Երևանի Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կայացել է «Նոր անուններ» պատանի երաժիշտ-կատարողների 6-րդ միջազգային փառատոնի հանդիսավոր բացումը: Պատանի երաժիշտները հանդես են եկել Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի հետ՝ դիրիժորներ Ալան Կիրկոպի (Մալթա) և Հարություն Արզումանյանի ղեկավարությամբ:
Փառատոնն այս տարի կանցկացվի մայիսի 28-31-ը: Միջոցառումը նախաձեռնել և կազմակերպում է Հայաստանի «Նոր անուններ» ծրագիրը (ղեկավար` «Մշակույթի գործիչների ընկերակցության» նախագահ, ՀՀ Մշակույթի վաստակավոր գործիչ Սիլվա Մեքինյան):
Փառատոնն անցնելու է ՀՀ նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանի բարձր հովանու ներքո, ինչպես նաև՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ (գեղ. ղեկավար և գլխ. դիրիժոր` Էդուարդ Թոփչյան) և Հայաստանի պետական կամերային (գեղ. ղեկավար և գլխ. դիրիժոր` Վահան Մարտիրոսյան) նվագախմբերի աջակցությամբ:
Փառատոնի գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
«Նոր անուններ» փառատոնը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությունը ստացած ծրագրերի շարքում ամենահաջողվածներից է: Տարիներ շարունակ այն համախմբում է շնորհալի պատանիների՝ նրանց հնարավորություն ընձեռելով ներկայացնել իրենց կատարողական հմտությունները, բացահայտել տաղանդը, և որն ամենակարևորն է՝ լուրջ քննություն բռնել երաժշտասեր հանրության և պրոֆեսիոնալ երաժիշտների լսարանի առջև: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի անունից փառատոնի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին մաղթում եմ ստեղծագործական նորանոր ձեռքբերումներ՝ դասական երաժշտությունը որպես ազգային հարստություն պահպանելու և դրա միջոցով մեր ժողովրդի ներդաշնակ զարգացումն ապահովելու գործում»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Պատանի երաժիշտ-կատարողների ներկայացուցչական հավաքին այս անգամ մասնակցում են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Մալթայի, Կորեայի, ԱՄՆ-ի, Կանադայի, Բուլղարիայի, Վրաստանի մինչև 18 տարեկան 5 տասնյակից ավելի շնորհալի պատանի երաժիշտ-կատարողներ՝ միջազգային և հանրապետական մրցույթների ու փառատոների բազմակի դափնեկիրներ, տարբեր հիմնադրամների կրթաթոշակառուներ:
Փառատոնի շրջանակում մասնակիցների համար կազմակերպվել է մշակութային բազմազան ծրագիր, որը թույլ կտա օտարազգի պատանիներին ծանոթանալ Հայաստանին՝ դիտել Երևանի տեսարժան վայրերը, այցելել Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին, տեսնել Սևանը և այլն:

New Names 6th International Festival opened on Saturday, May 28, at the Komitas Chamber Music House in Yerevan, Armenia.
At the opening, the young musicians performed with the State Chamber Orchestra of Armenia under the baton of Harutyun Arzumanyan and Alan Kirkop (Malta).
The festival will run through May 31, 2016. It is organized on the initiative of the New Names program in Armenia (coordinator, president of the Union of Workers of Culture, Honored Worker of Culture of Armenia Silva Meqinyan).
The festival will be held under the high patronage of Armenia’s First Lady Rita Sargsyan and with the support of the Ministry of Culture, the National Philharmonic Orchestra of Armenia (artistic director and principal conductor Eduard Topchjan), and the State Chamber Orchestra of Armenia (artistic director and principal conductor Vahan Martirosyan).
VivaCell-MTS is the general partner of the festival.
“New Names is one of the most successful projects we have ever supported,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said. “It serves as a unique platform for talented children to present their performing skills.”
This year the festival hosts over 50 talented young musicians under 18 from Armenia, Russia, Germany, France, Malta, Korea, the U.S., Canada, Bulgaria, and Georgia. The participants are winners of national and international festivals and recipients of various scholarships.
In the framework of the festival, a cultural program has been organized for the participants. They will get familiar with Armenia, have a sightseeing tour around Yerevan, visit Mother See of Holy Etchmiadzin, Lake Sevan, and other sites of interest.