Հունիսի 10-ին Ամերիաբանկն իր ներդրումային կառավարիչ responsAbility Investments AG ընկերության միջոցով հաջողությամբ տեղաբաշխել է 20 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով պարտքային արժեթուղթ լյուքսեմբուրգյան չորս ներդրումային ֆոնդերի միջև:
Զարգացող երկրների շուկաներում ներդրումներ իրականացնող այդ ֆոնդերը բարձր են գնահատել Ամերիաբանկի վարկային վարկանիշը, միջազգային կապիտալի շուկայում ունեցած հեղինակությունը, բարձր ֆինանսական ցուցանիշները, ճկուն բիզնես-մոդելը, կորպորատիվ կառավարման օրինակելի համակարգը, ինչպես նաև գործարքի ռիսկայնության ցածր մակարդակը, ինչի արդյունքում ձեռք են բերել Բանկի պարտքային արժեթղթերը մեծ ծավալով:
Արժեթղթերի տեղաբաշխումից ձեռք բերված միջոցներն ուղղվելու են Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանը: Այս ֆինանսավորումը կնպաստի ՓՄՁ-ների գործունեության հետագա ընդլայնմանն ու զարգացմանը, մրցունակության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը: Վերականգնվող էներգետիկային և էներգաարդյունավետության ծրագրերին ուղղված ֆինանսավորումը կխթանի ոլորտի կայուն զարգացումը, կնպաստի երկրում էներգախնայողության ապահովմանը:
Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում responsAbility Investments AG ընկերության հետ այս նոր գործընկերական հարաբերությունների ստեղծումը, որն էական նշանակություն կունենա տվյալ ոլորտների և ամբողջ ազգային տնտեսության զարգացման համար:

Америабанк 10 июня посредством своей инвестиционной управляющей компании responsAbility Investments AG успешно разместил долговые бумаги общим объемом в $20 млн в четырех люксембургских инвестиционных фондах.
Фонды, осуществляющие инвестиции на рынках развивающихся стран, высоко оценили кредитный рейтинг Америабанка, его репутацию на международном рынке капитала, высокие финансовые показатели, гибкую бизнес-модель, образцовую систему корпоративного управления, а также низкий уровень рисков при сделках, в результате чего приобрели у Банка большой объем долговых бумаг.
Вырученные от размещения ценных бумаг средства будут направлены на кредитование малого и среднего бизнеса в Армении, финансирование проектов по энергоэффективности и возобновляемой энергетике.
Это финансирование посодействует дальнейшему углублению и развитию деятельности МСБ, повышению конкурентоспособности, созданию новых рабочих мест, а финансирование проектов по энергоэффективности и возобновляемой энергетике стимулирует стабильное развитие отрасли и обеспечит эффективное использование энергии в стране.
Америабанк высоко оценивает создание новых партнерских взаимоотношений с компанией responsAbility Investments AG , которые существенно способствуют развитию вышеуказанных сфер и экономике Армении в целом.