ՀՀ կառավարությունը «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» ՓԲԸ-ի կողﬕց ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային և հարկային մարﬕնների կողﬕց հաշվարկված ԱԱՀ գումարների վճարման ժամկետը հետաձգվելու է երեք տարով: Այս մասին որոշումն ընդունվել է Կառավարության հունիսի 2-ի նիստում:
Նշվել է, որ ընկերության նպատակն է ապահովել Երևան ՀԷԿ-1 հիդրոէլեկտրակայանի հետագա բնականոն, անվտանգ էլեկտրամատակարարուﬓ ու արդիականացումը՝ օգտագործելով նշված տարածքի գետերի պոտենցիալը էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար:
Ծրագրի շրջանակում կներդրվի 18.9 մլրդ դրամ, որից մոտ 9.7 մլրդը սարքավորուﬓեր ձեռք բերելու համար:
Ներդրուﬓերի շնորհիվ կկիրառվեն ռուսական, հնդկական և գերմանական արտադրության ժամանակակից սարքավորուﬓեր:
Ներդրումային ծրագրի իրագործման արդյունքում կստեղծվի մոտ 60 աշխատատեղ` ﬕջին աշխատավարձը կազﬔլով 2016-ին՝ 232, 2017-ին՝ 249 և 2018-ին՝ 265 հազ. դրամ:
2012-ին Հայաստանի կառավարությունը նիստում բացասական որոշում է կայացրել «Միջազգային էներգետիկ կորպորացիա» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետի՝ մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգումը մերժելու մասին: Նշվել էր, որ ընկերությունը լիովին չի համապատասխանում այն պահանջներին, որոնք նախատեսված են ներդրումային ծրագրի շրջանակներում և հավաքել է անհրաժեշտ 26 միավորից 21-ը:

ЗАО «Международная энергетическая корпорация» инвестирует 18,9 млрд драмов в восстановление Ереванской ГЭС-1. По решению правительства Армении взыскание налогов с компании будет отложено на 3 года. Решение об этом принято в ходе заседания правительства 2 июня.
Компания обеспечит стабильную и безопасную работу Ереванской ГЭС-1 для производства электроэнергии с использованием потенциала близлежащих рек.
Из инвестиций около 9,7 млрд драмов пойдет на покупку современного российского, индийского и немецкого оборудования. В рамках инвестиционной программы будет создано 60 новых рабочих мест со средней зарплатой в 232 тыс драмов в 2016 году, 249 тыс драмов в 2017 году, 265 тыс драмов в 2018 году.
Правительство Армении на заседании 26 января 2012 года вынесло отрицательное решение для ЗАО «Международная энергетическая корпорация» по продления сроков уплаты НДС в рамках инвестиционной программы по импорту товаров на сумму более чем 300 млн драмов.Компания не полностью соответствует тем требованиям, которые предусмотрены в рамках инвестиционной программы, набрав 21 баллов вместо необходимых 26.