«Խնձորային» ընկերությունն օգտվում է իր կարգավիճակից և լուծում է խնդիրները`սովորելով սխալների վրա: PanARMENIAN.Net-ը ներկայացնում է WWDC-2016 կոնֆերանսի գլխավոր նորույթները:
watchOS 3
Apple Watch «խելացի ժամացույցի» համար նախատեսված նոր օպերացիոն համակարգը խոստանում է 7 անգամ ավելի արագ լինել, քան նախորդ սերնդի հարթակները: Բացի այդ, ընտրված հավելվածները պահվում են հիշողության մեջ և միանգամից գործարկվում են, տվյալները թարմացվում են ֆոնային ռեժիմով:
Զգալիորեն փոխվել է հարթակի ինտերֆեյսը` դառնալով առավել պրակտիկ և համար: Ի վերջո` հայտնվել է ստեղնաշար հիշեցնող մի բան`օգտատերերն այժմ կկարողանան տեքստ ներմուծել: Նոր գործառույթներ են ավելացել` SOS (կողային ստեղնի սեղմումն ու պահումը թույլ է տալիս 911 զանգահարել), Control Center (ակտիվացվում է հպումով վերևից և թույլ է տալիս արագ հասնել հիմնական գործառույթներին), Breathe (շնչառությանը հետևող հավելված) և այլն: Ընդլայնվել են հնարավորությունները կողմնակի մշակողների համար: Անվճար թարմացումը հասանելի կլինի 2014-ի աշնանը:
Apple TV и tvOS
Հեռուստատեսային հարթակը որոշակի փոփոխություններ է կրել: Հայտնվել է iPhone համար հեռակարվարման վահանակի նոր հավելված, որն ունի սենսորային կառավարման, տեքստի ներմուծման, Siri ձայնային հրահանգների, խաղերում կառավարման գործառույթներ:
Siri ձայնային օգնականն ավելի խելացի է դարձել` այժմ կարելի է ֆիլմեր որոնել ձայնային հարցումով` օրինակ, «70-ականների քրեական մարտաֆիլմ»: Պետք է նշել նաև Live Tune նոր տեխնոլոգիան, որն ապահովում է մի շարք կաբելային ալիքների հասանելիությունը միասնական մուտքով:
macOS Sierra
Օպերացիոն համակարգի նոր տարբերակը մի քանի հետաքրքիր նորամուծություններ է ստացել: Օրինակ, Mac համակարգիչն այժմ կարելի է բացել «խելացի ժամացույցի» օգնությամբ առանց ծածկագիր մուտքագրելու: Continuity փոխանակման ունիվերսալ բուֆերը թույլ է տալիս աշխատել ստացիոնար և բջջային հարթակների միջև: Փաստաթղթերի պահպանման համար Apple-ն առաջարկում է տեղափոխել դրանց պահուստային տարբերակները iCloud Drive ամպային շտեմարան:
Եվ ամենակարևորը` հարթակում վերջապես հայտնվել է Siri անհատական օգնականը: Հենց Siri պատուհանից կարելի է որոնում իրականացնել ըստ պատկերների, երաժշտության, հաղորդագրություններ ուղարկել, վճարման բրաուզեր բացել: macOS Sierra-ի բետա-տարբերակը հասանելի կլինի հուլիսին, անվճար թարմացումները` 2016-ի աշնանը:
iOS 10
Կոնֆերանսի գլխավոր իրադարձությունն, անշուշտ, Apple բջջային հարթակների նոր սերունդն էր: 10-րդ հոբելյանական վարկածը խոստանում է 10 նորամուծություն` արգելափակման նորացված էկրան`ավելի շատ ծանուցումներով և 3D Touch սեղմումների ընդլայնված կիրառմամբ, խցիկի էկրանի զգալի նորացում, կողմնակի մշակողների համար հասանելի Siri ձայնային օգնական, դեմքերի և տեսարանների տարբերակում Photos հավելվածում անմիջապես սարքի վրա` առանց ամպային ծառայությունների կիրառման, ավելի «խելացի» և պարզ քարտեզներ, փոփոխությունները վերաբերում են նաև Apple Music և Apple News հավելվածներին:
iMessage-ում ավելացել են ներդրված հղումների մանրապատկերները, այդ թվում YouTube-ի տեսահոլովակների, իսկ Apple Music-ն ինտեգրված է Messages-ի հետ` կարելի է երաժշտական կոմպոզիցիաներ ներմուծել չաթում և այնտեղ էլ վերարտադրել: Նոր օպերացիոն համակարգը հասանելի է մշակողներին արդեն այսօր: Հրապարակային բետա-տարբերակը կհայտնվի հուլիսին, իսկ աշնանն օգտատերերը կստանան անվճար ընդհանուր թարմացումը:
Swift Playgrounds
WWDC-2016-ի գլխավոր առանձնահատկությունը դրա բաց լինելն է օգտատերերի ու մշակողների համար: Ընկերությունը ներկայացրել է նաև Swift Playgrounds անվճար հավելվածը iPad-ի համար: Այն թույլ կտա յուրաքանչյուրին ծրագրավորում սովորել Swift լեզվի օգնությամբ: Խաղերի ձևով ներկայացված են դասեր, առաջադրանքներ և թեստեր: Մշակողները հայտարարում են, որ հավելվածը կօգնի ծրագրավորողների նոր սերունդ մեծացնել:

«Яблочная» компания использует свой статус и решает проблемы, учась на ошибках – PanARMENIAN.Net представляет главные новинки конференции WWDC-2016.
watchOS 3
Новая операционная система для «умных часов» Apple Watch обещает стать в семь раз быстрее, чем платформы предыдущих поколений. Кроме того, избранные приложения хранятся в памяти и мгновенно запускаются, данные обновляются в фоновом режиме.
Серьезно изменился интерфейс платформы для большей практичности и удобства. Наконец появилось нечто, напоминающее клавиатуру – у пользователей теперь будет возможность рукописного ввода текста. Были добавлены новые функции: SOS (нажатие и долгое удержание боковой клавиши позволяет сделать вызов 911), Control Center (вызывается смахиванием сверху и позволяет получить быстрый доступ к основным функциям), Breathe (приложение, следящее за дыханием) и так далее. Расширились возможности для сторонних разработчиков. Бесплатное обновление появится осенью 2016 года.
Apple TV и tvOS
Телевизионная платформа претерпела некоторые изменения. Появилось новое приложение пульта для iPhone, поддерживающее функции сенсорного управления, ввода текста, голосовые команды Siri, управления с помощью акселерометра в играх.
Голосовой помощник Siri стал еще умнее – теперь можно искать фильмы при помощи разговорных запросов, например «криминальный боевик из 70-х». Особо следует отметить новую технологию Live Tune, которая поддерживает целый ряд кабельных каналов с помощью единого входа.
macOS Sierra
Новая версия настольной операционной системы получила несколько любопытных нововведений. Например, компьютер Mac можно теперь разблокировать при помощи «умных часов» без ввода пароля. Универсальный буфер обмена Continuity позволяет работать между настольной платформой и мобильной. Для хранения документов Apple предлагает перенести их резервные копии в облачное хранилище iCloud Drive. Но самое главное – на платформе наконец появился персональный помощник Siri. Прямо из окошка Siri можно осуществлять поиск по картинкам, музыке, отправлять сообщения, открывать браузер для оплаты. Бета-версия macOS Sierra будет доступна в июле, бесплатные обновления – осенью 2016 года.
iOS 10
Центральное событие в рамках конференции это, конечно, новое поколение мобильных платформ Apple. 10-я юбилейная версия обещает десять нововведений: переработанный экран блокировки с более богатыми уведомлениями и расширенным использованием нажатий 3D Touch; заметное обновление экрана камеры; голосовой помощник Siri стал открыт для сторонних разработчиков; приложении Photos появилось распознавание лиц и сцен прямо на устройстве, без использования облачных сервисов; карты стали «умнее» и проще; изменения коснулись также приложений Apple Music и Apple News.
В iMessage появились миниатюры вставленных ссылок, в том числе видеороликов YouTube, а Apple Music интегрирована с Messages: можно вставлять музыкальные композиции в чат, и там же их воспроизводить. Новая ОС доступна для разработчиков уже сегодня. Публичная бета-версия появится в июле, а осенью пользователей ждет бесплатное общее обновление.
Swift Playgrounds
Открытость для пользователей и разработчиков стала главной особенностью WWDC-2016. Компания представила также бесплатное приложение Swift Playgrounds для iPad. Оно позволяет каждому учиться программировать с помощью фирменного языка Swift. В игровой форме доступны уроки, задания и тесты. Разработчики заявляют, что приложение поможет вырастить новое поколение программистов.