ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի և Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալության միջև ստորագրվել է գործակցության հուշագիր, որի արդյունքում Բանկը կկարողանա ֆինանսավորել գործակալության թողարկած ապահովագրական վկայագրերով Հայաստանից արտահանում իրականացնող ընկերություններին՝ հետաձգված վճարային պայմանով արտահանումների դեպքում:
ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը նշել է, որ արտահանման ապահովագրությունը հնարավորություններ է ընձեռելու Բանկին ավելի պարզեցված ընթացակարգով իրականացնելու դրամական միջոցների ֆինանսավորում (արտահանման ֆակտորինգ) արտահանող ընկերությունների հետ: Բանկի կողմից առաջարկվող պրոդուկտը նվազագույնի է հասցնելու թե՛ Բանկի, թե՛ արտահանողի ռիսկերը:
«Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ գործադիր տնօրեն Վազգեն Աբգարյանը իր հեթին նշել է. «ՀԱԱԳ ԱՓԲԸ առաքելությունը ՀՀ արտահանման խթանումն է։ Ընկերության կողմից առաջարկվող ապահովագրական գործիքակազմի կարևորագույն բաղկացուցիչը արտահանողներին մատչելի և անգրավ ֆինանսական ռեսուրսներին հասանելիության ստեղծումն է։ Բանկի հետ ստորագրված գործակցության պայմանագիրը նոր զարկ կտա գործակալության ծառայությունների վերաբերյալ Բանկի բազմաթիվ հաճախորդների իրազեկվածության բարձրացմանը, հատկապես ՀՀ մարզերում։
Վստահ եմ, որ Բանկի հետ համատեղ աշխատանքի արդյունքում շուկայում դեռևս նոր ֆինանսական այս պրոդուկտը լայն պահանջարկ կունենա՝ էապես նպաստելով հայ արտահանողների մրցունակության բարձրացմանը, արտադրության ծավալների ավելացմանը և նոր շուկաների բացահայտմանը»,- ասել է նա։
Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալությունը տրամադրում է ապահովագրություն ՀՀ ռեզիդենտ արտահանող ընկերությունների կողմից մատակարարված ապրանքի դիմաց օտարերկրյա գնորդի կողմից չվճարման հետևանքով կրած ֆինանսական վնասներից: Ընկերության միակ բաժնետերը հանդիսանում է Հայաստանի Հանրապետությունը:

7 Июнь 2016 - 14:51 AMT
АКБА-Кредит Агриколь Банк и Агентство страхования экспорта Армении подписали меморандум о сотрудничестве, благодаря которому банк сможет финансировать компании, осуществляющие экспорт из Армении по выпущенным агентством страховым сертификатам при условии организации экспорта по отложенным выплатам.
Генеральный исполнительный директор банка Акоп Андреасян отметил, что страхование экспорта даст возможность Банку осуществлять финансирование денежных средств (экспортный факторинг) компаний-экспортеров в более упрощенном порядке. Предлагаемый банком продукт сведет к минимуму риски как самого Банка, так и экспортера.
Исполнительный директор СЗАО «Агентство страхования экспорта Армении» Вазген Абгарян, в свою очередь сказал: «Миссия СЗАО АСЭА заключается в стимулировании экспорта из Армении. Важнейшим компонентом предлагаемого Агентством страхового инструментария является обеспечение для экспортеров доступности надежных финансовых ресурсов без залога. Подписанный с Банком договор о сотрудничестве придаст новый импульс в вопросе повышения информированности многочисленных клиентов Банка об услугах Агентства, особенно в областях Армении. Я уверен, что в результате совместной работы с Банком этот пока еще новый на рынке продукт будет иметь большой спрос, способствуя повышению конкурентоспособности армянских экспортеров, расширению объемов производства и открытию новых рынков».
Агентство страхования экспорта Армении предоставляет страхование экспортерам или банкам, финансирующим экспортеров, от рисков невыплаты со стороны зарубежного покупателя. Единственным акционером компании является Республика Армения.