Հայաստանում դինամիկ զարգանում և աճ է գրանցում ներքին տուրիզմը, նաև՝ հայաստանցիների արտաքին զբոսաշրջությունը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության զարգացման քաղաքականության վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը:
Մինչդեռ, նրա տվյալներով, Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը 1%-ով պակաս է եղել, քան 2015-ին:
«Հիմնական պատճառը եղել է այն, որ ցուցանիշի անկմանն ազդել է ՌԴ-ից այցելությունների նվազումը Հայաստան: Ընդհանրապես այս տարի արտագնա զբոսաշրջությունը ՌԴ-ից անկում է ապրել: Իսկ այլ երկրներից ՀՀ այցելողների թվի աճ եղել է»,-ասել է նա, մեջբերում է Tert.am-ը:
Միաժամանակ, ըստ նրա, 2016թ-ին եռամսյակին արդեն իսկ գրանցվել է աճ՝ 8,6%-ով: 2015-ի առաջին եռամսյակում 252.000 այցելություն է եղել, իսկ 2016-ի նույն ժամանակահատվածում արդեն 8,6% -ով աճ է գրանցվել:
Ապրեսյանը նշել է, որ ըստ կանխատեսման՝ մեկ տարվա կտրվածքով նախատեսվում է ունենալ 5% աճ:
Ապրեսյանը դեմ չէ համեմատություններ անցկացնել հարևան Վրաստանի հետ, որտեղ 2015-ին այցելել է 5 մլն 900.000 մարդ: Ըստ պաշտոնյայի՝ ընդհանուր 2 մլն 280.000-ն է եղել որպես զբոսաշրջիկ, որոնք 24 ժամ և ավելի ժամանակով այցելածներն են:
«Եթե համեմատենք, ապա կտեսնենք, որ ոչ զբոսաշրջային թիվը շատ չի տարբերվում»,-ասել է նա:
Զբոսաշրջության զարգացման քաղաքականության վարչության պետը նաև անդրադարձել է գնային քաղաքականությանը և կրկին համեմատել Վրաստանի հետ և պնդել, թե նույնանման քաղաքներում նույն կարգի ու նույն որակային սպասարկման գները ոչնչով չեն տարբերվում, դեռ մի բան էլ զիջում են մոտ 10%-ով:
Ապրեսյանը նշել է , որ պետությունը չի խառնվում մասնավորի գնային քաղաքականությանը: Ապրեսյանը նկատել է, որ Վրաստանում ավիատոմսերն ավելի էժան են, քանի որ արդեն 10 տարի է՝ անցել են բաց երկնքի քաղաքականությանը, իսկ Հայաստանն այս ոլորտում նոր է քայլեր անում:
Ներգնա զբոսաշրջությունը 2015-ին 2014-ի համեմատ նվազել է 1%-ով, բացարձակ թվով կազմելով 1 միլիոն 192 հազար: Նվազումը հիմնականում պայմանավորված էր Ռուսաստանից այցելությունների նվազմամբ:
Ընդհանրապես ՌԴ-ից 2015-ին, կապված ռուբլու փոխարժեքի նվազման հետ, արտագնա զբոսաշրջությունը ոչ միայն Հայաստան, այլև բոլոր ուղղություններով նվազել է՝ 9 ամսվա տվյալներով` 31 տոկոսով, դեպի Հայաստան` 6 տոկոսով: Կա չնչին նվազում նաև Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Վրաստանից եկած զբոսաշրջիկների առումով:
Վիճակագրական տվյալներով` 2013-ին Հայաստան է ժամանել 1 միլիոն 84188 միջազգային զբոսաշրջիկ` 12,6 տոկոսով ավելի, քան 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածում: 2014 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ է այցելել 941.151 զբոսաշրջիկ` 13,6 %-ով ավելի, քան` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում: 2000-2013 թվականների ընթացքում Հայաստան այցելած ներգնա զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է ավելի քան 24 անգամ:

10 Июнь 2016 - 12:53 AMT
Минэкономики Армении ожидает 5% роста числа туристов по итогам 2016 года. Об этом заявил начальник управления туризма министерства экономики Армении Мехак Апресян.
По его словам, по итогам первого квартала 2016 года число посетивших Армению туристов уже превысило 252 тысяч человек, что на 8.6% выше аналогичного показателя 2015 года.
«Армения ежегодно регистрировала рост показателя туризма примерно на 10%, за исключением прошлого года, когда произошел спад на 1%, что в основном было связано в сокращением показателей выездного туризма из России», – добавил Апресян.
При этом он отметил, что снижение посещений из России было обусловлено сложившейся у них экономической ситуацией и колебанием курса рубля, однако он был компенсирован в некоторой степени ростом туристов в Армению из других стран.
В то же время он подчеркнул, что уже в первом квартале 2016 года данный показатель восстанавливается.
«Поток российских туристов в Армению восстанавливается, зарегистрирован рост почти на 10% по сравнению с показателем первого квартала 2015 года», – сказал Апресян, добавив, что в наиболее активных стран можно отметить страны ЕС, Грузию, Иран.
По словам Апресяна, в первом квартале 2016 года число туристов из Ирана в Армению выросло на 40%.
При этом он отметил, что если в апреле показатель туристических посещений Армении несколько сократился в связи с апрельской военной агрессией Азербайджана против Карабаха, то уже в мае показатели полностью восстановились, передает АРКА.
«При этом следует отметить, что, несмотря на сложившуюся ситуацию, многие туристы не отменили своих посещений Армении, а также и Карабаха, несмотря на сложную приграничную ситуацию», – сказал Апресян.
По его словам, одной из проблем в Армении является необходимость диверсификация туристического продукта, однако и в данном направлении уже ведутся работы – помимо традиционного историко-культурного туризма, развивается также зимний туризм, экстремальный, гастрономический, оздоровительный, фестивальный туризм, пешие турпоходы.
По итогам 2015 года Армению посетило 1.192 млн туристов, что на 1% ниже аналогичного показателя 2014 года.