2015 թվականին գործազրկության մակարդակը Հայաստանում աճել է մինչև 18.5%՝ նախորդ տարվա 17.6%-ի փոխարեն: Գործազրկության աճն ուղեկցվել է արտերկրից ստացվող դրամական փոխանցումների կրճատմամբ, ինչն անդրադարձել է տնային տնտեսությունների եկամուտների մակարդակի վրա:
Այս մասին է նշվում Կենտրոնական բանկի 2015 թվականի ֆինանսական կայունության հաշվետվությունում: ԿԲ կանխատեսմամբ, 2016 թվականին գործազրկության մակարդակը կմնա գրեթե անփոփոխ, իսկ աշխատավարձի աճը կլինի համեմատաբար ցածր (3.6%):
Գործազրկության աճը և տրանսֆերտների կրճատումը ազդել են տնային տնտեսություններին տրամադրվող վարկերի ծավալների վրա: Դիտարկվող ժամանակահատվածում բանկերի կողմից տրամադրված վարկերի ծավալը նվազել է 4%-ով, իսկ վարկային կազմակերպությունների և գրավատների նկատմամբ պարտավորություններն ավելացել են համապատասխանաբար 2.7% ու 3.1%-ով:
Վարկային հաստատությունների նկատմամբ ռեզիդենտ տնային տնտեսությունների ընդհանուր պարտավորությունները նվազել են 3%-ով և կազմել 920 մլրդ դրամ (մոտ 307 հազար դրամ՝ մեկ բնակչի շնչով):
Սպառողական վարկերի մասով գրանցվել է 5.6% նվազում՝ պայմանավորված քարտային վարկերի, ավտովարկերի և այլ սպառողական վարկերի կրճատմամբ: Ոսկու գրավով և կենցաղային, համակարգչային տեխնիկայի ձեռքբերման վարկերն ավելացել են համապատասխանաբար 4.2%-ով և 11%-ով: Սպառողական վարկավորման կառուցվածքում շարունակում են գերակշռող մասնաբաժին ունենալ քարտային և ոսկու գրավով վարկերը: Sպառողական վարկավորումը խոչընդոտող հիմնական գործոններ են մնում տնային տնտեսությունների եկամուտների կրճատումը:
Ընդհանուր առմամբ, 2015-ի առաջին կեսին սպառողական վարկերի պայմանները և ընթացակարգերը խստացվել են, սակայն երրորդ եռամսյակից սկսած դիտարկվել է պայմանների մեղմացում՝ պայմանավորված բանկերի և այլ ֆինանսական հաստատությունների միջև մրցակցության աճով:
2015 թ. ընթացքում բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրված հիփոթեքային վարկերն ավելացել են 4.2%-ով, որին հիմնականում նպաստել է անշարժ գույքի ձեռքբերման հիփոթեքային վարկերի 6.5% աճը: Անշարժ գույքի վերանորոգման և կառուցապատման հիփոթեքային վարկերը նվազել են 5.1%-ով:
2015-ի ընթացքում 4 տոկոսային կետով նվազել է արտարժութային հիփոթեքային վարկերի մասնաբաժինը, սակայն այն մնում է բավականաչափ բարձր՝ 54%, ինչը վկայում է դրամային եկամուտներ ստացող վարկառուների՝ արտարժութային ռիսկի նկատմամբ խոցելիության մասին:

В 2015 году уровень безработицы в Армении увеличился до 18,5% вместо 17,6% в 2014 году. Рост безработицы сопровождался сокращением объема денежных переводов из-за рубежа, что отразилось на уровне доходов населения.
Об этом говорится в отчете Центрального банка РА по финансовой стабильности за 2015 год. По прогнозам ЦБ, уровень безработицы в Армении останется неизменным в 2016 году, в то время как рост заработной платы будет относительно низким (3,6%).
Рост безработицы и сокращение трансфертов повлияло на объем кредитов, предоставляемых физическим лицам. Объем кредитов, выданных банками за отчетный период, снизился на 4%, в то время как обязательства по отношению к кредитным организациям и ломбардам увеличились на 2,7% и 3,1% соответственно.
Общая сумма обязательств населения перед кредитными организациями снизилась на 3%, составив 920 млрд драмов (около 307 000 ($640) на душу населения).
По линии потребительских кредитов зафиксировано снижение на 5,6% за счет сокращения автокредитования, карточных и других потребительских кредитов. Займы под залог золота и кредиты на приобретение бытовой техники выросли на 4,2% и 11% соответственно.
Карточные кредиты и займы под залог золота продолжают составлять большую часть потребительского кредитования. Сокращение доходов хозяйств остается главным фактором, мешающим росту потребительского кредитования.
В целом, в первой половине 2015 года условия и процедура выдачи потребительских кредитов стали более жесткими, однако с начала третьего квартала условия стали более лояльными на фоне роста конкуренции между банками и другими финансовыми учреждениями.
Количество ипотечных кредитов, выданных банками и кредитными организациями в 2015 году, увеличилось на 4,2%, что в основном связано с увеличением ипотечных кредитов на приобретение недвижимости на 6,5%. Ипотечные кредиты на ремонт и строительство недвижимости снизились на 5,1%.