Մենաշնորհների մասին ուսումնասիրությունը վարչապետի նախանշած ժամկետներում չի լինի: Այս մասին է հայտարարել Էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը ազգային ժողովում՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Նա հայտնել է, որ տեղեկատվության հավաքագրման աշխատանքներն իրենք իրականացնում են, բայց համապատասխան տեղեկատվության առումով ապահովված չեն, հետևաբար կարիք կա ժամկետները երկարացնելու: «Պատասխանատվությունը իմ վրա է, որովհետև ես չեմ ուզում հրապարակել մի փաստաթուղթ, որը լիարժեք տեղեկատվական ապահովվածություն չունի: Դրա համար ես ինքս, գուցե, կխնդրեմ վարչապետին, որպեսզի երկարացնի ժամկետը», -շեշտել է Մինասյանը, գրում է Panorama.am-ը:
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը մայիսի 12-ին շաբաթ ժամանակ էր տվել էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ պարզելու՝ որոնք են Հայաստանում մենաշնորհները և կազմել դրա վերաբերյալ ցուցակ: Վարչապետի տված ժամկետը ավարտվում է հունիսի 2-ին:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության մայիսի 12-ի նիստում հայտարարել է, որ ՀՀ-ում պետք է ձևավորվի առավել քիչ ծախսատար պետական կառավարման ապարատ: Նա խոսել է դրան հասնելու 3 ուղղության մասին: Դրանք են կոռուպցիայի դեմ պայքարն, ավելորդ ծախսերի ու ուռճացված պետական ապարատի կրճատումը:

Министерство экономики Армении не сможет представить премьер-министру Овику Абрамяну заключения по анализу имеющихся в республике монополий в указанные главой правительства сроки. Об этом 30 мая заявил в Национальном Собрании РА глава Минэкономики Арцвик Минасян, отвечая на вопросы журналистов.
Он отметил, что сбор информации продолжается, однако определенными сведениями министерство не обеспечено, следовательно, существует необходимость продлить сроки.
«Ответственность лежит на мне, и я не хочу представлять такой документ, который не обладает полноценной информационной базой. Для этого, возможно, я лично попрошу премьер-министра продлить сроки выполнения данного поручения», – подчеркнул Минасян, пишет Panorama.am.
На состоявшемся 12 мая заседании правительства Армении премьер-министр РА Овик Абраамян поручил министру экономики и предложил Комиссии по защите экономической конкуренции, с привлечением действующих в республике различных международных структур, в самый сжатый срок, максимум в течение трех недель, проанализировать имеющиеся в Армении монополии, их влияние на наличие свободных конкурентных условий и предложить эффективные решения, которые могут исправить сложившуюся ситуацию. Срок, указанный главой правительства РА для выполнения данного поручения, завершается 2 июня.
12 мая премьер-министр Овик Абраамян заявил, что в Армении должен быть сформирован менее затратный государственный аппарат. Он назвал три направления, которые необходимо выполнить.