Մայիսի 29-ին միջազգային ֆիլատելիստական ցուցահանդեսի ՝ «Նյու Յորք 2016»-ի շրջանակներում տեղի է ունեցել «Նյու Յորք 2016» ցուցահանդեսին նվիրված գեղաթերթիկի մարման պաշտոնական արարողությունը:
Գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է Նյու Յորքի երկնաքերերից մեկը՝ լուսավորված Հայաստանի դրոշի գույներով: Նամականիշը ունի խնձորի տեսք, որը խորհրդանշում է Նյու Յորք քաղաքը (Նյու Յորքն ամերիկյան խոսակցական լեզվով ասում են «Մեծ Խնձոր»), հայտնում է «Հայփոստ» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունը:
Մարումն իրականացրել են ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան, մշտական ներկայացուցիչ Զոհրապ Մնացականյանը և «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ»-ի կառավարող տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Տեխնիկական տվյալներն են. անվանումը՝ «Հայաստանի մասնակցությունը Համաշխարհային ֆիլատելիստական ցուցահանդես Նյու Յորք-2016-ին», թողարկմանը օրը` 29-ը մայիսի, 2016թ., դիզայնը` Խուան Պաբլո Գեչիջյան, Վահագն Մկրտչյան: Տպագրվել է` Cartor, Ֆրանսիա
Նամականիշի չափսերն են` 40,0 x 39,2 մմ, գեղաթերթիկինը` 90,0 x 55,0 մմ: Տպաքանակը 30 000 հատ է:
Հայփոստը մասնակցում է Համաշխարհային Ֆիլատելիստական Ցուցահանդեսին:
Տասնամյակը մեկ կազմակերպվող մեծագույն ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդեսը գործում է 2016թ-ի մայիսի 28-ից հունիսի 4-ը Նյու Յորքում:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են տարբեր երկրների հարյուր քսանից ավել ֆիլատելիստական միություններ և կազմակերպություններ, ավելի քան հիսուն երկրների փոստային կապի ազգային օպերատորներ: Հայփոստը առաջին անգամ առանձին տաղավարով է մասնակցում նմանատիպ մեծության ցուցահանդեսի, ինչը ֆիլատելիստական աշխարհի համար ավելի ճանաչելի կդարձնի Հայաստանը:

On May 29, the stamped souvenir sheet “Armenia at the World Stamp ShowYork 2016” was officially cancelled and put into circulation in New York on the sidelines of the biggest international philatelic exhibition, NY 2016.
The stamp of the souvenir sheet depicts a New York skyscraper lit up with the colors of the Armenian flag. The stamp has the shape of an apple, symbolizing the New York City, which is commonly known as the Big Apple.
The official cancellation ceremony was carried out by Armenia’s permanent representative to the United Nations Zohrab Mnatsakanyan and the Managing Director of HayPost Trust Management Juan Pablo Gechidjian.
HayPost CJSC is participating in the biggest international philatelic exhibition – World Stamp Show – NY 2016. World Stamp Show -NY 2016 is a major once-a-decade eight day international philatelic exhibition set to take place from May 28 through June 4 in New York City, U.S. More than 120 philatelic associations and organizations and over 50 national postal operators from all over the world will take part in the event.