Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա կապակցությամբ PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 5 գիրք երեխաների մասին, որոնք, սակայն, մանկական չեն, և որոնք կարելի է վերընթերցել կամ ուղղակի ընթերցել` կրկին ինքդ քեզ երեխա զգալու և շրջապատի երեխաներին ավելի լավ հասկանալու համար:
«Ճանճերի տիրակալը» (օրիգ. Lord of the Flies)`Ուիլյամ Գոլդինգ
Գրքի մասին. «Ճանճերի տիրակալը» այլաբանական վեպը 1983թ. Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր անգլիացի գրող Ուիլյամ Գոլդինգի դեբյուտային գործն է, որը նրան համաշխարհային ճանաչում բերեց: Ավիավթարի հետևանքով անմարդաբնակ կղզում հայտնված երեխաների մասին պատմող գրոտեսկային հակաուտոպիան համարվում է 20-րդ դարի արևմտյան գրականության ամենանշանակալի և հետաքրքիր ստեղծագործություններից մեկը: Հեղինակը չի նշում, թե հատկապես որ պատերազմի տարիներին է տեղի ունենում գործողությունը, և հետո պատերազմն այս պատմության ամենևին էլ առանցքային փաստը չէ: Սյուժեն կառուցված է բարեկիրթ անգլիացի տղաների անձերի շուրջ, որոնք հանկարծ հայտնվում են անսովոր պայմաններում, որտեղ ի հայտ է գալիս նրանց բուն էությունը: Ռալֆն ու Ջեկը առաջատարներ են, դաժան ու սկզբունքներից զուրկ, Խոզուկը կամազուրկ, բարի «բուսաբան» է, մանուկները` ուղղակի կամակատարներ…
Հետաքրքիր փաստեր. Ի սկզբանե «Ճանճերի տիրակալը» մտածված էր որպես ռոբինզոնադայի ժանրում գրված Ռոբերտ Բալանթայնի «Մարջանների կղզին» գրքի հեգնական մեկնաբանություն, որտեղ գովերգվում են վիկտորիանական Անգլիայի կայսերական լավատեսական պատկերացումները:
«Ճանճերի տիրակալը» անվանումը հին հրեաների հեթանոս աստծո` Բաալ զվուվի բառացի թարգմանությունն է, որի անունը (Վելզեվուլ) քրիստոնեության շրջանում սկսեցին նույնացնել սատանայի հետ:
Վեպի ձեռագիրը մերժվել է 21 հրատարակչության կողմից, մինչև որ Faber & Faber որոշեց, որ կհրատարակի այն, սակայն մի պայմանով` որ Գոլդինգը կվերացնի վեպի առաջին էջերը, որտեղ նկարագրված են միջուկային պատերազմի սարսափները: Այդ է պատճառը, որ ընթերցողն այդպես էլ չի իմանում, թե որ պատերազմի մասին է խոսքը:
Հետգրություն. Չպարտադրելով սեփական կարծիքն ընթերցողին` ցանկանում ենք նշել, որ վեպը թույլ նյարդերով մարդկանց համար չէ: Եվ, հավանաբար, ընթերցումից հետո դառնության զգացողություն կառաջանա: Ստեղծագործությունը տարօրինակ են անվանում, նույնիսկ սարսափելի և շոկ առաջացնող, սակայն ստեղծագործության ձգողականությունն անհերքելի է: Ընթերցանության ժամանակ առաջացող որոշակի շոկը միախառնվում է աճող հետաքրքրության և բուն ճշմարտությանը հասնելու ցանկության հետ` հասկանալու համար, թե որքան հեռուն կարող է գնալ մարդը, նույնիսկ փոքր ու «անպաշտպան» երեխան, որը միառժամանակ մոռացել է սիրո, ողորմածության, մարդկության մասին: Այս վեպ-նախազգուշացումը կստիպի մտորել, թե որքան փխրուն է քաղաքակրթությունը:
«Խատուտիկի գինի» (օրիգ. Dandelion Wine)`Ռեյ Բրեդբերի
Գրքի մասին. Ռեյ Բրեդբերիի բարի վիպակը գրված է 20-րդ դարի ամենամեծ երազողի ոգով, սակայն տարբերվում է նրա մյուս ստեղծագործություններից հեղինակի անձնական ապրումների արտացոլումով: Նա մանկության տարիներին ապրել է ԱՄՆ Իլինոյս նահանգի Ուոկիգան քաղաքում: Նույն նահանգում, սակայն արդեն հորինված Գրինթաունում, Բրեդբերին բնակեցնում է իր հերոսներին: Գործողությունը ծավալվում է 1928 թ., երբ Սփոլդինգ եղբայրները` 12-ամյա Դուգլասն ու 10-ամյա Թոմը, արձակուրդներին սկսում են աշխարհը բացահայտել, որտեղ այնքան հետաքրքիր բաներ կան, և ամեն ինչ որևէ նշանակություն ունի: Իսկ նրանց պապիկը գինի է քամում խատուտիկներից, որի յուրաքանչյուր շշում ամռան մասնիկը կա:
Հետաքրքիր փաստեր. Ի սկզբանե Բրեդբերին գրել էր ավելի ծավալուն և բարդ տարբերակ, սակայն, իր խմբագիր Ուոլթեր Բրեդբերիի հորդորով մի քանի մասի է բաժանում իր ստեղծագործությունը:
«Խատուտուկի գինու» շարունակությունը կոչվում է «Ցտեսություն, ամառ», որը լույս է տեսել 2006-ին և «Արհավիրք է մոտենում» վեպի հետ միասին դարձել է մանկական հուշերի եռապատում:
Վիպակի սկզբնական տարբերակում չընդգրկված փոքր պատմվածքները հրատարակվեցին «Խատուտուկի գինուց» մեկ տարի անց` 1958-ին, «Ամառային առավոտ, ամառային գիշեր» ժողովածուի կազմում:
Հետգրություն. Բրեդբերիի թեթև վիպակը ուղղակի ստեղծված է ամռանը կարդալու համար: Արևահամ ու խատուտիկի բույրով այս գիրքը ջերմ հիշողություններ կարթնացնի մանկության մասին, կստիպի այլ կերպ նայել սովորական դարձած շատ բաների, կարթնացնի ոտաբոբիկ խոտերում քայլելու ցանկությունը և կհիշեցնի` ինչպես է, երբ ապրում են անհոգ, միայն ներկայով, որսալով կյանքի պահերը: Բրեդբերիի բոլոր ստեղծագործություններին հատուկ մոգության մասնկիը «Խատուտիկի գինի» վիպակում առավել գործուն է, քանի որ չի տանում ընթերցողին իրականության շրջանակներից դուրս և միևնույն ժամանակ` կտրում է իրականությունից:
«Աննա Ֆրանկի օրագիրը»(օրիգ. Het achterhuis)` Աննա Ֆրանկ
Գրքի մասին. «Աննա Ֆրանկի օրագիրը» հրեա աղջնակ Աննա Ֆրանկի գրառումներն են 1942թ. հունիսի 12-ից մինչև 1944թ. օգոստոսի 1-ը, որոնք նա արել է նացիստներից թաքուն: Սա ևս մեկ ստեղծագործություն է Հոլոքոսթի մասին: Սակայն, ի տարբերություն այլ ստեղծագործությունների, որոնք նկարագրում են նացիստների կողմից հրեաների հալածանքները, «Աննա Ֆրանկի օրագրում» ամեն ինչ մի փոքր այլ է` ոչ թե չոր պատմական փաստեր, այլ փոքր աղջնակի անձնական ապրումները, որը ստիպված է անցնել պատերազմի արհավիրքի միջով: Աննան, որին ծնողները ծննդյան օրվա կապակցությամբ օրագիր են նվիրել, որոշում է նամակներ գրել իր հորինված ընկերուհի Քիթիին և պատմել, թե ինչ է կատարվում իր և իրենց «ապաստարանի» մյուս բնակիչների հետ: Առաջին գրառումն օրագրում Աննան արել է, երբ լրացել է նրա 13 տարին:
Հետաքրքիր փաստեր. Աննա Ֆրանկը ծնվել է 1929-ին, մահացել է Բերգեն Բելզեն համակենտրոնացման ճամբարում տիֆից, երբ ընդամենը 15 տարեկան էր:
1944-ի գարնանը Աննան լսում է ռադիոյով Նիդերլանդների կրթության նախարար Հերրիթ Բոլկեշտեյնի հորդորը` պահպանել բոլոր փաստաթղթերը պատերազմի մասին: Հենց այդ ժամանակ է նա որոշում խմբագրել իր նոթերը` հուսալով, որ դրանք կհրատարակվեն Նիդերլանդների ազատագրումից հետո:
Աննայի գրառումները հրաշքով են պահպանվել և փոխանցվել ընտանիքի միակ ողջ մնացած անդամին` նրա հորը` Օտտո Ֆրանկին, որն էլ պատրաստեց դրանք հրատարակման:
Հետգրություն. Հոլոքոսթը երեխայի աչքերով…Ի՞նչ կարող է ավելի սարսափելի լինել: Եվ միևնույն ժամանակ` ավելի անկեղծ: Օրագրում շատ չեն սարսափելի փաստերը և դաժանությունների նկարագրությունները, փոխարենն` այն լի է Աննայի ներաշխարհով, նրա ապրումներով, այդ անիմաստ պատերազմի նրա ընկալումով: Մանկական անմիջականությամբ Աննան նկարագրում է այն ամենն, ինչ տեսնում է` չմոռանալով քննադատել իր ծնողներին և «ապաստարանի» իր հարևաններին: Հենց դա է կենդանություն հաղորդում գրքին և ստիպում գիտակցել, որ պատերազմն ինչ-որ անհավանական ու հեռավոր բան չէ, այլ միանգամայն իրական ու հնարավոր, և այն մարդիկ, որոնք անցել են այդ ամենի միջով, մեզ պես մարդիկ են, «ուրիշ» չեն…
« Ծաղրասարյակ սպանելը» (օրիգ. To Kill a Mockingbird)` Հարփեր Լի
Գրքի մասին. 2016-ի փետրվարի 19-ին մահացավ ամերիկյան գրող , «Ծաղրասարյակ սպանելը» վեպի հեղինակ Հարփեր Լին, որն իր այդ ստեղծագործության համար, որը մինչև վերջերս նրա միակ վեպն էր համարվում, 1961-ին արժանացել է Պուլիտցերյան մրցանակի: « Ծաղրասարյակ սպանելը» ստեղծագործությունը համարվում է դարի լավագույն ամերիկյան վեպը, որն անդրադառնում է ռասիզմի սուր թեմային, ինչն էլ կանխորոշեց նրա հաջողությունը: Առավել ևս, որ գիրքը լույս է տեսել ԱՄՆ-ում հանուն քաղաքացիական իրավունքների շարժման տարիներին:
Իրադարձությունները ներկայացվում են 6-ամյա Ջին Լուիզա Ֆինչի անունից, որն ապրում է ավագ եղբոր`Ջիմի և հոր` Ատտիկուսի հետ: Փոքր աղջնակի աչքերով է ներկայացված ռասիզմը, մահափորձը, ատելությունը, չարությունը, զրպարտանքը, անարդարությունն ու այլ «ոչ մանկական» երևույթները, և ընթերցողը կարող է իրեն հարց տալ` ինչպե՞ս ինքը կվարվեր այս կամ այն իրավիճակում, եթե լիներ այդ աղջնակի տեղը: Ի՞սկ իր տեղում:
Հետաքրքիր փաստեր. Վեպի սյուժեն հիմնված է Լիի մանկական հիշողությունների վրա, երբ Սքոթսբորո փոքր քաղաքում տեղի էին ունենում սևամորթների կողմից սպիտակ կանանց բռնաբարությունների գործով առաջին դատավարությունները:
Վեպը համարվում է դաստիարակչական և դասավանդվում է ամերիկյան դպրոցների 80 տոկոսում:
2015-ին լույս տեսավ Հարփեր Լիի «Գնա, պահակ կանգնեցրու» գիրքը, որը «Ծաղրասարյակ սպանելը» վեպի շարունակությունն է, սակայն ավելի շուտ է գրվել:
Հետգրություն. Ջերմ, ուրախ ու հետաքրքիր գիրքը դրական տպավորություն կգործի, չնայած, որ շոշափում է լուրջ թեմաներ: Միևնույն ժամանակ, վեպը կստիպի մտորել շատ հարցերի շուրջ: Եվ եթե ռասիզմի թեման 21-րդ դարում արդեն այդքան սուր և արդիական չէ, ապա քանի որ հանդուրժողականությունը ժամանակակից քաղաքակրթության հիմնարար սկզբունքն է, վեպը կսովորեցնի ընթերցողին ավելի համբերատար լինել և ընդունել այն ամենն, ինչը դուրս է նրա անձնական շրջանակներից:
«Լարովի նարինջը» (օրիգ. A Clockwork Orange)` Էնթոնի Բյորջես
Գրքի մասին. 20-րդ դարի պարադոքսը` Էնթոնի Բյորջեսի «Լարովի նարինջը» իր դաժանությամբ շոկ առաջացնող հակաուտոպիա է: 3 մասից բաղկացած անգլալեզու վեպը հագեցած է ժարգոնային բառերով և այսպես կոչված «նադսատ»-ով` վերցված ռուսերենից և գնչուների լեզվից: Հենց այդ լեզվով են խոսում վեպի սանձարձակ հերոսները` malltshipalltshik-ների և նրանց kiska-ների սերունդը: Գլխավոր հերոսը, իսկ ավելի ճիշտ հակահերոս Ալեքսն այնքան դաժան է, որ բարդ է լինում հավատալ, իսկ առավել ևս հիշել ընթերցանության ժամանակ, որ նա ընդամենը 15 տարեկան է: Դեռահասներին հատուկ ագրեսիայի և ըմբոստության մարմնացում լինելով, իր ճանապարհին ամեն ինչ քանդող խուլիգանների անձնական ավազակախմբի պարագլուխը գնում է մինչև վերջ ու հաճույք է ստանում անպատժելիությունից, սակայն, բոլորն են մեծանում և կանգնում ընտրության առջև: Ալեքսը ևս ստիպված է ընտրություն կատարել:
Հետաքրքիր փաստեր. էնթոնի Բյորջեսը վեպը գրել է «ուղեղի ուռուցք» ախտորոշումից հետո` բժիշկները նրան 2 տարվա կյանք էին տվել:
Գիրքը գրված է հեղինակի` նախկին կնոջ մասին հիշողությունների հիման վրա, որին Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին գազանաբար բռնաբարել են ամերիկյան բանակի 4 դասալիքներ: Նա հղի էր և այդ միջադեպի հետևանքով կորցրել է երեխային:
Վեպի անվանումը` «Լարովի նարինջ» կապված է Լոնդոնի կոկնիների արտահայտության հետ, որոնք ամեն տարօրինակ բան անվանում էին «ծուռ, ինչպես լարովի նարինջը»:
Հետգրություն. Այս գիրքը բարի, ջերմ կամ մանկական չես անվանի նույնիսկ ամենամեծ ցանկության դեպքում: Առաջին մի քանի էջից հետո կարող է այնպիսի զգացողություն առաջանալ, որը լինում է, երբ ինչ-որ թթու կամ դառը բան ես ուտում, բայց այն արժեր կարդալ: 15-ամյա «պատանի» Ալեքսի կերպարը, որը կաթ է խմում և Բեթհովենի 9-րդ սիմֆոնիան լսում, իսկ հետո գնում է և բռնաբարում ու սպանում, կոգնիտիվ դիսոնանս է առաջացնում: Ուզում ես հասկանալ, թե որքան հեռուն նա կգնա, և կա արդյոք հետդարձի ճանապարհ: Վեպը ստիպում է հիշել պատանեկան մաքսիմալիզմի, ամբողջ աշխարհին դիմակայելու մասին, որով անցնում է յուրաքանչյուրը հասունացման ճանապարհին:

1 Июнь 2016 - 08:58 AMT
К Международному дню защиты детей PanARMENIAN.Net представляет 5 недетских книг о детях, которые стоит прочитать или перечитать, чтобы вновь почувствовать себя ребенком и начать лучше понимать детей вокруг себя.
«Повелитель мух» (ориг. Lord of the Flies) – Уильям Голдинг
О книге: Алегорический роман «Повелитель мух» стал дебютной работой английского писателя, лауреата Нобелевской премии по литературе 1983 года Уильяма Голдинга, принеся ему всемирную известность. Гротескная антиутопия о детях, попавших в годы войны на необитаемый остров в результате авиакатастрофы, считается одним из самых выдающихся и захватывающих произведений западной литературы 20-го века. Автор не отмечает, в ходе какой именно войны происходят действия, и война – далеко не ключевой факт в этой истории. Сюжет закручен вокруг личностей благовоспитанных мальчиков из Англии, которые внезапно оказываются в неожиданных и непривычных условиях, где раскрывается их настоящая сущность: Ральф и Джек – лидеры, жесткие и беспринципные, Хрюша – безынициативный, добрый «ботаник», малыши – пешки…
Интересные факты: Изначально «Повелитель мух» был задуман как иронический комментарий к роману Роберта Баллантайна в жанре робинзонады «Коралловый остров», в котором воспеваются оптимистические имперские представления викторианской Англии.
Название книги «Повелитель мух» является буквальным переводом с древнееврейского имени языческого бога — Бааль звув, чье имя (Вельзевул) в христианстве стало ассоциироваться с дьяволом.
Рукопись романа отвергло 21 издательство, прежде чем «Faber & Faber» согласился издать его, но с условием, что Голдинг уберет первые несколько страниц, описывающие ужасы ядерной войны. Именно поэтому читатель и не знает, о какой войне идет речь.
Послевкусие: Не навязывая свое мнение читателю, хотим отметить, что роман далеко не для слабонервных, и скорее всего после прочтения оставит несколько горький привкус. Произведение называют странным, даже страшным и шокирующим, но отказать ему в притягательности невозможно. Некоторый шок во время прочтения смешивается с все возрастающим интересом и желанием как можно скорее докопаться до истины и понять, как далеко могут зайти люди, даже маленькие и «беззащитные» дети, которые на время забыли о любви, милосердии, человечности. Роман-предупреждение заставит задуматься о хрупкости цивилизации.
«Вино из одуванчиков» (ориг. Dandelion Wine) – Рэй Брэдбери
О книге: Добрая повесть Рэя Брэдбери написана в духе самого большого мечтателя 20-го века, однако отличается от остальных его произведений проекцией личных переживаний автора, который в детстве жил в маленьком городе Уокиган в американском штате Иллинойс. В том же штате, но уже в вымышленном городе Гринтаун Брэдбери поселил главных героев своего произведения. Действия произведения разворачиваются летом 1928 года в, когда у братьев Сполдинг – 12-летнего Дугласа и 10-летнего Тома – начинаются каникулы, и мальчики начинают открывать для себя мир, в котором оказывается столько всего интересного, и все имеет какое-то значение. А их дедушка готовит вино из одуванчиков, в каждой бутылке которого – частичка лета.
Интересные факты: Изначально Рэй Брэдбери написал более объемный и сложный вариант произведения, однако, по настоянию своего редактора – однофамильца Уолтера Брэдбери, разбил произведение на части.
Продолжение «Вина из одуванчиков» под названием «Лето, прощай!» вышло в 2006 году и вместе с романом «Надвигается беда» 1962 года стало частью трилогии воспоминаний писателя о детстве.
Небольшие рассказы, не вошедшие в первоначальную версию повести, были изданы через год после выхода «Вина из одуванчиков» – в 1958-ом – сборником «Летнее утро, летняя ночь».
Послевкусие: Легкая и невесомая повесть Брэдбери просто создана для прочтения в летнюю пору. С привкусом солнца и запахом одуванчиков книга разбудит теплые воспоминания о детстве, заставит взглянуть по-новому на многие ставшие привычными и обыденными вещи, разбудит желание пройтись босиком по траве и вспомнить, как это – не заботиться ни о чем, жить настоящим, ловить момент. Присущая всем произведениям Брэдбери доля волшебства в «Вине из одуванчиков» наиболее действенна, так как не выносит читателя за рамки реальности и, в то же время, отрывает от обыденности.
«Дневник Анны Франк» (ориг. Het achterhuis) – Анна Франк
О книге: «Дневник Анны Франк» или «Убежище. Дневник в письмах», как еще называют записи, которые, скрываясь от нацистов, вела еврейская девочка Анна Франк с 12 июня 1942 до 1 августа 1944 года, – еще одно произведение о Холокосте. Однако, в отличие от привычных произведений, описывающих ужас преследования евреев нацистами, в «Дневнике Анны Франк» все несколько иначе, на основе не сухих исторических фактов, а личных переживаний маленькой девочки, которой пришлось пережить ужасы войны. Анна, которой родители на день рождения подарили дневник, решает писать письма своей вымышленной подруге Китти и рассказывать о том, что происходит с ней и другими обитателями в их вынужденном «убежище». Первую запись в дневнике Анна сделала, когда ей исполнилось 13 лет.
Интересные факты: Анна Франк родилась в 1929 году. Она умерла в концлагере Берген-Бельзен от сыпного тифа, когда ей было 15 лет.
Весной 1944 года Анна услышала по радио призыв министра образования Нидерландов Херрита Болкештейна сохранять любые документы о войне. Именно тогда она решила литературно обработать свои записи, надеясь на их публикацию после освобождения Нидерландов.
Записи Анны чудом сохранились и были переданы единственному выжившему члену семьи – ее отцу Отто Франку, который и подготовил их для публикации.
Послевкусие: Холокост глазами ребенка… Что может быть ужаснее? Но что может быть искреннее? Дневник не изобилует страшными фактами и описаниями жестокостей, вместо этого в нем много самой Анны и ее личных переживаний, ее видения этой бессмысленной войны. С детской непосредственностью Анна описывает все, что видит, не забывая критиковать своих родителей и соседей по «убежищу». Именно это наделяет книгу живостью и заставляет осознать, что война – не что-то неведомое и далекое, а что-то вполне реальное и возможное, и что пережили ее люди похожие на нас, такие же, как мы, а не «другие»…
«Убить пересмешника» (ориг. To Kill a Mockingbird) – Харпер Ли
О книге: 19 февраля 2016 года умерла американская писательница, автор романа «Убить пересмешника» Харпер Ли, получившая за свое произведение, до последнего времени считающееся единственным романом писательницы, Пулитцеровскую премию в 1961 году. «Убить пересмешника», считающийся лучшим американским романом столетия, затрагивает острую тему расизма, что стало залогом его успеха, тем более, что роман вышел в свет в годы движения за гражданские права в США. Повествование ведется от имени 6-летней Джин Луизы Финч, живущей со старшим братом Джимом и отцом Аттикусом. Глазами маленькой девочки читатель взглянет на проявления расизма, покушение на убийство, злобу, ненависть, клевету, несправедливость и другие «недетские» явления, и сможет задать себе вопрос, как бы он поступил в том или ином случае на месте этой девочки. А на своем?
Интересные факты: Сюжет романа основан на детских воспоминаниях Ли, когда в в небольшом городке Скоттсборо штата состоялись первые суды по изнасилованию чернокожими белых женщин.
Роман считается воспитательным и преподается приблизительно в 80% американских школ.
В 2015 году была издана книга Харпер Ли «Пойди, поставь сторожа», которая является продолжением романа «Убить пересмешника», однако была написана раньше.
Послевкусие: Теплая, веселая и занимательная книга оставит после себя положительное впечатление, несмотря на серьезные темы, которые в ней затронуты. Вместе с этим, роман заставит задуматься над многими важными вопросами. И если тема расизма в 21 веке уже не столь остра и актуальна, то так как толерантность является основополагающим принципом существования современной цивилизации, прочтение этого романа научит читателя терпению и принятию всего, что выходит за его личные рамки.
«Заводной апельсин» (ориг. A Clockwork Orange) – Энтони Бёрджесс
О книге: Литературный парадокс 20-го столетия «Заводной апельсин» Энтони Берджесса – антиутопия, шокирующая своей жестокостью. Англоязычный роман из трех частей насыщен жаргонными словами из так называемого «надсата», взятого из русского и цыганского языков. Именно на таком языке говорят отвязные герои романа – рубежное поколение malltshipalltshikov и их kisok. Главный герой, а точнее антигерой романа Алекс, имя которого на западе является нарицательным, настолько жесток, что становится сложно поверить и тем более запомнить в ходе прочтения, что ему всего 15 лет. Воплощение подростковой агрессии и бунтарства, главарь личной банды хулиганов, разрушающих все на своем пути, он идет до конца и наслаждается безнаказанностью, но все взрослеют и становятся перед выбором. Алексу тоже приходится выбирать.
Интересные факты: Энтони Берджесс написал роман после диагноза «опухоль мозга»: врачи давали ему всего около года.
Книга написана на основе воспоминаний автора о своей жене, которая в годы Второй мировой была зверски избита четырьмя дезертирами американской армии. Она была беременна и после этого инцидента лишилась ребенка.
Название «Заводной апельсин» роман получил от выражения лондонских кокни, которые все странное называли «кривым, как заводной апельсин».
Послевкусие: Доброй, теплой или детской книгу даже с натяжкой назвать невозможно. После одоления первых нескольких страниц может появиться ощущение, как после неожиданного поедания чего-то кислого или горького, но оно того стоит. Образ попивающего молоко и слушающего девятую симфонию Людвига Ван Бетховена, а потом насилующего и убивающего 15-летнего «мальчика» Алекса вызывает когнитивный диссонанс, хочется понять, как далеко он зайдет, и есть ли дорога назад. Роман заставляет вспомнить о юношеском максимализме, периоде противостояния всему миру, через который проходит каждый на пути к взрослению.