Հնարավոր է՝ շաքարավազի ներկրման ոլորտին օրենքով մենաշնորհ տրվի: Այս մասին մայիսի 30-ին Ազգային ժողովում մենաշնորհի դեմ պայքարի վերաբերյալ լրագրողների հարցին ի պատասխան հայտարարել է Էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
«Հայաստանի շաքար արտադրող գործարանն այսօր աշխատում է իր հզորության 25-30%-ի չափով: Հիմա հարց է՝ առհասարակ այդ 25-30%-ն էլ չպետք է թույլ տալ, որ աշխատի՞, թե՞ ավելի լավ է օրենքով իրեն ճանաչել մենաշնորհ, բայց պայմաններ առաջադրել: Օրինակ, պետք է ապահովի նավազագույնն այսքան աշխատատեղ, այսքան պետական բյուջեի մուտքեր, թափանցիկություն: Այդ դեպքում, անկախ նրանից, թե ովքեր են սեփականատերերը, գուցե պետությունը նաև աջակցի այդ կազմակերպությանը՝ արտահանում կազմակերպի»,- պարզաբանել է Մինասյանը:
Լրագրողի հարցին, թե այսինքն կառավարությունը փորձում է օրենքով օրինականացնել այն, ինչն այսօր անօրինական ճանապարհով կատարվում է, Մինասյանը պատասխանեց. «Ոչ, ես ասում եմ հետևյալը՝ սրանք հարցեր են, որոնք պետք է քննարկվեն», մեջբերում է Panorama.am-ը:
Կառավարության ներկայացուցիչը բերել է Շվեյցարիայի օրինակը՝ այնտեղ աղ արդյունահանող ձեռնարկությանը տրվել է բացառիկ իրավունք՝ Շվեյցարիա աղի ներմուծման թույլտվություն տալու առումով: Նրա խոսքով, դա նույնպես մասնավոր ընկերություն է, օրենքով տվել են իրավունք, նույնը կարող է լինել նաև Հայաստանում:
Մայիսին Ազգային ժողովում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հավաստիացրել է, որ հայաստանում յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է ներկրել ինչ ցանկանա. «Ես լինելու եմ հետևողական, որեւէ մի գերատեսչության, նախարարության, պատկան մարմինների կողմից առանձնակի մոտեցումներ չեն լինելու: Լինելու են հավասար պայմաններ, հավասար հարկային դաշտ»:

Министр экономики Арцвик Минасян не исключает, что государство предоставит компании, импортирующей сахар, законную монополию. Об этом министр экономики заявил в Национальном Собрании Армении на встрече с журналистами.
По словам Минасяна, завод по производству сахара в Армении работает на 25-30% своей мощности. «Вопрос в том, нужно ли запретить и эти 25-30%, или лучше по закону признать монополию, а уж потом предъявлять требования? Например, требовать, чтобы работали на 90% мощности, сохранили минимальное число рабочих мест, обеспечили такой-то взнос в бюджет, транспарентность. Тогда, независимо от владельца, государство может даже помочь с экспортом», сказал Арцвик Минасян.
На вопрос, не получается ли, что правительство легализует незаконную монополию, он ответил: «Это вопросы, которые следует обсуждать. Правильно ли в сферах, где есть отечественное производство, давать свободу только импортерам, или интересы государства требуют регуляции, в том числе, посредством предоставления монополий», – сказал Минасян, цитрует Panorama.am.
В мае премьер-министр Армении заявил, что нет никаких преград для совершения импорта любого товара. «Много говорят о том, что есть монополии в импорте жидкого топлива, сахара, разного продовольствия. Сейчас я заявляю, что любой бизнесмен может импортировать все, что захочет. Пусть все занимаются бизнесом. Никаких искусственных преград не будет», – мказал Абраамян.