Ծանոթանալով ցանկին` PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 նորույթ, որոնք կցուցադրվեն հունիսին Երևանի կինոթատրոններում:
«Ֆինանսական հրեշը» (օրիգ. անվանումը` Money Monster)
Թրիլեր, դրամա, կրիմինալ, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Ջոդի Ֆոսթեր
Դերերում` Ջորջ Քլունի, Ջուլիա Ռոբերթս, Ջեք Օ’Քոննել, Դոմինիկ Ուեսթ, Քաթրինա Բալֆ
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 2-ին
Օսկարակիր Ջոդի Ֆոսթերն իրեն հիանալի է զգում նաև ռեժիսորի դերում` ոչ ստանդարտ և զարմանալի պատմություններ նկարահանելով վառ անհատականությունների կյանքից: «Ֆինանսական հրեշը» քրեական թրիլերի ժանրում ուժերը փորձելու հավակնություն է: Գերազանց դերասանական կազմ հավաքելով և ամուր դրամատիկ հիմք ունենալով` Ֆոսթերը գնացել է արդեն պաշտամունքային դարձած «Հեռախոսախցիկի» և «Գաղտնի սենյակի» հետքերով: Ֆիլմի սյուժեն ծավալվում է հայտնի հեռուստահաղորդավար Լի Գեյթսի շուրջ, որի ֆինանսական խորհուրդները նրան Ուոլ Սթրիթի իսկական գուրու են դարձրել: Շոուի հանդիսատեսներից մեկը, հետևելով Լիի անհաջող խորհրդին, կորցրել է իր ամբողջ կարողությունն ու այժմ վրեժ է ուզում լուծել: Նա պատանդ է վերցնում հայտնի անձին և այդպիսով բարձրացնում է հաղորդման վարկանիշը. մարդիկ քարացել են էկրանների առջև` ակնկալելով ստանալ այն հարցի պատասխանը, թե որն է մարդկային կյանքի գինը:
«Լավ տղաները» (օրիգ. անվանումը` The Nice Guys)
Դետեկտիվ, կատակերգություն, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Շեյն Բլեք
Դերերում` Ռայան Գոսլինգ, Ռասսել Քրոու, Մեթ Բոմեր, Քիմ Բեյսինգեր
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 9-ին
Լոս Անջելես, 1970-ականներ, մասնավոր խուզարկու Հոլլանդ Մարչն ու վարձու գրոհային Ջեքսոն Հիլը ստիպված են միասին աշխատել, բացահայտելու համար անհետացման և սպանության մասին խճճված գործը: 90-ականների պաշտամունքային մարտաֆիլմերի «հայր» Շեյն Բլեքը զարմանալիորեն կարողանում է շաղախել մարտաֆիլմը սրամիտ ու շատ ծիծաղելի երկիծանքով: Նրա ֆիլմերն իրավիճակների կատակերգություն չես անվանի բառիս բուն իմաստով, սակայն նուրբ, գրեթե աննկատ հեգնանքը տեսանելի է բոլոր իրավիճակներում, որոնք նկարագրված են ֆիլմում: «Լավ տղաներն» առնվազն լավ պատմություն են խոստանում, որտեղ շատ լուրջ թեմաները ներկայացվում են Բլեքին հատուկ թեթևությամբ:
«Դորիին որոնելիս» (օրիգ. անվանումը` Finding Dory)
Համակարգչային անիմացիա, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսորներ` Էնդրյու Սթենթոն, էնգուս ՄաքԼեյն
Դերերում` Էլեն դը Ջեներիս, Ալբերտ Բրուքս, Հայդեն Ռոուլենս, Դայան Քիթոն, Յուջին Լևի
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 16-ին
13 տարի առաջ Pixar ստուդիան հանրությանն է ներկայացրել ուսուցողական և հուզիչ մի պատմություն, որտեղ հայրը օվկիանոս է կտրում որդուն գտնելու համար: Սակայն, կերպարների անհետացման պատմությունը դրանով չի ավարտվում` նոր ֆիլմում համակրելի, սակայն մի քիչ հիմարիկ Դորի (Մարլինի ընկերակիցը) անունով ձկնիկը ևս մեկ հետաքրքիր արկածի պատճառ կդառնա: Վերջին տասնամյակում տեխնոլոգիաները շատ են զարգացել, դրանում կինոդիտողն անձամբ է կհամոզվի` համեմատելով սիքվելի որակը 2003-ի օրիգինալի հետ:
«Անկախության օրը. Վերածնունդ» (օրիգ. անվանումը` Independence Day: Resurgence)
Ֆանտաստիկա, մարտաֆիլմ, ֆիլմ-աղետ, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Ռոլանդ Էմերիխ
Դերերում` Լիամ Հեմսվորթ, Ջեֆ Գոլդբլյում, Բիլլ Փուլլման, Ջանդ Հիրշ, Վիվիկա Ֆոքս, Շարլոտա Գենսբուր
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 23-ին
Սա հավանաբար 2016-ի ամենասպասված ֆիլմն է, որի մասին խոսվել է 10 տարի շարունակ: 20 տարվա վաղեմության աղմկահարույց ֆիլմի շարունակությունն է, որտեղ հսկայական նավերով ներխուժած անողոք եկվորները կարողացան ոչնչացնել ամբողջ մարդկությունը: Իրադարձությունները ծավալվում են առաջին ֆիլմից 20 տարի անց: Երկիր մոլորակում, որը դեռ ուշքի չի եկել 1996թ, հարձակումից, նոր սերունդ է մեծացել, որը յուրացրել է այլմոլորակայինների տեխնոլոգիաները: Կասկածներ կան, որ այլմոլորակայինները փարոս են թողել, որը կարող է կրկին գրավել զավթիչներին, սակայն գտնել այն չի հաջողվում: Դատելով թրեյլերում ցուցադրված ավերածությունների ծավալներից` Ռոլանդ Էմերիխը որոշել է այս անգամ վերջնականապես վերացնել աշխարհը:
«Մեծ և բարի հսկան» (օրիգ. անվանումը` The BFG)
Ընտանեկան, արկածային, ԱՄՆ, 2016թ.
Ռեժիսոր` Սթիվեն Սփիլբերգ
Դերերում` Մարկ Ռայլենս, Ռուբի Բարնհոլլ, Պենելոպա Ուիլթոն, Ռեբեկկա Հոլլ, Բիլլ Հեյդեր, Ջեմեյն Քլեմենթ
Պրեմիերան Երևանում հունիսի 30-ին
Սփիլբերգի նախորդ ֆիլմը` «Լրտեսների կամուրջը» իսկական փորձություն էր մեծ ռեժիսորի համար, ուստի զարմանալի չէ, որ դրանից հետո նա դիմել է իր համար ավանդական ընտանեկան կինոյի ժանրին: Այստեղ Սփիլբերգը հավասարը չունի: «Մեծ և բարի հսկան» հիմնված է անգլիացի գրող Ռոնալդ Դալի համանուն վեպի վրա, որտեղ սովորական աշխարհը միահյուսված է հեքիաթայինի հետ` և այստեղ իշխում են հսկաները: Գլխավոր հերոսուհի Սոֆին դառնում է ԲԴՎ անունով հսկայի ընկերը, երբ նրանք միասին արկածների են գնում չեզոքացնելու համար մարդակերներին, որոնք ներխուժել են մարդկանց աշխարհ:

30 Май 2016 - 10:34 AMT
Ознакомившись с расписанием, PanARMENIAN.Net представляет пять новинок, которые можно будет посмотреть в июне в кинотеатрах Еревана.
«Финансовый монстр» (ориг. название Money Monster)
Триллер, драма, криминал, США, 2016 год
Режиссер Джоди Фостер
В ролях Джордж Клуни, Джулия Робертс, Джек О’Коннелл, Доминик Уэст, Катрина Балф
Премьера в Ереване 2 июня
Оскаровский лауреат Джоди Фостер прекрасно чувствует себя и в режиссерском кресле, снимая нестандартные и удивительные истории из жизни совершенно незаурядных личностей. «Финансовый монстр» – попытка режиссера попробовать себя в новом жанре криминального триллера. Собрав отличный актерский состав и используя крепкую драматическую основу, Фостер пошла по стопам ставших уже культовыми «Телефонной будки» и «Тайной комнаты». Сюжет фильма разворачивается вокруг Ли Гейтса, известного телеведущего, чьи финансовые советы сделали его настоящим гуру Уолл-Стрит. Один из зрителей шоу, воспользовавшись неудачным советом Ли, потерял все свое состояние и теперь хочет возмездия. Он берет знаменитость в заложники и тем самым поднимает рейтинги передачи, люди замерли перед экранами в ожидании ответа на вопрос: сколько стоит человеческая жизнь?
«Славные парни» (ориг. название The Nice Guys)
Детектив, комедия, США, 2016 год
Режиссер Шейн Блэк
В ролях Райан Гослинг, Рассел Кроу, Мэтт Бомер, Ким Бейсингер
Премьера в Ереване 9 июня
Лос-Анджелес, 1970-е годы, частному сыщику Холланду Марчу и наемному костолому Джексону Хили приходится работать вместе, чтобы раскрыть запутанное дело о пропаже и убийстве. «Отец» культовых боевиков 90-х Шейн Блэк владеет удивительным умением совместить забористый боевик с крайне остроумной и очень смешной сатирой. Его фильмы нельзя назвать комедиями положений в прямом смысле слова, однако тонкая, едва уловимая ирония просматривается во всех ситуациях, описываемых в его картинах. «Славные парни» обещают, по крайней мере, неглупую историю, в которой очень серьезные темы будут разыграны с присущей Блэку легкостью и уютом.
«В поисках Дори» (ориг. название Finding Dory)
Режиссеры Эндрю Стэнтон, Энгус МакЛэйн
В ролях Эллен ДеДженерес, Альберт Брукс, Хайден Роуленс, Дайан Китон, Юджин Леви
Премьера в Ереване 16 июня
13 лет назад студия Pixar представила публике поучительную и трогательную историю отца, который пересек огромный океан, чтобы найти сына. Однако, история пропажи персонажей на этом не закончилась – в новом фильме симпатичная, но немного придурковатая рыбка по имени Дори (спутница Марлина) станет причиной для начала еще одного захватывающего приключения. На протяжении последнего десятилетия технологии значительно шагнули вперед, в чем зритель лично убедится, сравнив качество прорисовки сиквела с оригиналом 2003 года.
«День независимости: Возрождение» (ориг. название Independence Day: Resurgence)
Фантастика, боевик, фильм-катастрова, США, 2016 год
Режиссер Роланд Эммерих
В ролях Лиам Хемсворт, Джефф Голдблюм, Билл Пуллман, Джадд Хирш, Вивика Фокс, Шарлотта Генсбур
Премьера в Ереване 23 июня
Пожалуй, один из самых ожидаемых картин 2016 года, разработка которой велась на протяжении последних 10 лет. Продолжение нашумевшего 20 лет назад фильма, в котором безжалостные пришельцы в гигантских кораблях смогли уничтожить практически все человечество. События происходят спустя два десятилетия после первого фильма. На Земле, полностью не оправившейся после нападения 1996 года, выросло новое поколение, освоившее технологии инопланетян. Существует подозрение о том, что инопланетяне оставили маяк, который снова может привлечь захватчиков, но найти его не удается. Судя по масштабам разрушений, показанных в трейлерах, Роланд Эммерих решил на этот раз уничтожить мир окончательно.
«Большой и добрый великан» (ориг. название The BFG)
Семейный, приключения, США, 2016 год
Режиссер Стивен Спилберг
В ролях Марк Райлэнс, Руби Барнхилл, Пенелопа Уилтон, Ребекка Холл, Билл Хейдер, Джемейн Клемент
Премьера в Ереване 30 июня
Предыдущая картина Спилберга «Шпионский мост» стала настоящим испытанием для великого режиссера, поэтому неудивительно, что после он обратился к традиционному для себя жанру семейного кино. Здесь Спилбергу нет равных. «Большой и добрый великан» основан на одноименном романе английского писателя Роальда Даля, в котором обычный мир переплетается со сказочной страной – и здесь балом правят великаны. Главная героиня Софи становится другом великана по имени БДВ, когда они направляются на поиски приключений, чтобы захватить злых великанов-людоедов, которые вторгались в человеческий мир.