Մայիսի 25-ին Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարուժան Սուքիասյանը և թիմի ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը Լոս-Անջելեսում հանդիպել են լրագրողների հետ։
Մայիսի 25-ին Հայաստանի հավաքականը և ՀՖՖ ֆուտբոլային պատվիրակությունը ժամանել են Լոս-Անջելես, որտեղ մայիսի 28-ին և հունիսի 1-ին Հայաստանի հավաքականը կանցկացնի ընկերական 2 հանդիպում՝ մրցելով համապատասխանաբար Գվատեմալայի և Էլ-Սալվադորի հավաքականների հետ։
Անդրադառնալով Գվատեմալայի հավաքականին, Մխիթարյանը նշել է, որ դեռ չեն ուսումնասիրել մրցակիցներին:
«Բայց գիտենք, որ բավականին ուժեղ թիմերի դեմ ենք խաղալու։ Մեզ համար լավ փորձ կլինի խաղալ լատինամերիկյան թիմերի դեմ։ Սա կարևոր է մեզ համար, որովհետև, հնարավոր է, շատ փորձարկումներ լինեն։ Այդ պատճառով կփորձենք լավագույն կերպով ներկայանալ հանդիպումներին», – հավելել է նա։
Հարցին, ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի հավաքականի՝ Աշխարհի առաջնության եզրափակիչ դուրս գալու հնարավորությունները, Մխիթարյանը պատասխանել է, որ խնդիրը բարդ կլինի լուծել:
«Այնպիսի խմբում ենք հանդիպել, որ բարդ կլինի լուծել այդ խնդիրը։ Սակայն կարծում եմ՝ պետք է փորձենք առաջ շարժվել քայլ առ քայլ։ Պետք է հաշվի առնել, որ ունենք այնպիսի հավաքական, որը դեռ նոր է կազմավորվում», – ասել է ֆուտբոլիստը։
Հարցին, թե ի՞նչ նորություններ կան նրա՝ այլ թիմ տեղափոխվելու կապակցությամբ, Մխիթարյանն ասել է.
«Ես ամբողջությամբ կենտրոնացած եմ Հայաստանի հավաքականի խաղերի վրա, որից հետո միայն կմտածեմ ակումբային գործերիս մասին»։
Հարցին, թե Եվրոպական հավաքականներից ու ՞մ շանսերն է ավելի բարձր գնահատում Եվրո-2016-ի ժամանակ, կիսապաշտպանը պատասխանել է. «Եթե ընտրելու լինեմ բոլոր հավաքականներից, կպատասխանեմ՝ Գերմանիա, Անգլիա և Ֆրանսիա»։

Midfielder for the German football club Borussia Dortmund Henrikh Mkhitaryan said Wednesday, May 25 that he is currently concentrated on the games of the Armenian national team.
“I’ll think about my club engagements later,” Mkhitaryan told a press conference in Los Angeles.
According to him, they haven’t managed to explore the Guatemalans with whom they are going to play on May 28, but added that Armenia will be playing with quite serious teams.
“We are included in a group with some of the world's best teams so reaching the World Cup final will be tough,” Mkhitaryan said.
“We should move forward step by step, given that our team has just begun taking shape.”
Mkhitaryan has been linked with a move to the Premier League following a sensational season for Dortmund.
Reports from Russia last week claimed the Gunners have already held talks with the player’s representatives and he has begun house hunting in London.
And German newspaper Bild said the Blues were also keen to sign the Armenia international for a fee of £46million (around $6 million).
However, both clubs could be forced to wait, as fresh reports in Bild claim Dortmund will make a shock decision to keep him for one more season and allow him to leave for free next year.