ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի Սբ Գրիգոր Լուսավորիչ պատմական հայկական եկեղեցու տեղում կարող են առևտրի կենտրոն և Domino's միջազգային ցանցի պիցերիա կառուցել, հայտնում է Eagle-Tribune-ը:
Քաղաքի տնտեսական զարգացման տնօրեն Ուիլյամ Փիլսբերին հայտարարել է, որ բիզնես նախագծի սեփականատերն արդեն ներկայացրել է ապագա պիցերիայի և ոչ մեծ առևտրի կենտրոնի գծագրերը: Սակայն նա հավելել է, որ ամբողջական հայտը դեռևս ներկայացված չէ քաղաքապետարանին:
Նա ասել է, որ քաղաքի պատմաբանների հանձնաժողովը կուսումնասիրի նախագիծը`որոշելու համար, արդյոք դա թույլատրելի է, քանի որ եկեղեցին գտնվում է Main Street պատմական թաղամասում և ընդգրկված է քաղաքի պատմական վայրերի ազգային ռեգիստրում: Միայն ուսումնասիրությունից հետո կանցկացվի հանրային լսում, ասել է Փիլսբերին:
Հայ առաքելական եկեղեցու Hye Pointe-ի ներկայացուցիչները, որին պատկանում է Սբ Գրիգոր Լուսավորչի նախկին եկեղեցին, ասել են, որ ցանկանում են վաճառել շենքը` աջակցելու համար նոր եկեղեցու կառուցմանը Բրադֆորդում:
Hye Pointe-ի եկեղեցին կառուցվել է 2002 թ., երբ Սբ Գրիգոր Լուսավորչի եկեղեցին ու առաքելական Սբ Խաչ եկեղեցին Լոուրենսում միավորվեցին: Պատմական հանձնաժողովի ժամանակավոր նախագահ Ֆիլիպ Բրաունը հայտարարել է, որ հանձնաժողովը հանդես է գալիս որպես խորհրդատու և մտահոգված է 1848թ. կառուցված եկեղեցին առևտրի կենտրոնով և պիցերիայով փոխարինելու մտադրությամբ:

На месте исторической армянской церкви Святого Григория Просветителя в городе Хаверхилл американского штата Массачусетс могут построить торговый центр и пиццерию международной сети Domino's, передает Eagle-Tribune.
Директор экономического развития города Уильям Пилсбери заявил, что владелец бизнес-проекта уже представил чертежи будущей пиццерии и небольшого торгового центра. Однако Пилсбери отметил, что полная заявка до сих пор не представлена в мэрию города.
Он сказал, что Историческая комиссия города рассмотрит проект, чтобы определить, уместно ли это, так как церковь расположена в историческом квартале Main Street и входит в Национальный регистр исторических мест города. Только после рассмотрения проекта будет проведено публичное слушание, сказал директор экономического развития города.
Местные лидеры Армянской Апостольской Церкви в Hye Pointe, которым принадлежит бывшая церковь Святого Григория Просветителя сказали, что хотят продать здание, чтобы помочь финансировать строительство новой церкви в Брадфорде.
Церковь в Hye Pointe создана в 2002 году, когда церковь Святого Григория Просветителя и апостольская церковь Святого Креста в Лоуренсе объединились. Временный председатель Исторической комиссии Хаверхилла Филипп Браунзаявил, что комиссия выступает в качестве консультанта и обеспокоена по поводу замены церкви 1848 года торговым центром и пиццерией.