Արդյո՞ք շնաձկներն անհատականությամբ են օժտված: Իսկապե՞ս Արիստոտելի գերեզմանն է հայտնաբերվել: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է 2016-ի մայիսի առավել ականավոր գիտական իրադարձությունները:
Ցավազրկող դեղամիջոցների օգտագործումը կարող է հակառակ արդյունքը տալ: Կոլորադոյի համալսարանի գիտնականների Բոուլդերում անցկացված նոր հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ ցավազրկողներն իրականում ոչ թե բթացնում են ցավը, այլ ավելի են սրում այն` ստիպելով մարդկանց ավելի շատ դեղ ընդունել: Հատկապես, դա վերաբերում է ափիոնային ցավազրկողների կիրառմանը, որոնց օգտագործման դեպքում ցավը ոչ միայն սաստկանում է, այլ մշտական է դառնում:
Հաջորդ տհաճ նորությունը նույնպես ամերիկացի գիտնականները հնչեցրին. ԱՄՆ առողջապահության մարմինները հայտնեցին, որ հիվանդի մոտ հայտնաբերվել է հակաբիոտիկներով չբուժվող առաջին բակտերիան: «Մենք կարող ենք հայտնվել հետհակաբիոտիկային աշխարհում»,-ասել է հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի ղեկավար Թոմաս Ֆրիդենը` նշելով, որ վարակը չի հաջողվել վերացնել նույնիսկ կոլիստին հակաբիոտիկով, որը պահվում է «մղձավանջային բակտերիայի» դեմ պայքարելու համար:
ՄԻԱՎ դեմ պայքարի հեղափոխական միջոցը ներկայացրել են բրիտանացի և ամերիկացի գիտնականները: CRISPR/Cas9-ի գենոմի խմբագրման տեխնոլոգիայի օգնությամբ, գիտնականներին հաջողվել է վերացնել ՄԻԱՎ բոլոր հետքերը բոլոր հյուսվածքների և օրգանների, այդ թվում ուղեղի, սրտի, երիկամների, լյարդի, թոքերի, փայծախի, և արյան բջիջներից: ՄԻԱՎ դեմ պայքարի գոյություն ունեցող միջոցներն ուղղված են վիրուսի բազմացումը ճնշելուն, ոչ թե ԴՆԹ-ն վերծանելուն, ուստի նոր մեթոդը կարող է ապագայում հնարավորություն տալ լիովին բուժելու «20-րդ դարի ժանտախտը»:
Չնայած գեների մոդիֆիկացված օրգանիզմների հակառակորդների ակտիվ ելույթներին, մինչ օրս ոչ մի փաստ չի հայտնաբերվել, որը կմատնանշեր, որ այդ մթերքը կարող է վնասակար լինել մարդու առողջությանը: Ավելին, ԱՄՆ Գիտությունների, տեխնիկայի և բժշկագիտության ազգային ակադեմիայի մի խումբ գիտնականներ հանդես են եկել զեկույցով, որի համաձայն ԳՄՕ-ները անվնաս են: Գենետիկորեն ձևափոխված օրգանիզմների երկարատև և լայնածավալ ուսումնասիրությունից հետո կենսաբանները եկել են այն եզրակացության, որ դրանք կարող են օգուտ բերել մարդու օրգանիզմին:
Ոչ միայն մարդիկ ունեն անհատականություն: Կենդանիների աշխարհում ևս մի տեսակ կա, որի յուրաքանչյուր ներկայացուցիչ յուրովի եզակի է: Ավստրալացի հետազոտողների ղեկավարությամբ աշխատող գիտնականների խումբը հայտարարել է, որ շնաձկներն անհատականություն ունեն, ինչպես մարդիկ: Փորձարկումների ժամանակ շնաձկներին տեղադրել են վանդակի մեջ և տեղափոխել, իսկ հետո հետևել են, թե որքան ժամանակ կպահանջվի յուրաքանչյուր շնաձկանը, որպեսզի նա որոշի լքել իր ապաստանն ու սկսի հետազոտել շրջակա միջավայրը: Ընդ որում, յուրաքանչյուր անհատ դրսևորել է բնավորության իր գծերը և անհատական մոտեցում ցուցաբերել այդ խնդրի լուծմանը:
Ապրիլին Անգլիայի իշխանությունները թույլ տվեցին մարդու սաղմեր աճեցնել լաբորատորիաներում գիտական հետազոտությունների համար: Մեկ ամիս անց նմանատիպ մտադրության մասին հայտնեց Նիդերլանդների կառավարությունը` հավելելով, որ օրենսդրությունը փոխվելու է «ըստ խիստ կանոնների և որոշակի սահմանափակումների պահպանմամբ»: Հետազոտությունները կվերաբերվեն անպտղությանը, արհեստական վերարտադրության մեթոդներին ու ժառանգական և բնածին հիվանդություններին:
BEAM փչովի մոդուլը, որը նախատեսված է ուղեծրում համալիրի անձնակազմերի բնակության համար, հաջողությամբ բացվել է Միջազգային տիեզերական կայանում: Նորարարական մոդուլը բացելու նախորդ փորձն անհաջող էր:
Գիտնականները շարունակում են հետազոտել զարմանալի երկնային մարմինը` Չուրյումով-Գերասիմենկոյի գիսաստղը: Rosetta զոնդի օգնությամբ նրանց հաջողվել է հայտնաբերել գիսաստղի վրա «կյանքի աղյուսներ»` կյանքի առաջացման համար անհրաժեշտ նյութեր: Հայտնաբերվածների թվում է պարզ գլիցին ամինաթթուն, որը մտնում է պրոտեինների և ֆոսֆորի կազմի մեջ, ԴՆԹ առանցքային բաղադրիչն է:
Մայիսի վերջում հույն հնագետ Կոստաս Սիսմանիդիսը հայտնել է, որ հինավուրց Ստագիրեում 20-ամյա պեղումներից հետո Խալկիդիկի թերակղզում հայտնաբերվել է հույն փիլիսոփա Արիստոտելի գերեզմանը: Մեծ փիլիսոփայի հուղարկավորության վայրը Ստագիրա քաղաքի հյուսիսային արվարձանում է. Արիստոտելը ծնունդով այդ քաղաքից էր:
Solar Impulse 2 «արևային ինքնաթիռը» վայրէջք է կատարել ԱՄՆ Օհայո նահանգի Դեյթոն քաղաքում` մարդկության պատմության մեջ առաջին անգամ աէրոպլանով թռիչք կատարած համաշխարհային ավիացիայի հիմնադիրներ համարվող Ռայթ եղբայրների հայրենիքում:
Օդաչու Անդրե Բորշբերգը վայրէջք է կատարել Դեյթոնի օդանավակայանում 17-ժամյա թռիչքից հետո, առանց վառելիքի:

Обладают ли акулы индивидуальностью? Обнаружена ли могила Аристотеля? PanARMENIAN.Net представляет наиболее выдающиеся научные события мая 2016 года.
Использование обезболивающих препаратов может привести к обратному эффекту. Новое исследование, проведенное учеными из Колорадского университета в Боулдере показало, что обезболивающие на самом деле не притупляют боль, а делают ее лишь острее, заставляя людей принимать все больше лекарств. Особенно это касается постоянного использования опиоидных обезболивающих, что приводит не только к увеличению боли, но и ее переходу в хроническую форму.
Другая неприятная новость прозвучала из уст тех же американских ученых: органы здравоохранения в США сообщили о том, что выявили у пациента первую не поддающуюся лечению антибиотиками бактерию. «Мы рискуем оказаться в постантибиотическом мире», — заявил глава центра по контролю и профилактики заболеваний Томас Фриден, отметив, что инфекцию не удалось ликвидировать даже антибиотиком колистин, который зарезервирован для случаев борьбы с «кошмарной бактерией».
Революционный метод борьбы с ВИЧ был представлен британскими и американскими учеными. При помощи технологии редактирования генома CRISPR/Cas9, исследователям удалось убрать следы ВИЧ из клеток всех тканей и органов, включая мозг, сердце, почки, печень, легкие, селезенку, а также клетки крови. Существующие методики борьбы с ВИЧ направлены на подавление размножения вируса, а не на извлечение его ДНК, поэтому новый метод в будущем может дать возможность полного излечения от «чумы двадцатого века».
Несмотря на активную риторику противников генномодифицированных организмов (ГМО), до сих пор не выявлено ни одного факта, указывающего, что эти продукты могут быть вредны для здоровья людей. Более того, исследовательская группа из американской Национальной академии наук, техники и медицины выступила с докладом о том, почему ГМО безвредны. После длительного и масштабного изучения генетически модифицированных продуктов биологи пришли к выводу, что они могут принести пользу человеческому организму.
Не только люди обладают индивидуальностью. В царстве животных существует вид, каждый представитель которого уникален по-своему. Группа ученых, возглавляемая австралийскими исследователями, заявила, что акулы обладают индивидуальностью — так же, как и люди. В экспериментах акул помещали в клетку и переносили в новое место обитания, а затем следили, сколько времени потребуется каждой акуле, чтобы решиться покинуть убежище и отправиться исследовать окружающую среду. При этом, каждая особь демонстрировала черты характера и индивидуальный подход в решении этой задачи.
В апреле власти Англии дали разрешение на выращивание человеческих эмбрионов в лаборатории для научных исследований. Через месяц о таком намерении заявило правительство Нидерланд, добавив, что законодательство будет изменено «в соответствии со строгими условиями и при наличии определенных ограничений». Исследования будут касаться бесплодия, методов искусственной репродукции и наследственных или врожденных заболеваний.
Надувной модуль BEAM, предназначенный для проживания экипажей орбитального комплекса, был успешно развернут на Международной космической станции. Предыдущая попытка развернуть инновационный модуль не увенчалась успехом.
Ученые продолжают исследование удивительного небесного тела – кометы Чурюмова — Герасименко. При помощи зонда Rosetta им удалось обнаружить на комете «кирпичики жизни» – вещества, необходимые для возникновения жизни. Среди найденных веществ — простейшая аминокислота глицин, входящая в состав протеинов, и фосфор, ключевой компонент ДНК.
В конце мая греческий археолог Костас Сисманидис сообщил, что после 20 лет раскопок на древнем Стагире на полуострове Халкидики им была обнаружена могила древнегреческого философа Аристотеля. Место захоронения великого философа находится на склоне северной оконечности города Стагира — там же, где родился Аристотель.
«Солнечный самолет» Solar Impulse 2 произвел посадку в городе Дейтон в американском штате Огайо – на родине первопроходцев мировой авиации братьев Райт, которые совершили первый в истории человечества полет на аэроплане.
Пилот Андре Боршберг приземлился в аэропорту Дейтона после 17-часового полета без горючего на борту.