լրագրողներին ասել է գերատեսչության նախարար Սերգո Կարապետյանը։
«Հաճախ ասում են, որ արտերկրից, մասնավորապես Թուրքիայից մեծ քանակությամբ լոլիկ է ներկրվում Հայաստան, սակայն այսօր նման խնդիր չկա։ Վերջին տասը օրվա ընթացքում մենք ուսումնասիրել ենք շուկաներն և թուրքական լոլիկ չենք հայտնաբարել», – ասել է Կարապետյանը, մեջբերում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` 2016-ին Հայաստան ներկրվել է 190 տոննա լոլիկ, որի մի մասը Վրաստանի տարածքով Թուրքիայից է եղել, սակայն լոլիկների վերջին խմբաքանակը երկիր է ներկրվել մարտի կեսերին։ Վերջին երկու ամսում լոլիկ չի ներկրվել Հայաստան։
Ավելի վաղ, հայկական ԶԼՄ-ները գրում էին, որ լոլիկի վրա փակցված թուրքական պիտակները Հայաստանում փոխարինվել էին կեղծ հայկականով ու փորձել էին տեղափոխել ՌԴ։ Ռուսական կողմը «Վերին Լարս» հսկիչ անցակետում հայտնաբերել էր խաբեությունը։ Ավելին`թուրքական լոլիկներում թունաքիմիկատներ էին հայտնաբերվել։
Որոշ տվյալների համաձայն` լոլիկները հետ են բերվել Հայաստան և իրացվել հայկական շուկայում։
2016-ի մայիսին «Ռոսսելխոզնադզորը» կասկածում էր, որ Հայաստանը թուրքական լոլիկ է վերաարտահանում: Ինչպես ասվում էր ռուսական գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, հունվար-փետրվարին Հայաստանից ներմուծվել է ՌԴ մոտ հազար տոննա լոլիկ, Եգիպտոսից` 2 հազար տոննա, Ադրբեջանից` 3,5 հազար տոննա: Ընդ որում 2015-ի նույն ժամանակահատվածում նշված ապրանքատեսակը Եգիպտոսից ու Ադրբեջանից ներմուծվել է աննշան քանակությամբ: Իսկ ավելի ուշ հայտնել էին, որ ՀՀ-ից և Եգիպտոսից դեպի ՌԴ բանջարեղենի առաքումների աճը կապված է այդ երկրներում լավ բերքի և ռուսական շուկայում իր տեղը գտնելու ցանկության, ոչ թե Թուրքիայից լոլիկ վերաարտահանելու հետ:

25 Май 2016 - 13:03 AMT
Министерство сельского хозяйства не выявило на рынках Армении турецких томатов. Об этом сказал журналистам глава ведомства Серго Карапетян.
«Очень часто говорят, что из-за границы, в частности из Турции, в Армению импортируются помидоры в больших объемах, но сегодня такой проблемы нет. За последние 10 дней мы провели исследования на рынках и не выявили турецких помидоров», — сказал Карапетян, передаетSputnik Армения.
По его словам, в 2016 году в Армению было импортировано 190 тонн помидоров, часть из них – из Турции через Грузию, но последняя партия помидоров была импортирована в страну в середине марта. За последние два месяца помидоры в страну не импортировались.
«Сегодня наши парниковые хозяйства имеют возможность производить и обеспечивать сезонный спрос, а также осуществлять экспорт в больших объемах», — добавил Карапетян.
Ранее российская сторона на контрольно-пропускном пункте «Верхний Ларс» выявила подмену армянских помидоров турецкими. Более того, в турецких томатах обнаружили токсичные химикаты. В результате, по данным СМИ, помидоры были возвращены в Армению и под местными марками доставлены на рынки.