2016-ին Հայաստանը բասկետբոլի Եվրոպական առաջնություններում ներկայացված կլինի միանգամից 4 հավաքականով, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է ՀՀ պատմության մեջ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
16 տարեկանների հավաքական
Պատանեկան այս տարիքային հավաքականը մասնակցելու է Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը: Հավաքականում հանդես են գալու բացառապես հայկական թիմերում ելույթ ունեցող տղաներ: 10 երկրի մասնակցությամբ կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունը հստակ ցույց կտա, թե ինչ ակնկալիքներ կարող ենք ունենալ ապագայում հայ պատանիներից, ովքեր բնակվում և մարզվում են Հայաստանում:
20 տարեկանների հավաքական
Հայաստանի մինչև 20 տարեկանների կամ պարզապես երիտասարդական հավաքականը 2015-ին հաջողությամբ մասնակցեց Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությանը՝ 7 խաղում տոնելով 3 հաղթանակ: Ներկայումս Հայաստանի երիտասարդական հավաքականն իր վարկանիշով Եվրոպայի 54 երկրների շարքում ընթանում է 29-րդ տեղում:
2015-ին երիտասարդականում հանդես եկած 4 բասկետբոլիստ տեղափոխվել են Հայաստանի ազգային հավաքական: Հավանական է, որ այս տարվա երիտասարդականն էլ ազգայինի համար պատրաստի ևս 4-5 բասկետբոլիստ: Ժամանակակից բասկետբոլում չկան ազգային ուժեղ հավաքականներ, որոնք կայուն կերպով կադրեր չեն ստանում երիտասարդականից:
2015-ին Հայաստանի երիտասարդական հավաքականում պատրաստվում են իրենց նորամուտը նշել Ռուսաստանում, Սիրիայում և ԱՄՆ-ում հանդես եկող 7 հայազգի և մեկ օտարազգի բասկետբոլիստ: Նրանք մասնակցելու են Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությանը, որտեղ բավականին թեժ մրցակցություն է սպասվում (մասնակիցների թվում են նաև բասկետբոլային գերտերություններ համարվող Ռուսաստանը և Խորվաթիան):
Ազգային հավաքական
Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ Հայաստանի տղամարդկանց մեծահասակների հավաքականը կմասնակցի Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը, որտեղ ելույթ են ունենալու 8 թիմ: Այս ստուգատեսը թույլ կտա հասկանալ, թե ինչ ներուժ ունի Հայաստանի հավաքականը, որտեղ ելույթ են ունենալու ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում և Ուկրաինայում հանդես եկող հայ բասկետբոլիստներ:
Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի գլխավոր նպատակը 2017-ից աշխարհի և Եվրոպայի առաջնությունների ընտրական փուլերին կանոնավոր մասնակցելն է: Նոր մրցակարգի համաձայն՝ ընտրական փուլի մասնակիցները հանդես են գալու սեփական հարկի տակ և հյուրընկալվելիս: Նման ձևաչափով մրցակարգը թույլ կտա, որ Հայաստանում հազարավոր մարզասերներ հնարավորություն ունենան աջակցել ազգային թիմին:
Մարտունակ հավաքական ունենալու համար անհրաժեշտ է, որ Հայաստանի բոլոր տարիքային հավաքականները պատշաճ կերպով մասնակցեն Եվրոպայի 2016-ի առաջնություններին:
Նշվում է, որ վերլուծություններից և ուսումնասիրություններից հետո Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիան եկել է այն համոզմունքին, որ առանց ազգային հավաքականի կանոնավոր ելույթների հնարավոր չէ Հայաստանի Հանրապետությունում բասկետբոլը բերել բարձր մակարդակի և ապահովել մեծ մասսայականություն: Հենց ազգային հավաքականը պետք է դառնա մարզաձևի զարգացման լոկոմոտիվը, ինչի վառ ապացույցը ներկայումս բասկետբոլում հաջողություններ գրանցող երկրներն են:
Կանանց բասկետբոլ
Մինչև 18 տարեկանների հավաքական
2016-ին Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությանը կմասնակցի Հայաստանի մինչև 18 տարեկանների ընտրանին: Նախորդ տարի այս թիմը մինչև 16 տարեկանների Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում գրավել է 2-րդ հորիզոնականը և մեծ հույսեր ներշնչել: Հայաստանաբնակ պատանի բասկետբոլիստուհիներին այս տարի միանում են նաև Ռուսաստանում հանդես եկող հայ մարզուհիներ, որոնց օգնությամբ հավաքականն ավելի մարտունակ կդառնա:
ԱՄՆ Կոնեկտիկուտի համալսարանի «Կոնեկտիկուտ Հասքիս» ուսանողական բասկետբոլի թիմի խաղացող Սթիվ Ինոկը կմիանա Հայաստանի երիտասարդական հավաքականին հուլիսին Հունաստանում կայանալիք ՖԻԲԱ գավաթի համար մրցապայքարում: Ինոկի մարզիչի խոսքերով, Հայաստանի հավաքականում խաղը երիտասարդ բասկետբոլիստին իր ունակությունները դրսևորելու հնարավորություն կընձեռնի:
Հայաստանի հավաքականն 2 տեղ է տրամադրել երկքաղաքացիություն ունեցող անձանց համար, առաջինը` երիտասարդների հավաքականում, երկրորդը` մեծահասակների:

3 Июнь 2016 - 10:03 AMT
В 2016 году Армения будет представлена на чемпионатах Европы 4 сборными, что является рекордным показателем в истории нашего государства, передает пресс-служба НОК РА.
Сборная до 16-и лет
Эта юношеская сборная примет участие в чемпионате Европы дивизиона С. В состав сборной входят только юноши, выступающие в арянских командах. Чемпионат Европы, в котором примут участие 10 стран, покажет, что можно ожидать в будущем от армянских юношей, живущих и тренирующихся в Армении.
Сборная до 20-и лет
Сборная Армении до 20-и лет или просто молодежная сборная в 2015 году успешно выступила на чемпионате Европы дивизиона В, одержав 3 победы в 7-и играх. В настоящее время молодежная сборная Армении по рейтингу находится на 29-м месте среди 54-х стран Европы. В 2015 году 4 игрока молодежной команды перешли в национальную сборную Армении. Вероятно, что и в 2016 году молодежная сборная подготовит для национальной еще 4-5 баскетболистов. В современном баскетболе нет сильных национальных сборных, которые бы стабильно не получали кадры из молодежных команд.
В 2016 году молодежная сборная Армении пополнится 7-ю армянскими и одним иностранным баскетболистами, выступающими в России, Сирии и США. Они примут участие в чемпионате Европы дивизиона В, где ожидается довольно сильное соперничество (в числе участников буду также считающиеся баскетбольными сверхдержавами Россия и Хорватия).
Сборная Армении выделила два места для игроков с двойным гражданством, одно для молодежной команды, другое – для старшей.
Второкурсник Стив Инок из UConn («Коннектикут Хаскис» — студенческая мужская баскетбольная команда, представляющая Коннектикутский университет) будет играть за молодежную сборную Армении по баскетболу в Кубке ФИБА Европа в июле 2016 года в Греции.По словам тренера, возможность сыграть за сборную Армении станет шансом для молодого баскетболиста проявить себя и усовершенствовать свои способности.
Национальная сборная
Впервые в истории Независимой Армении взрослая мужская сборная Армении примет участие в чемпионате малых стран Европы, где выступят 8 команд. Эта проверка поможет понять потенциал сборной Армении, в которой выступят армянские баскетболисты из США, России и Украины.
Главная цель федерации баскетбола Армении – стабильное участие в отборочных турах чемпионатов мира и Европы с 2017-го года. Согласно новым правилам участники отборочного тура будут выступать дома и на выезде. Такие правила позволят, чтобы тысячи армянских любителей спорта имели возможность поддержать национальную команду. Чтобы иметь боеспособную сборную, необходимо, чтобы сборные Армении всех возрасных категорий должным образом приняли участие в чемпионатах Европы 2016-го года.
После глубоких исследований и выводов федерация баскетбола Армении убедилась в том, что без стабильных выступлений национальной сборной невозможно достичь высокого уровня в армянском баскетболе и обеспечить большую популяризацию. Именно национальная сборная должна стать локомотивом развития данного вида спорта, и ярким примером тому служат страны, добившиеся успеха в баскетболе.
Женский баскетбол
Сборная до 18-и лет
Федерация баскетбола Армении уделяет внимание также женскому баскетболу, и в 2016 году в чемпионате Европы дивизиона С примет сборная Армении до 18-и лет. В 2015 году эта команда на чемпионате Европы дивизиона С до 16-и лет заняла 2-ю строчку, чем вселила большую надежду. К проживающим в Армении юным баскетболисткам в этом году присоединятся армянские спортсменки из России, благодаря которым сборная станет еще сильнее.