Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իրականացրել են գյուղական համայնքներում ջրամատակարարման բարելավմանն ուղղված հերթական ծրագիրը, որի շնորհիվ Տավուշի մարզի Չինարի համայնքը, նախկին 2 ժամի փոխարեն, այսուհետ ապահովված կլինի 6-ժամյա ջրամատակարարմամբ: Բարելավված համակարգը ներառում է նորակառույց ջրահավաք, պոմպակայան և 300 մ ջրագիծ: Ծրագրի իրականացմանն աջակցել է նաև Հայ oգնության ֆոնդը (ՀՕՖ):
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Չինարի համայնքի ղեկավար Սամվել Սաղոյանը և ՀՕՖ Հայաստանի մասնաճյուղի փոխտնօրեն Մարգարիտ Փիլիպոսյանը:
Ադրբեջանի հետ 28 կմ երկարությամբ սահման ունեցող Չինարի համայնքն ունի շուրջ 1,175 բնակիչ: Հակառակորդի դիրքերից հայկական գյուղի հեռավորությունը տեղ-տեղ հասնում է 600 մ-ի:
Չինարիում բնակիչներին տարիներ շարունակ ջուր է մատակարարվել օրական ընդամենը 2 ժամ տևողությամբ. համայնքի բնակիչները գյուղի կենտրոնում գտնվող աղբյուրից դույլերով են ջուր տեղափոխել: Աղբյուրն օգտագործվել է նաև անասուններին ջուր տալու և ոռոգման նպատակներով:
FPWC-ի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի նախաձեռնությամբ համայնքում կառուցվել է նոր ջրահավաք, պոմպակայան և 300մ երկարությամբ ջրագիծ, ինչի արդյունքում ջուրը հավաքվում և մղվում է գյուղի հիմնական օրվա կարգավորիչ ջրամբար:
Կատարված աշխատանքների շնորհիվ, Չինարիում այժմ ջրամատակարարումն իրականացվում է 6-ժամյա գրաֆիկով, բարեկարգվել են աղբյուրի հարակից տարածքը և անասնապահական խմոցները:
Չինարիում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կամավորության սկզբունքով ծրագրեր է նախաձեռնել դեռ 2010 թվականից. աշխատակիցների և գլխավոր տնօրենի ֆինանսական աջակցությամբ ջեռուցման համակարգով է ապահովվել տեղի մանկապարտեզը, տեղադրվել են նոր դռներ և պատուհաններ, ձեռք են բերվել սառնարան ու գազօջախ: Իսկ մեկ տարի անց՝ 2011 թվականին, ջրի խնդիրը մասնակի լուծելու՝ այն գյուղ հասցնելու նպատակով, գյուղին տրամադրվել են շուրջ 3 կմ երկարությամբ պոլիէթիլենային խողովակներ:
«Չինարիում մեր առաջին ծրագրերը սկսել ենք 6 տարի առաջ: Դրանք իրականացվել են կամավորության սկզբունքով՝ մեր աշխատակիցների ֆինանսական աջակցությամբ: Այսօր այստեղ ենք գործընկեր կառույցի հետ մեր համագործակցության արդյունքը տեսնելու համար: Այսպիսի գյուղերում ծրագրի արդյունքը չափում ենք ոչ թե կատարած աշխատանքի ծավալով, այլև ավելի հաճախ՝ մեր հայրենակիցների տրամադրությամբ: Հակառակորդի աչքի առաջ հողագործությամբ զբաղվող գյուղացին նախ սահմանապահ է. նա պետք է վստահ լինի, որ ինքը մենակ չէ իր խնդիրների հետ: Մենք այստեղ ենք՝ այդ վստահությունը փոխանցելու համար նաև»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից համատեղ իրականացվող ջրամատակարարման բարելավման նախագծի շրջանակում, անցած տարվա ընթացքում կայուն ջրամատակարարմամբ են ապահովվել նաև Լոռու մարզի՝ Չկալով, Գեղարքունիքի մարզի՝ Ծովագյուղ, Սյունիքի մարզի՝ Լոր, իսկ այս տարվա ընթացքում՝ Արարատի մարզի Պարույր Սևակ համայնքները: Երկու կազմակերպությունների գործակցությունն՝ ի նպաստ համայնքային զարգացման, կշարունակվի նաև 2016 թ.-ին:

The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS marked the completion and presented the outcomes of a project aimed at improving the water supply system in Armenia’s rural communities.
Thanks to the program, Chinari community in Tavush province will be provided with 6-hour water supply instead of the former 2 hours. The improved system includes a new drainage, a pumping station and a 300-meter water line. The program was also supported by the Fund for Armenian Relief (FAR).
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Founder Ruben Khachatryan, head of Chinari community Samvel Saghoyan as well as the Deputy Director of FAR branch in Armenia Margarit Piliposyan attended the opening ceremony.
The community of Chinari, which shares a 28-km border with Azerbaijan, has a population of over 1175 people.
VivaCell-MTS has been implementing volunteering initiatives in Chinari since 2010. Owing to the financial assistance of the employees and the General Manager, the local kindergarten was provided with a heating system, new doors and windows were installed, a new refrigerator and a gas-stove were purchased. A year later, in 2011, in order to at least partially solve the potable water problem of the village, a 3km-plastic tubing was constructed.
“Our first programs in Chinari began 6 years ago. In villages like Chinari, the results of our partnership are measured not by the volume of the work done but by the change of disposition of our compatriots,” said Yirikian.
In the framework of the joint program implemented by The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS aimed at water supply improvement, Chkalov community in Lori province, Tsovagyugh community in Gegharkunik province and Lor community in Syunik province were provided with sustainable water supply in the last year. This year the same program was implemented in Paruyr Sevak community in Ararat province. The cooperation between the two organizations, directed at community development, will continue also in 2016.