Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված «Մեռան, որ ապրինք» բալետային բեմականացումն արժանացել է «Էմմի» հեղինակավոր մրցանակին 45-րդ մրցանակաբաշխության շրջանակում: Մրցանակը շնորհվել է բալետային տեսաբեմականացման գործադիր պրոդյուսերներ Դիանա և Չարլզ Պասկերյաններին, հայտնում է Asbarez-ը:
«Էմմի» մրցանակը շնորհվում է ԱՄՆ Հեռուստատեսային արվեստների և գիտությունների ազգային ակադեմիայի կողմից հեռուստատեսության ասպարեզում նշանակալի նվաճումների համար: 2016-ին ներկայացվել է ռեկորդային թվով տեսանյութ` 757 անգլիական և 179 իսպանական ֆիլմ 67 անվանակարգում: «Մեռան, որ ապրինք»-ը ներառվել էր Արվեստ/Զվարճալի ծրագրեր անվանակարգում:
Սան Ֆրանցիսկոյի բալետի մենակատար Դավիթ Կարապետյանի մոտ Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված բալետ բեմադրելու գաղափարն առաջացավ, երբ նա առաջին անգամ տեսավ Ցեղասպանության զոհերին նվիրված խաչի տեսքով հուշարձանը Սան Ֆրանցիսկոյում: Սկզբնական փուլում նախատեսվում էր բեմադրությունը նվիրել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, սկսվեց աշխատանքը: Սակայն մեկ տարուց ավելի պահանջվեց բեմականացումն ավարտելու համար:
Բեմականացմանը Դավիթ Կարապետյանը մասնակցել է որպես մենակատար և խորեոգրաֆ: Մասնակցել են նաև մենակատար Վանեսսա Զաորյանը և բալետի ևս 14 պարող Սան Ֆրանցիսկոյից, ինչպես նաև 23 անձից բաղկացած թիմը: Պրոդյուսերներն են Դիանա և Չարլզ Պասկերյանները:
Տեսանախագիծը ստացել էր Սան Ֆրանցիսկոյի Հայ-ամերիկյան կազմակերպությունների խորհրդի հավանությունը: Խորհուրդը նաև ժամանակին աջակցել է Սան Ֆրանցիսկոյում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հուշարձանի տեղադրմանը` խաչի տեսքով Սան Ֆրանցիսկոյի հուշարձանը Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված ամենաբարձր հուշարձանն է աշխարհում:

Балетная постановка под названием Meran Vor Aprink (Они умерли, чтобы мы жили), посвященная Геноциду армян, была удостоена престижной премии «Эмми» на 45-й ежегодной церемонии «Эмми». Премия была вручена исполнительным продюсерам балетной постановки Диане и Чарльзу Паскерян, передает Asbarez.
Премия Эмми присуждается Национальной академией телевизионных искусств и наук (NATAS) за выдающиеся достижения в области телевидения. В 2016 году было представлено рекордное количество видеозаписей: 757 английских и 179 испанских фильмов в 67 категориях. Meran Vor Aprink был включен в перечень под категорией Искусство/Развлекательная программа.
Главный танцор Балета Сан-Франциско Давид Карапетян загорелся идеей создать балетную постановку в память о жертвах Геноцида армян, когда впервые увидел мемориал в виде креста, посвященный Геноциду армян в Сан-Франциско. Изначально планировалось посвятить постановку 100-летней годовщине Геноцида, и так начался процесс работы над балетом.
На постановку ушло более года. В ней приняли участие Карапетян в качестве танцора и хореографа, Ванесса Заорян и 14 балетных танцоров из Сан-Франциско, а также команда в составе 23 человек. Продюсингом занялись Диана и Чарльз Паскерян.
Видео проект был с энтузиазмом одобрен Советом армяно-американских организаций в Области залива Сан-Франциско, который занимается поддержкой армян в Сан-Франциско и внедрением образования о Геноциде армян. Совет также в свое время способствовал установке мемориала Сан-Франциско в память о жертвах Геноцида армян: памятник в виде креста является самым высоким мемориалом Геноцида армян в мире.