Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով հունիսի 7-9-ը պետական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Չեխիայի Հանրապետության Նախագահ Միլոշ Զեմանը հունիսի 8-ին այցելել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր, ծաղիկներ դրել զոհերի հիշատակին, գրում է Panorama.am-ը:
Չեխիայի նախագահին ուղեկցել են ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Այցի շրջանակում նախատեսված են Չեխիայի Նախագահի հանդիպումները ՀՀ բարձրագույն ղեկավարության՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հետ:
ՀՀ Նախագահի նստավայրում հայ-չեխական բարձր մակարդակի բանակցությունների ավարտին նախատեսվում է փաստաթղթերի ստորագրում Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Միլոշ Զեմանը ԶԼՄ-ների առջև հանդես կգան բանակցությունների արդյունքներն ամփոփող համատեղ հայտարարությամբ: Երևանում Հայաստանի և Չեխիայի նախագահները ներկա կգտնվեն հայ-չեխական գործարար համաժողովի բացման արարողությանը:

8 Июнь 2016 - 09:21 AMT
Находящийся в Армении 7-9 июня с государственным визитом президент Чешской Республики Милош Земан утром 8 июня посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд», посвященный памяти жертв Геноцида армян. Президент возложил цветы в память о полутора млн невинных жертв, пишет Panorama.am.
Президента Чехии сопровождали министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, мэр Еревана Тарон Маргарян, директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян.
В рамках визита запланированы встречи президента Чехии с высшим руководством РА: президентом Сержем Саргсяном, председателем Национального Собрания Галустом Саакяном, премьер-министром Овиком Абрамяном. В резиденции президента РА пройдут армяно-чешские переговоры на высшем уровне, по завершении которых намечается церемония подписания документов. Президенты Серж Саргсян и Милош Земан выступят перед представителями СМИ с совместным заявлением по итогам переговоров. В Ереване президенты Армении и Чехии будут присутствовать на церемонии открытия армяно-чешского бизнес-форума.