Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով հունիսի 7-9-ը պետական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանը հունիսի 8-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, ծաղիկներ դրել զոհերի հիշատակին, գրում է Panorama.am-ը:
Չեխիայի նախագահին ուղեկցել են ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Այցի շրջանակում նախատեսված են Չեխիայի Նախագահի հանդիպումները ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ:
ՀՀ Նախագահի նստավայրում հայ-չեխական բարձր մակարդակի բանակցությունների ավարտին նախատեսվում է փաստաթղթերի ստորագրում Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեմանը ԶԼՄ-ների առջև հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող համատեղ հայտարարությամբ: Երևանում Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները ներկա կգտնվեն հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացման արարողությանը:

President of the Czech Republic Milos Zeman on Wednesday, June 8 visited Tsitsernakaberd Armenian Genocide memorial to lay flowers in memory of the victims.
Accompanying the President were Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian, Yerevan Mayor Taron Margaryan and the director of the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) Hayk Demoyan.
During his official visit to Armenia on June 7-9, the Czech President will meet with his Armenian colleague Serzh Sargsyan, speaker of the National Assembly Galust Sahakyan, as well as Prime Minister Hovik Abrahamyan.
Following the high-level meetings, the Presidents will sign a number of documents and give a press conference to summarize the results of the visit.