Հունիսի 8-ի լույս 9-ի գիշերը` ժամը 00.00-00:30-ն ընկած ժամանակահատվածում, ադրբեջանական կողմը, ձեռք բերված հրադադարի ռեժիմի պայմանավորվածությունը հերթական անգամ խախտելով, գնդակոծել է Տավուշի սահմանամերձ Բաղանիս գյուղը:
Վնասվել են տանիքներ և լուսամուտներ, տեղեկացրել է Բաղանիսի գյուղապետ Նարեկ Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Բաղանիսի ուղղությամբ կրակոցները դպրոցական քննություններին չխանգարեցին: Միջնակարգ դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտները էքսկուրսիայից վերադառնալու ճանապարհին ստիպված են եղել 30 րոպե սպասել գյուղի սկզբնամասում` անվտանգությունից ելնելով: Չնայած այս ամենին` այսօր 9-րդ դասարանցիները բնականոն կերպով հանձնում են իրենց տարեվերջյան քննությունը», – գրել է գյուղապետը:
Բաղանիսը վերջին անգամ գնդակոցվել է 2016-ի ապրիլի 6-ին: Տուժածներ չկային: Գյուղը գնդակոծության էր ենթարկվել նաև 2015-ի դեկտեմբերին, սեպտեմբերին, նոյեմբերին:

9 Июнь 2016 - 09:11 AMT
В ночь на 9 июня Азербайджан нарушил соглашение о прекращении огня и обстрелял армянское приграничное село Баганис. Об этом на своей странице в социальной сети Фейсбук сообщил глава сельской администрации Баганиса Нарек Саакян.
«В ночь на 9 июня приблизительно в районе 00:00-00:30 азербайджанская сторона, в очередной раз нарушив договоренность о прекращении огня, обстреляла село Баганис. Были повреждены крыши домов и оконные стекла. Обстрел Баганиса не помешал школьным экзаменам. Ученики 11 класса средней школы Баганиса, возвращаясь с экскурсии, вынуждены были переждать около 30 минут, исходя из соображений безопасности. Несмотря на все это, сегодня ученики 9 класса сдают школьные экзамены»,- написал Саакян.
Баганис в последний раз был подвергнут обстрелу 6 апреля 2016 года. Пострадавших не было. Село обстреливали также в сентябре, ноябре и декабре 2015 года.