2016 թվականի մայիսի 30-ին Նյու Յորքում, միջազգային ֆիլատելիստական ցուցահանդեսի շրջանակում մարվել և շրջանառության մեջ է դրվել «Սպորտ. 31-րդ ամառային օլիմպիական խաղեր «Ռիո-2016» թեմային նվիրված 1 նամականիշով գեղաթերթիկ:
Մարումն իրականացրել են ՄԱԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան, մշտական ներկայացուցիչ Զոհրապ Մնացականյանը և «Հայփոստ Թրասթ Մենեջմենթ»-ի կառավարող տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Գեղաթերթիկը ներկայացնում է Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքի տեսարանը: Նամականիշի վրա պատկերված է Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքի հայտնի Կոպակաբանա լողափը, որտեղ ավազի վրա պատկերված են այն մարզաձևերից մի քանիսը, որոնցով Հայաստանի օլիմպիական հավաքականը հանդես է գալու 31-րդ ամառային օլիմպիական խաղերին:
Գեղաթերթիկի անվանումն է` Սպորտ. 31-րդ ամառային օլիմպիական խաղեր «Ռիո-2016», թողարկման օրը` 2016թ. մայիսի 30-ը: Դիզայնը՝ Խուան Պաբլո Գեչիդջյանինն է և Վահագն Մկրտչյանինը: Տպարանը` Cartor, Ֆրանսիա, տպագրությունը` օֆսեթ:
Նամականիշի չափսերն են` 35,0 x 35,0 մմ, գեղաթերթիկի չափսերը` 90,0 x 60,0 մմ:
Գեղաթերթիկի տպաքանակը 30 000 հատ է, հայտնում է «Հայփոստի» մամուլի ծառայությունը:
Հայփոստը մասնակցում է Համաշխարհային Ֆիլատելիստական Ցուցահանդեսին: Տասնամյակը մեկ կազմակերպվող մեծագույն ֆիլատելիստական միջազգային ցուցահանդեսը գործում է 2016թ-ի մայիսի 28-ից հունիսի 4-ը Նյու Յորքում:
Ցուցահանդեսին մասնակցում են տարբեր երկրների հարյուր քսանից ավել ֆիլատելիստական միություններ և կազմակերպություններ, ավելի քան հիսուն երկրների փոստային կապի ազգային օպերատորներ: Հայփոստը առաջին անգամ առանձին տաղավարով է մասնակցում նմանատիպ մեծության ցուցահանդեսի, ինչը ֆիլատելիստական աշխարհի համար ավելի ճանաչելի կդարձնի Հայաստանը:

On the sidelines of the World Stamp Show NY-2016 on Monday, May 30, the stamped souvenir sheet Sport: 31st Summer Olympic Games Rio-2016 was canceled and put into circulation, HayPost CJSC said in a press release.
The souvenir sheet depicts a panoramic view of Rio de Janeiro. The stamp itself shows the famous Copacabana beach in Rio de Janeiro, also depicting some of the sports which Armenia will present during the Olympics.
The official cancellation ceremony was carried out by Armenia’s permanent representative to the United Nations Zohrab Mnatsakanyan and the Managing Director of HayPost Trust Management Juan Pablo Gechidjian.
HayPost CJSC is participating in the biggest international philatelic exhibition – World Stamp Show – NY 2016. World Stamp Show -NY 2016 is a major once-a-decade eight day international philatelic exhibition set to take place from May 28 through June 4 in New York City, U.S. More than 120 philatelic associations and organizations and over 50 national postal operators from all over the world will take part in the event.