Ստրկության վերաբերյալ ավստրալիացի իրավապաշտպանների հրապարակած զեկույցի տվյալների համաձայն, Հայաստանում ստրկության մեջ ապրում է 14.100 մարդ կամ բնակչության 0.47%-ը:
Ըստ հետազոտության, 2015-ին Հայաստանում 14.100 մարդ եղել է ժամանակակից ստրկության վիճակում` բնակչության մոտ 0,47%-ը: Ըստ 2013-ի նույն վարկանիշի Հայաստանը 57-րդ տեղում էր` ստրկության վիճակում էր մոտ 10.500 մարդ:
Հայաստանի ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ հոդվածը պատրաստած Walk Free Foundation իրավապաշտպան կազմակերպության ներկայացուցիչները հետազոտություններ անցկացնելու նպատակով Հայաստան չեն այցելել, պետական համապատասխան մարմինների և նման հարցերով զբաղվող հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունների հետ չեն համագործակցել, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ուստի՝ պարզ չէ, թե ինչպիսի հետազոտական և գիտամեթոդական գործիքներ են օգտագործել Հայաստանի վերաբերյալ եզրակացությունների անելիս»,-ասված է ԱԳՆ պատասխանում:
Նախարարությունից նաև ընդգծել են, որ Հայաստանի մասով հետազոտության նախնական ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ նշված կազմակերպության կողմից հետազոտությունն իրականացնելիս չեն օգտագործվել խորքային հարցազրույցների մեխանիզմներ:
«Հավելենք, որ համաձայն ԱՄՆ Պետքարտուղարության մարդկանց թրաֆիքինգի վերաբերյալ տարեկան զեկույցի, Հայաստանը երրորդ տարին անընդմեջ դասվում է 1-ին խմբում, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը համարվում է աշխարհում մարդկանց շահագործման (թրաֆիքինգի) դեմ առավել հաջող պայքար ծավալող երկրներից մեկը:
Մասնավորապես, ԱՄՆ պետքարտուղարության 2015-ի զեկույցում ընդգրկված 188 երկրից առաջին խմբում դասակարգվել են միայն 31-ը: Հայաստանը տարածաշրջանի, ինչպես նաև ԱՊՀ երկրներից առաջին խմբում ընդգրկված միակ երկիրն է»,-նշել են ԱԳ նախարարությունից:

Armenian Foreign Ministry said Tuesday, June 14 that the representatives of Walk Free Foundation haven't visited Armenia, nor have they cooperated with any of relevant agencies and NGOs before publishing the Global Slavery Index.
The Walk Free Foundation's Global Slavery Index 2016 showed that Armenia ranks the 119th, with some 14,100 people – about 0,47% of the population – trapped in modern slavery in 2015.
“It is thus unclear what research and methodological tools the Foundation has used when drawing conclusions on the situation in Armenia,” the Foreign Ministry told Panorama.am.
Also, the Ministry said, a preliminary study of the report suggests that the research hasn’t used mechanisms for in-depth interviews in Armenia.
“Most importantly, in the U.S. State Department’s annual report, Armenia is listed among countries with the most efficient fight against trafficking, with only 31 countries out of 188 nations also included in the 1st group,” The Ministry said.
The report suggested that over 45 million men, women and children are trapped in slavery worldwide –28% more slaves than estimated two years ago. According to the study, India had the highest number of people trapped in slavery at 18.35 million. In terms of absolute numbers, Asian countries occupy the top five for people trapped in slavery. Behind India was China (3.39 million), Pakistan (2.13 million), Bangladesh (1.53 million) and Uzbekistan (1.23 million).