Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանը դարձել է Եվրոպայի առաջնության փոխչեմպիոն:
Հենացատկերի վարժությունում Դավթյանը հավաքելով 15.316 միավոր՝ արծաթե մեդալ է նվաճել, տեղեկացնում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն: Այս ձևում լավագույն արդյունք` 15.399, գրանցել է Ուկրաինան ներկայացնող Օլեգ Վերնյաևը:
Ավելի վաղ՝ հավաքականի մյուս անդամներից Հարություն Մերդինյանը դարձել էր Եվրոպայի չեմպիոն՝ անկախ ՀՀ-ի պատմության մեջ առաջին անգամ, իսկ Վահագն Դավթյանն՝ արծաթե մեդալակիր:
Հարություն Մերդինյանն աշխարհի 2015-ի բրոնզե մեդալակիր է նժույգթափերում, 2016-ի աշխարհի գավաթի ոսկե մեդալակիր: Վահագն Դավթյանը 2016-ի մարմնամարզության աշխարհի գավաթի արծաթե մեդալակիր է օղակների վարժությունում:
Արթուր Դավթյանը 4-րդն էր 2016-ի աշխահի գավաթի խաղարկությունում (հենացատկ), 2013-ի Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր է, 2015-ի Միխայիլ Վորոնինի գավաթի խաղարկությունում առաջինն էր բազմամարտում ու հենացատկում:

Член сборной Армении по гимнастике Артур Давтян стал серебряным призером чемпионата Европы по спортивной гимнастике, проходящем в швейцарском городе Берн.
В опорных прыжках Давтян набрал 15.316 очков и уступил украинцу Олегу Верняеву, передает пресс-служба НОК Армении.
Ранее стало известно, что еще один член сборной Армении Арутюн Мердинян впервые в истории независимой Республики Армения стал чемпионом Европы, а Ваагн Давтян – серебряным призером.
Арутюн Мердинян – бронзовый медалист чемпионата мира 2015 года в упражнении на коне, золотой призер Кубка мира 2016 года. Ваагн Давтян – серебряный призер Кубка мира по спортивной гимнастике в упражнении на кольцах.
Артур Давтян был 4-м на розыгрыше кубка мира 2016 года, также является бронзовым призером чемпионата Европы 2013 года.
Главный тренер сборной Армении по гимнастике – Акоп Серобян.
Читайте также:Впервые в истории независимой РА: Арутюн Мердинян стал чемпионом Европы по спортивной гимнастике