Ուսումնասիրությունների համաձայն այսօր աշխարհում 215 մլն երեխա ներգրավված է տարբեր տեսակի աշխատանքներում՝ ընդ որում՝ 115 մլն-ը վատթարագույն պայմաններում է աշխատում: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպության երեխաների պաշտպանության և կրթական ծրագրերի ղեկավար Աիդա Մուրադյանը:
Հունիսի 12-ը երեխաների հարկադիր աշխատանքի դեմ պայքարի միջազգային օրն էր:
1999 -ին Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կողմից ընդունվել է «Երեխաների աշխատանքի վատթարագույն ձևերի դեմ պայքարի մասին» կոնվենցիան: 2006 -ին Հայաստանը միացել է այդ կոնվենցիային և ստանձնել մի շարք միջազգային պարտավորություններ, որոնց նպատակն է պայքարել ՀՀ-ում երեխաների ներգրավվածությանը վատթարագույն աշխատանքների մեջ:
«Այն բոլոր աշխատանքի ձևերը, որոնք միտված են երեխայի կրթության, բնականոն զարգացման, անվտանգության և բարոյականության դեմ, համարվում են վատթարագույն աշխատանքի ձևեր»,- նշել է Մուրադյանը՝ հավելելով, որ օրենքի համաձայն՝ երեխաներն ունեն աշխատանքի իրավունք, սակայն մինչև 14 տարեկան երեխաները իրավունք չունեն մտնել որևէ իրավահարաբերության մեջ, 14-16 տարեկան երեխաները կարող են մտնել աշխատանքային իրավահարաբերության մեջ միայն ծնողների կամ ծնողներից մեկի գրավոր համաձայնության դեպքում:
Մուրադյանը հայտնել է, որ 2014-ին ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից իրականացվել է ուսումնասիրություն՝ Հայաստանում երեխաների աշխատանքում ներգրավվածության վերաբերյալ: Ըստ այդմ՝ մեր երկրում երեխաները հիմնականում ներգրավված են սեզոնային աշխատանքներում, գրում է Panorama.am-ը:
«Խոսքը հատկապես վերաբերում է գյուղատնտեսական աշխատանքներին, ինչը հաճախ պատճառ է դառնում նրանց կրթությունից դուրս մնալուն»,- նշել է Մուրադյանը:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ Մուրադյանի, Հայաստանում աշխատանքերում ներգրավված երեխաների թիվը հասնում է 1100-ի, սակայն հիմնականում այդ երեխաների աշխատանքը որևէ տեղ գրանցված չէ:
«Շատ հաճախ նման ծանր աշխատանքը վնասակար է նրանց համար և խանգարում է սովորելուն: Մանկավարժներն էլ գիտեն, թե նրանք ինչու դպրոց չեն հաճախում, բայց մտնում են ընտանիքների դրության մեջ: Արդյունքում, իրավապահ մարմինները չեն իմանում այդ երեխաների մասին»,- ընդգծել է նա:
Մուրադյանի խոսքով, երեխայի աշխատանքի մեջ ներգրավված լինելը ինքնին առանձին սոցիալական խնդիր է, սակայն պետք է նայել պատճառներին: Պատճառներից առաջինն աղքատությունն է: «Վիճակագրության համաձայն՝ Հայաստանում մինչև 18 տարեկան երեխաների 37%-ն ապրում է աղքատության, իսկ 3,3%-ը՝ ծայրահեղ աղքատության մեջ: Հետևաբար՝ աղքատության մեջ ապրող երեխաները ավելի շատ են ընդգրկվում տարբեր տեսակի, այդ թվում՝ ծանր և վնասակար աշխատանքներում, որպեսզի հոգան ընտանիքի սոցիալական խնդիրերը: Եթե կտրուկ քայլերի էլ գնանք, ապա ընտանիքները շատ ավելի լուրջ սոցիալական խնդիրների առաջ կկանգնեն»,- պարզաբանել է «Վորլդ Վիժն Հայաստան»-ի ներկայացուցիչը:
Մուրադյանի խոսքով՝ խնդիրը կայանում է նրանում, որ աշխատանքը հաճախ խանգարում է երեխաների նորմալ զարգացմանը:

13 Июнь 2016 - 12:32 AMT
Согласно исследованиям, на сегодняшний день число работающих детей в мире составляет 215 млн, причем 115 млн из них работают в опасных условиях. Об этом журналистам сообщила руководитель программ защиты детей организации «Ворлд Вижн Армения» Аида Мурадян.
12 июня – Всемирный день борьбы с детским трудом.
В 1999 году Международная организация труда приняла конвенцию «О борьбе против наихудших форм детского труда». В 2006 году Армения присоединилась к этой конвенции и приняла ряд международных обязательств, целью которых является борьба с худшими формами детского труда.
«Все те формы труда, которые угрожают образованию ребенка, его развитию, безопасности и нравственности, считаются наихудшими»,- отметила Мурадян, добавив, что, согласно правовым актам, у детей есть право на работу, однако дети до 14 лет не имеют права вступать в какие-либо юридические отношения, а дети 14-16 лет могут становиться стороной юридических отношений по письменному согласию родителя или опекуна.
Мурадян сообщила, что в 2014 году Государственный департамент США провел исследование в Армении относительно участия детей в работе. Согласно исследованию, в Армении дети участвуют в сезонных работах, пишет Panorama.am.
«Речь о работах в сельском хозяйстве, что часто вредно для детей и мешает им учиться»,- отметила Мурадян.
По ее словам, в целом в Армении на сегодняшний день зарегистрировано 1100 официально работающих детей, однако по большей части работа этих детей нигде не зарегистрирована.
«Очень часто такая тяжелая работа вредна для них и мешает им учиться. При этом, в их школах обычно знают, почему они отсутствуют, но входят в положение семей и не ставят им неявок. Таким образом, правоохранительные органы не узнают об этих детях и не могут ничего для них сделать»,- подчеркнула Мурадян.
По ее словам, в участии ребенка в работе нет ничего плохого, однако если эта работа мешает их нормальному развитию, она уже становится проблемой. Одной из главных причин Мурадян отметила бедность.
«По статистике, 37% детей до 18 лет в Армении живет у условиях бедности, а 3,3% – в условиах крайней бедности. Дети, живущие в условиях бедности, более часто работают, в том числе и на тяжелых и опасных работах, чтобы помочь семье. Если мы пойдем на более резкие шаги, то эти семьи встанут перед еще более сложными проблемами»,- разъяснила представитель организации «Ворлд Вижн Армения».