Վիզաների չեղարկմանն ընդառաջ PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է Իրանի տարածքում եղած հայկական հուշարձանների մի մասը, որոնք մեծ պատմական ու մշակութային արժեք ունեն:
Իրանի տարածքում են գտնվում հայ ժողովրդի համար նվիրական որոշ վայրեր, հատկապես քրիստոնեության հետ կապված: Առաջինը` Ավարայրի դաշտն է, որտեղ 451 թվականին տեղի ունեցավ սպարապետ Վարդան Մամիկոնյանի գլխավորած հայկական զորքերի ճակատամարտն պարսից շահ Եզդիգերդ Երկրորդի զորքերի հետ:
Երկրորդ սրբությունը Թադեի վանքն է կամ Սև եկեղեցին (Ղարաքիլիսա) Սալմաստից ոչ հեռու (Արևմտյան Ատրպատական), որտեղ ըստ ավանդության հուղարկավորված է Քրիստոսի 12 առաքյալներից մեկը` Թադեոսը: Դա պատմական Մեծ Հայաստանի տարածքն էր, Վասպուրական նահանգը: Վանքը գտնվում է լեռնային տեղանքում, Մակու քաղաքից 20 կմ հեռավորության վրա: Վանքը սև է կոչվում, քանի որ կառուցված է սև գույնի հրաբխային քարից, այն կառուցվել է ավելի հին եկեղեցու տեղում, որն ավիրվել է երկրաշարժից: Առասպելի համաձայն, սրբի շիրիմի վրա առաջին մատուռը կառուցվել է 38թ.: Վանքի մասին առաջին տեղեկությունները թվագրվում են VII դարով: Հիմնական վանքի մերօրյա շենքը կառուցվել է 1329թ. Վանքի ժամանակակից կառույցների մեծ մասը դասվում է XIX դարի սկզբին, երբ այն վերակառուցվեց պարսից փոխարքա Աբբաս Միրզայի աջակցությամբ:
Թադեի վանքը
Ամեն տարի հուլիսին բազում հայեր և քրիստոնեադավան այլ ժողովրդներ ուխտագնացություն են կատարում Իրան` Սբ Թադեի վանք:
Թադեի վանքից բացի հարևանությամբ կան նաև փոքր մատուռներ, ամրոցների ավերակներ:
Ջուղայից 22 կմ հեռավորության վրա է գտնվում Սբ. Ստեփանոս վանքը: 9-րդ դարի այս վանական համալիրը գտնվում է Մաղարդա լեռան լանջին, Արաքսի աջ ափին: Ըստ 12-րդ դարի ժամանակագիր Միքայել Ասորու, այն հիմնադրել է Բարդուղիմեոս առաքյալը: Երկրաշարժի պատճառով վանքը մի քանի անգամ վերակառուցվել է: Այս վանքն աչքի է ընկնում եզակի որմնանկարներով և քանդակներով, կառուցված է ֆելզիտային տուֆից:
Սբ Ստեփանոս վանքը
Հայկական Ծործորի եկեղեցին գտնվում է Արտազ գավառում: Սբ Աստվածածին մատուռը վանքի միակ կանգուն շինությունն է: Մատուռը կառուցվել է կամ IX-X, կամ XIV դարում: 1987-1988թթ. մատուռը տեղափոխվեց մոտ 600 մետրով, քանի որ Մակուչայ գետի վրա սկսվեց ջրամբարի կառուցումը: Ծործորը Սբ Ստեփանոսի և Սբ Թադեոսի վանքերի հետ միասին ընդգրկված է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցանկում` «Իրանի հայկական եկեղեցիները» բաժնում:
Ծործորի եկեղեցի
Հայերը հաստատվել են Իրանում դեռ V դարում, երբ շահ Շապուհը խաբեությամբ գերեվարեց hայոց Արշակ արքային և առաջին գերեվարված հայերը բնակություն հաստատեցին Պարսից թագավորության պատմական սահմաններում: Իրան հայերի ամենամեծ ներհոսքը տեղի է ունեցել 1604 թ. շահ Աբբասի իրականացրած բռնի տեղահանության արդյունքում:
Թուրք-պարսկական պատերազմներից հետո Արևմտյան Հայաստանը հայտնվեց Օսմանյան կայսրության, իսկ Արևելյանը` Պարսկաստանի կազմում:
Շահ Աբբասը տասնյակ հազարավոր հայերի բռնի տեղահանեց Ջուղայից (Նախիջևանի շրջան), Նախիջևանից ու Սևանի ավազանից, բնակեցնելով նրանց Պարսկաստանում` միանգամից 2 նպատակ հետապնդելով: Առաջին նպատակն էր ամայացնել սահմանամերձ հյուսիսային տարածքները, թույլ չտալ Պարսկաստանի հետ պատերազմող երկրներին օգտվել սննդամթերքից ու անասնակերից` այդպիսով բուֆերային գոտի ստեղծելով իր վաղեմի թշնամիներ օսմանյան Թուրքիայի և ցարական Ռուսաստանի միջև: Երկրորդ նպատակը սեփական տնտեսությունը զարգացնելն էր` օգտագործելով արարիչ ժողովրդի էներգիան, որը հիանալի տիրապետում էր առևտրի կանոններին ու արհեստներին: Ջուղայի բնակիչներին հող հատկացվեց գետի աջ ափին` Իսպահանի դիմաց, որտեղ նրանք քաղաք կառուցեցին և կոչեցին այն Նոր Ջուղա: Լավ արհեստավորներ լինելով և առևտուր անելով Հնդկաստանի հետ` հայերն արագ հարստացան, շահը նրանց մեծ արտոնություններ շնորհեց: Այստեղ այսօր էլ կենսունակ է Իրանի ամենահոծ ու հին հայկական համայնքը, որը սերում է առաջին վերաբնակներից: Այստեղ կան հայկական դպրոցներ, 12 եկեղեցի: Այսօր Նոր Ջուղան Իսպահանի աջակողմյան ափի շրջաններն են, որոնք գտնվում են Հին քաղաքի դիմաց: Այստեղ հատուկ մի մթնոլորտ է տիրում:
Սուրբ Ամենափրկիչ վանքը Նոր Ջուղայում
Այստեղից հայերը տարածվեցին Իրանի ամբողջ տարածքով` իրենց թաղամասերը ստեղծելով Թեհրանում, Թավրիզում, Շիրազում և Իրանի այլ քաղաքներում: Իսկ Խոյ, Ուրմիա, Սալմաստ (Սալմաստը մեծ գրող Րաֆֆու ծննդավայրն է) քաղաքներում, որոնք պատմական Հայաստանի տարածքում են գտնվում, հայերը ոչ թե եկվորներ են, այլ բնիկներ: Ջուղայի գլխավոր տեսարժան վայրը Սբ Ամենափրկիչ եկեղեցին է կամ Վանքը: Համալիրը բաղկացած է մեծ եկեղեցուց, մի քանի թանգարանից, պատերով պարփակված ներքին բակից: Հայկական վանքում նկատելի են արևելյան և քրիստոնեական մշակույթների տարրեր: Դրսից դա միագույն աղյուսաշեն կառույց է գմբեթներով և կամարներով, ներսից`գեղանկարչության յուրօրինակ թանգարան: Բոլոր պատերն ու առաստաղները նկարազարդված են քրիստոնեական որմնանկարներով, սրբապատկերներով և արևելյան նախշերով:
Վանքի ներքին հարդարումը
Վանքի մուտքի մոտ տեղադրված է արքեպիսկոպոս, XVI- XVII դարասկզբի հոգևոր և կրթական գործիչ Խաչատուր Կեսարացու հուշարձանը:
Մյուս եկեղեցիները նման են տաճարին ինչպես ներսից, այնպես էլ դրսից: Մեծամասնության մուտքը վճարովի է: Ամենահայտնիները Սբ Մարիամի և Սբ Գևորգի եկեղեցիներն են: Սբ Գևորգի եկեղեցին Նոր Ջուղայի հնագույն եկեղեցիներից է (թվով երրորդը), կառուցվել է 1611-ին: Ասում են, որ այն կառուցվել է Հայաստանում եղած մի եկեղեցու քարերից, որը վերաբնակներն իրենց հետ բերել են Պարսկաստան: Սբ Մարիամի եկեղեցին կառուցվել է 1613-ին և հայտնի է Վենետիկի նկարիչների վրձնած չորս սրբապատկերներով և XVII դ. երկրորդ կեսի խճանկարներով:
Բեթղեհեմի եկեղեցին կառուցվել է 1628 թվականին, զարդարված է հիանալի որմնանկարներով, այդ թվում Խորհրդավոր ընթրիքի և Եդեմից արտաքսման տեսարաններով: Այս եկեղեցին համարվում է Իսպահանի գլխավոր տեսարժան վայրերից մեկը: Քաղաքի հայկական թաղամասը հետաքրքիր է իր հին տներով ու նեղլիկ փողոցներով: Կենտրոնում փոքր հրապարակ կա, որտեղ կարելի է նստել և հանգստանալ:
Թավրիզում, որն Իրանի մեծությամբ չորրորդ քաղաքն է, գտնվում է Սբ Մարիամի եկեղեցին: Այդ քաղաքի հնագույն և ամենամեծ հայկական եկեղեցին, որի առաջին շինությունը դասվում է VI դարին, հիշատակել է Մարկո Պոլոն: Ժամանակին այն առաջնորդանիստ է եղել:

One of the sacred places is the Avarayr plain, where the battle between the Armenian forces led by Vardan Mamikonyan and the soldiers of Yazdegerd II, the sixteenth Sasanian emperor of Iran.
Another shrine is the Monastery of Saint Thaddeus, or black Church (Qare Kelisa) near Salmast in Western Atrpatakan, where, according to the legend, Apostle Thaddeus was buried. Situated 20 km from Maku city, the church was built of volcanic stone instead of the one destroyed by the earthquake and got its name due to its black color. The legend has it that the first church appeared at the site in 68 year BC. The new monastery was built in 1329 and reconstructed at the beginning of the 19th century with the assistance of crown prince Abbas Mirza.
Monastery of Saint Thaddeus
Every year, a lot of Armenians and faithful from other Christian confessions pilgrimage to the Monastery of Saint Thaddeus and several small chapels located near it.
The Monastery of Surb Stepanos is situated 22km west of Julfa. Dating back to the 9th century, the monastery was built with felsic tuff aslope Magharda mountain, on the right bank of river Arax. According to chronographer Mikael Asori, it was founded by Apostle Bartholomew. Decorated with unique frescos and sculptures, the monastery was reconstructed several times after earthquakes.
Surb Stepanos Monastery
Armenian Dzordzor monastery is situated in Artaz province, with Surb Astvatsatsin chapel (9th-10th centuries), being the only construction that survived through ages. In 1987—1988 the chapel was replaced about 600 meters from its original location because of the dam construction on Makuchay river. The Armenian Monastic Ensembles of Iran were inscribed as cultural heritages in the 32nd session of the World Heritage Committee on July 8, 2008 under the UNESCO’s World Heritage List.
Dzordzor Monastery
The Armenian Diaspora in Iran emerged in the 5th century, after Persian King Shapuh deceived Armenian King Arshak to take him and some of his people captive. The captured Armenians settled within the historical borders of Persian Kingdom. The biggest migration of Armenians to Iran took place in 1604 during the deportations organized by Shah Abbas. After the end of Ottoman-Persian wars, Western Armenia fell under the rule of Ottoman Empire, while Eastern Armenia became part of Persia. By forcibly resettling dozens of thousands of Armenians from Jugha (Nakhijevan province) and Lake Sevan environs to capital Isfahan, Shah Abbas pursued two objectives: first, to empty the northern border territories, forming a buffer zone with Turkey and Russia, and, second, to revive the country’s economy with the creative energy of people talented in trade and crafts
The settlers were provided with land, where a city was built and called New Julfa (Armenian – New Jugha). Thanks to industrial arts and trade with India, Armenians gained wealth in a short period of time and were granted privileges. Armenians constructed churches and schools, later spreading across the country and forming neighborhoods in Tehran, Tabriz, Shiraz and other cities with exception of Khoy, Urmia and Salmast, the homeland of writer Rafii, where the Armenian population was aboriginal.
The Holy Savior Cathedral, or Vank Cathedral, is the main place of interest in Julfa. The interior is covered with fine frescos and gilded carvings and includes a wainscot of rich tile work. The delicately blue and gold painted central dome depicts the Biblical story of creation of the world and man's expulsion from Eden. Pendentives throughout the church are painted with a distinctly Armenian motif of a cherub's head surrounded by folded wings. The ceiling above the entrance is painted with delicate floral motifs in the style of Persian miniature. Two sections, or bands, of murals run around the interior walls: the top section depicts events from the life of Jesus, while the bottom section depicts tortures inflicted upon Armenian martyrs by the Ottoman Empire.
A statue of Archbishop Khachatur Kesaratsi was installed in front of it.
Other Armenian churches resemble each other. The best known are Saint Mary (built in 1613) and Saint Kevork (built in 1611) churches in Isfahan. Sources say that the latter was built with the stones the settlers brought with them from a destroyed church in Armenia.
Holy Bethlehem Church was built in 1628. The decorations and paintings on its walls depict the life of Jesus. The 72 exquisite paintings, created by Armenian artists, are presented in two rows. In the lower row the paintings are painted sequentially, but in the upper row each painting is placed in a separate frame. The architecture and the gilded decorations of the church's dome are notable. The inscriptions inside the church eternize those who did charitable work for the church. The neighborhood with old houses and narrow streets is a perfect place for walking.
Saint Mary Church in Tabriz, the fourth biggest city of Iran, dated back to the 6th century. It was once a residence for the regional archbishop.