Մայիսի 28-ին Թբիլիսիում տեղի է ունեցել Black Sea Cup 2016 բոդիբիլդինգի և ֆիթնեսի միջազգային մրցաշարը, որին մասնակցել են մարզիկներ Հայաստանից, Վրաստանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Ադրբեջանից, Հունաստանից, Թուրքիայից և այլ երկրներից:
Հայաստանը ներկայացնում էր երկրի հավաքականը` 5 մարզիկների մասնակցությամբ, պատվիրակությունը գլխավորում էր Հայաստանի բոդիբիլդինգի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Գևորգ Հակոբյանը:
Դասական բոդիբիլդինգում ոսկե մեդալ է նվաճել Հայաստանի ներկայացուցիչ Արթուր Հարությունյանը, բոդիբիլդինգում`Լևոն Հովհաննիսյանը նվաճել է բրոնզե մեդալ, Men`s Physique մարզաձևում Կևորկ Թութունջյանն ու Առաքել Ջեյրանյանն արծաթ ու բրոնզ են նվաճել:
Բիկինի ֆիթնեսի մասնակից Աննա Ավակովան մրցանակային տեղ չի գրավել:
Հայաստանի բոդիբիլդինգի ազգային ֆեդերացիան հիմնվել է 1997 թ.: Հավաքականի ներկայացուցիչներն ամեն տարի մասնակցում են տարածաշրջանային առաջնություններին և նվաճում են մրցանակային տեղեր: Արդեն 6 տարի է Երևանում անցկացվում է Բոդիբիլդինգի համահայկական առաջնություն` Գագիկ Ծառուկյանի գավաթ: 2016-ի հունիսի 4-ին Երևանում կանցնեն Men`s Physique-ի և Բիկինի ֆիթնեսի մրցումներ:

28 мая в Тбилиси состоялся международный турнир по бодибилдингу и фитнесу Black Sea Cup 2016 среди лучших представителей данных видов спорта из Армении, Грузии, России, Украины, Азербайджана, Греции, Турции и других стран.
Армению на соревнованиях представляла сборная страны в составе 5 атлетов и во главе с президентом национальной федерации бодибилдинга РА Геворгом Акопяном.
В ходе турнира были объявлены абсолютные чемпионы в соревнованиях по бодибилдингу, классическому бодибилдингу, Менс Физик и фитнес-бикини.
В соревнованиях по классическому бодибилдингу представитель Армении Артур Арутюнян завоевал золотую медаль, в бодибилдинге Левон Ованнисян завоевал бронзовую медаль, в Менс Физик армянские атлеты Кеворк Тутунджян и Аракел Джейранян удостоились серебра и бронзы соответственно. Бикинистка Анна Авакова не заняла призового места.
Армянская федерация бодибилдинга была основана в 1997 году. Представители сборной ежегодно принимают участие в региональных чемпионатах и завоевывают призовые места. Уже 6 лет, как в Ереване проходит открытый Панармянский чемпионат по бодибилдингу – Кубок Гагика Царукяна. 4 июня 2016 года в Ереване пройдут соревнования по Менс физик и фитнес-бикини.